محمدعلی دادور مدیرعامل شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس در جمع خبرنگاران اظهار داشت : تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس از ۳ میلیون لیتر بنزین با اکتان ۸۷ در هر روز در سه ماه پیش؛ از روز دهم دی ماه سال جاری به ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ با اکتان ۹۱ رسید.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۱۵ - ۱۶:۴۸ کد خبر : 3992

به گزارش راه مردم

وی افزود: هم اکنون روزانه علاوه بر تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ ؛ ۳٫۴ میلیون لیتر در روز گازوئیل معمولی و ۵۰۰ هزار لیتر در روز گاز مایع تولید می شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: در سال گذشته ۴ محموله نفتای ترش تولیدی این پالایشگاه صادر شده و تا چند روز آینده نیز ۲ محموله ۳۵ هزار تنی نفتای ترش صادر می شود.

وی ادامه داد: هزینه های تکمیل سه فاز این پالایشگاه از محل ۲۶۰ میلیون یورویی که از صندوق توسعه ملی تامین می شود و یا با فروش محصولات پالایشگاه تامین می شود.

دادور با بیان اینکه نیازی به سرمایه گذاری خارجی برای تامین مالی این پالایشگاه نداریم گفت: تمامی استانداردهای محصولات این پالایشگاه یورو ۴ برنامه ریزی شده ولی تا یک ماه آینده در کنار بنزین یورو ۵ می توانیم تولیدات گازوئیل پالایشگاه را نیز بر اساس استاندارد یورو ۵ داشته باشیم.

وی افزود: تولیدات بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بنزین زیر ۷ دهم درصد و گوگرد زیر ۲ پی پی ام است و تمامی پارامترهای استاندارد یورو ۵ را  رعایت می کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: تا امروز ۸۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ تولیدی این پالایشگاه تحویل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران شده و یک محموله ۲۰ میلیون لیتری نیز در حال تحویل است.

پالایشگاه ستاره ی خلیج فارس با مساحت ۷۰۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری شهر بندر عباس واقع است.این مگاپالایشگاه ،شامل واحدهای اصلی پالایشگاه و دو واحد جانبی خط لوله خوراک و واحد آبگیر دریا می باشد. از مهمترین دستاوردهای این پالایشگاه نقش موثر آن در کاهش آلایندگی های محیط زیست و خودکفایی کشور در تامین فراورده های استراتژیک انرژی است. این پالایشگاه در سه Train، با ظرفیت پالایش روزانه ۳۶۰ هزاربشکه میعانات گازی حاصل از پالایشگاه های گازی عسلویه و تولید ۳۶ میلیون لیتر بنزین در روز، به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی شناخته می شود.
پالایشگاه ستاره خلیج فارس در سه فاز طراحی شده که ظرفیت هر فاز ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی می باشد،۲۰ واحد فرآیندی و ۱۰ واحد جانبی همچون آب، برق،بخار،مخازن و لوله ارتباطی است.فاز اول شامل ۹ واحد فرآیندی ،فاز دوم دارای ۸ واحد فرآیندی و فاز سوم شامل ۳ واحد فرآیندی است.
مهندس محمد علی دادور مدیر در ادامه توضیحات خود بیان داشت: در پالایشگاه نفت خلیج فارس ما در سه فاز پالایشی ۱۲۰ هزار بشکه ای فعالیت داریم که یک واحد تقطیر ۱۲۰ هزار بشکه ای را شامل می شود که از داخل این واحد نفتای ترش به فراورده ی ترش تبدیل می شود. از گاز مایع نفتابه (خوراک واحد بنزین سازی) ،نفت سفید، نفت گاز و نفت گاز سنگین تولید می شود. خروجی واحد تبخیر به دو بخش تبدیل می شود زیرا فلسفه ی ورودی این پالایشگاه بنزین است ما در روز باید به بیش از ۳۶ میلیون لیتر بنزین برسیم که در فاز اول هم اکنون ۱۲ میلیون لیتر طبق طراحی باید با استاندارد یورو۴ طراحی و تولید بشود اما الان با استاندارد فوق یورو ۵ از لحاظ میزان گوگرد و بنزن تولید می کنیم.
نفت های ترش پالایشگاه به سه بخش تولید می رود
این مقام مسئول در خصوص تولید نفتهای ترش اضافه کرد: نفت های ترش پس از شیرین سازی به ۳ بخش تولید می شود. انتهای سبک به واحد آیزومراسیون وارد می شود واحدی که بنزین با اکتان ۸۷ تا ۸۸ تولید می کند ولی اصلا بنزن و ترکیبات حلقوی ندارد؛نفتای میانی در واحد “CCR” واحد تبدیل کاتالیستی با احیای مداوم تبدیل به بنزین با اوکتان ۱۰۰ می شود ولی ترکیبات آروماتیکی و حلقوی شان بالا است. به همراه این نفتا مقداری گاز مایع استحصال می شود و در نهایت با گاز مایع شیرین شده از واحد مراکس که از تقطیر گرفته است وارد گاز مایع این پالایشگاه را تبدیل به فراورده گاز مایع اون اسپک مورد نیاز خریدار می شود.
روزانه ۲۰۰ هزار بشکه برای میعانات گازی به پالایشگاه پمپاژ می شود
مهندس دادور در ادامه توضیح داد: گازوئیل و نفت سفید به دست آمده در واحدهای تصفیه ی هیدروژنی نفت گاز و نفت سفید تبدیل به فرآورده ی نفت سفید و نفت گاز با استاندارد یورو ۴ می شود ؛ نفت گاز و نفت سفید و بنزین این پالایشگاه به این صورت استحصال شد. سایر واحد های این پالایشگاه در راستای سرویس دهی به این واحدهای فرآیندی هستند و برای اینکه بتوانیم این سرویس دهی را داشته باشیم باید اول خوراکمان را از عسلویه دریافت کنیم. در عسلویه ایستگاه پمپاژی را با ۴ دستگاه الکترو پمپ هر کدام به ظرفیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب در ساعت از عسلویه با فشار ۹۰ بار ایجاد کردیم و این میزان به پالایشگاه با فشار ۶۰ بار ارسال می شود. در حال حاضر از این ایستگاه روزانه ۲۰۰ هزار بشکه برای استفاده در طول هفته در مورد میعانات گازی به سمت پالایشگاه پمپاژ می گردد. ظرفیت این خط لوله برای ۱۳۰۰ هزار بشکه طراحی شده است اما امکان ۵۰۰ هزار بشکه ظرفیت را دارد و اگر ۲ دستگاه پمپ در تلمبه خانه عسلویه و ۱ دستگاه پمپ در ایستگاه میان مسیری ایجاد کند تا ۸۴۰ هزار بشکه خوراک از همین خط لوله به دست می آید.
مدیر عامل پالایشگاه ستاره ی خلیج فارس در مورد مخازن ذخیره سازی گاز؛ تصریح کرد: ۵ مخزن ذخیره سازی گاز در ستاره ی خلیج فارس به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه وجود دارد البته برای اینکه این واحد پالایشی فعالیت داشته باشد نیاز به سوخت گاز هم داریم . دو ایستگاه تعریف شده در پالایشگاه وجود دارد یک ایستگاه در جنوب پالایشگاه به ظرفیت ۵۰۰ نرمال متر مکعب تعبیه شده است و دیگری ایستگاه شمالی با ظرفیت ۳۵۰هزار نرمال متر مکعب است که از شبکه سوخت سراسری کشور دریافت می کنیم.سرویس دیگری که به آن احتیاج است آب دریا برای سیستم شیرین سازی آب می باشد که برای خنک سازی سیستم پالایشگاه استفاده می شود که به این منظور در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در کنار دریا به فاصله ی ۶ کیلومتری پالایشگاه با ۸ دستگاه پمپ هرکدام به ظرفیت ۱۲ هزار و ۵۰۰ متر مکعب راه اندازی شده است و به وسیله ی دو رشته لوله به قطر ۲.۷ متر آب دریا را به سمت پالایشگاه می آورد که یک بخشی از این آب را به اندازه ی ۱۲ هزار متر مکعب به آب شیرین تبدیل می شود و چیزی نزدیک به ۶۰ هزار بشکه را در ۳ فاز پالایشگاه نیاز داریم که برای خنک کاری های سیستم پالایشگاه استفاده می شود.

(زهرا مالمیر)

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار