امین محمد قدیری گزارشگر اعزامی روزنامه راه مردم به لاهیجان گزارشی از معضلات و وضعیت نابسامان کشاورزی در گیلان می دهد

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۱۸ - ۰۰:۰۶ کد خبر : 560

امین محمد قدیری گزارشگر اعزامی روزنامه راه مردم به لاهیجان گزارشی از معضلات و وضعیت نابسامان کشاورزی در گیلان می دهد ؛ مراحل تولید محصول برنج کشاورزی خیلی مشکلات عدیده ای دارد و مسئولان از کشاورزان هیچ حمایتی نمی کنند ، کشاورزی از ابتدای کاشت تا برداشت محصول اگرکلیویی ۱۵ هزار تومان هم بفروش برسانند مقرون به صرفه نیست و دولت نیز هیچ حمایتی در این راستا ندارد و تلاش کشاورزان نادیده گرفته می شود .
اگر بخواهیم از مسئولان مربوطه سوالی در زمینه اینکه کشاورزی برنج از کجا شروع و به کجا خاتمه پیدا می کند در پاسخ هیچ جواب قانع کننده ای نخواهند داشت چراکه از لحاظ مادیات نیز هیچ توجه ای به این محصول پرارزش و برکت نشده است .

بازهم در کشاورزی بخواهیم به محصول دیگری سر بزنیم محصول چای خواهد بود که این کشت هم مورد ضرر و ضربه جدی است که تا به امروز مسئولی پاسخگونبوده است و در ادوار گذشته سازمان چای کشور به کشاورزان وامی پرداخت می کرد و در ایام برداشت چای از حساب کشاورزان کسر می کرد .
باید این را اعلام کرد که این رویه مورد تائید کشاورزان چای کار بود اما متاسفانه در دو دهه اخیر این امر کنسل شده است .
باید باز هم یادآور مورد دیگری که دولت در بخش کشاورزی مورد حمایت قرار نمی دهد شویم و آن پرورش کرم ابریشم می باشد که به طور کلی صنعت پیله وری از استان گیلان رخت بسته است و در این جهت کشاورزان بیمه ای در این جهت نشده اند .
در نهایت پای صحبت بهزاد علی نژاد عضو شورای اسلامی روستای پائین محله تموشل و حاج صدیق قربانی یکی از کشاورزان زحمتکش و قدیمی محصول برنج نشستیم و او درمورد درد دلی که ریشه قدیمی دارد این چنین گفت : ماشین آلات کشاورزی واگذار نمی شود ، برنج ما را خریداری نمی کنند ، سم و کود شیمیایی راقطع کرده اند و برنجی را که با رنج فراوان تولید می کنیم زیر قیمت از ما خریداری می کنند .
وی اظهار داشت : مسئولان جهاد کشاورزی در جهت موارد مذکور کمک حال ما در زمینه تولید و فروش محصول به بار نشسته نیستند چراکه پیام ما به مسئولان این است در حامی و دستگیر این قشر باشند .

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار