تا کی قرار است بی قانونی ادامه پیدا کند

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۰۷ - ۲۲:۳۲ کد خبر : 184

به گزارش خبرنگار روزنامه راه مردم ، حسن قربانخانی در کنفرانس ملی نقش مهندسی مکانیک در ساخت و سازها، اظهار کرد: وضعیت اسفبار ترافیکی و شهرسازی و همه مشکلاتی که در شهرتهران و شهرهای اطراف داریم نشات گرفته از این است که به قانون توجه نشده است.

رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران با اشاره به اینکه برخی مسئولان از ورود مهندسان تاسیسات به ساخت و سازها جلوگیری می‌کنند، گفت:‌ قانونگذار عالم است به کاری که می کند .

در خیلی از مناطق شهر تهران بافت های فرسوده را خراب میکنند ولی مجددا فرسوده سازی می کنند به دلیل اینکه وقتی عوامل ذی صلاح دخالت در امر ساخت و ساز نکنند . چه کسی میتواند اطمینان بدهد که این ساختمان توانایی لازم را دارد و استاندارها در ان رعایت شده باشد .

وی اشاره کرد :ساختمان استاندارد حق هر ایرانی است ، ما بعنوان نظام مهندسی وظیفه داریم تلاشمان را انجام بدهیم که همه عواملی که در راس کار هستند مقید به این بشوند که موظفند قانون را عملیاتی کنند . سازمان نظام مهندسی در سال جدید بنا دارد بخش ترویج مقررات ملی را بیشتر بها دهد .

قربانخانی تاکید کرد : میخواهیم مردم را با حقوقشان آشنا کنیم،مگر میشود یک نفر بیاید و ماحصل ثروت تمام عمرش را برای خرید یک ساختمان جمع کند و آن ساختمان حداقل های لازم را نداشته باشد اما سازنده شناسنامه فنی و بیمه تنظیم کیفیت به وی ندهد حتی کوچکترین وسایل الکترونیکی دفترچه تضمین کیفیت و کارت گارانتی دارد . چرا حقوق مردم رعایت نمیشود ، چه کسی اجازه داده که هرکسی در بخش ساخت و ساز دخالت بکند بدون اینکه مسئولیتش را بپذیرد؟چه کسی میخواهد صدای مهندسین را بشنود؟

وی با اشاره عضویت ۴۰۰ هزار نفر سازمان‌های نظام مهندسی، گفت: در ایران عمر ساختمان‌ها ۳۰ سال است  اما عمرمفید ساختمان در کشورهای دیگر ۹۰ سال یعنی بیش از ۳برابر ماست. به ازای هر سال افزایش مفید عمر ساختمان‌ ۴۰۰۰ میلیارد تومان ثروت کشور را نگه می دارد . چرا ما به این سرعت تمام منابع کشور را هدر می دهیم؟صرفا به این دلیل که عده ای میخواهند پروانه بلافاصله صادرکنند و ساخت و سازها را بالا ببرند . تخلفات ساختمانی زیاد بشود برای اینکه بتوانند منابع مالی شان را تامین کنند . این هزینه ها را تا کی باید مردم ما پرداخت بکنند ؟

وی بیان کرد : هدف ما از برگزاری چنین همایشی علاوه بر جنبه های علمی ، آموزشی ، بازآموزی و همه مواردی کخ میتواند وجود داشته باشد ، همه ما موظفیم چه در جامعه مهندسی چه در سازمان های نظام مهندسی ، چه در شهرداری ها و مراجع صدور گواهینامه مقررات ملی را رعایت کنیم و هرکسی از رعایت مقررات ملی عبور کند به اعتماد ما گناهی نابخشودنی است و قطعا باید پاسخگوی اعمال خودش چه در این دنیا چه در سرای آخرت باشد .

 

 

 

رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان ،گفت:یکی از ارکان کیفیت زندگی در شهرها مدیریت شهری در ساخت و سازهاست.

به گزارش خبرنگار ما، فرج‌الله رجبی در کنفرانس نقش مهندسی مکانیک در ساخت و سازها، اظهار کرد:‌ در حوزه ملی و جهانی با مسائل مختلفی روبرو هستیم که باید برای آنها راه‌حل مهندسی پیدا کنیم. در بخش منابع آب،‌تولید انرژی،‌ مصرف بهینه و… مسائل خیلی جدی است.

وی با اعلام این‌که ۴.۵ میلیون خانه خالی در کشور داریم، گفت:‌ از این به بعد با مسئولان قانون گریز به صورت قاطع برخورد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه گرفتار مسائل مهندسی در کشور هستیم، افزود:‌ باید به بهره‌ برداری ساختمان‌ها برای طولانی کردن عمر و بهبود کیفیت زندگی ساکنان توجه کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس‌ با بیان این‌که در مدیریت کشور نیازمند مهندسان هستیم، گفت:‌ ۴٫۵ میلیون خانه خالی داریم که برنامه‌ریزان قادر نیستند به گونه ای عمل کنند تا بین متقاضی و فروشنده یک پل برای این خانه‌ها ایجاد کنند.

رجبی یادآور شد: چه کسی وجود دارد که این خانه‌ها را از مالک به مصرف کننده برساند،‌مهندسان می‌توانند این کار را انجام دهند و باید بیش از گذشته به این قشر اعتماد شود.

رییس شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان گفت:‌ از مسئولان و رییس جمهوری توقع داریم در عرصه تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی از وجود مهندسان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در وزارتخانه‌های اقتصادی که مهندسان به درد نخور حضور داشته اند عملکرد ضعیف بوده است، اظهار کرد: تخصیص آب کار مهندسان است، اما کار را به مهندسان نمی‌دهیم و زراعت را از دست داده و برای مردم مشکل ایجاد می‌کنیم.

وی تاکید کرد: سازمان نظام مهندسی از این به بعد اجازه نمی‌دهد هیچ مسئولی از قوانین مربوط به ساخت و سازها عدول کند و با تمام قدرت قانونی با کسانیکه اجازه ورود مهندسان به ساخت و سازها را نمی‌دهند،‌برخورد می‌کنیم.

 

 

مشاور رئیس جمهور , دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ، گفت : قانون مادر قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان است .

به گزارش خبرنگار ما ، اکبر ترکان در کنفرانس نقش مهندسی مکانیک در ساخت‌وساز شهری با اشاره به اینکه در طول ۲۲ سال فعالیت سازمان نظام مهندسی شاهد موفقیت‌های چشمگیری بودیم، گفت: مصرف بالای انرژی در ایران به دو دلیل عادات مصرف و عقب بودن از تکنولوژی است. در صورتی که مصرف انرژی در کشور می‌تواند کسب و کار گسترده‌ای بدون اختصاص بودجه ایجاد کند.

وی افزود: ۳۵ درصد پرت انرژی در ساختمان‌ها از ناحیه پنجره‌ها صورت می‌گیرد ، بنابراین امیدواریم موفقیت در سازه و مقابله با زلزله که سازمان نظام مهندسی ساختمان رقم زده است در تأسیسات مکانیکی نیز رخ دهد.

مشاور رئیس جمهور، اظهار داشت: قانون مادر قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان است و هر آیین‌نامه‌ای که تصویب شود باید بر اساس این قانون باشد و باید توجه شود که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان از قانون کنترل ساختمان جدا نیست.

وی گفت:امیدواریم موفقیتی که در سازه نظام مهندسی بدست آورده ایم در مهندسی مکانیک نیز بدست آوریم.
مشاور رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نظام مهندسی و کنترل ساختمان قابل تفکیک از یکدیگر نیستند افزود: هیچ ضابطه ای برای کنترل ساختمان نباید نوشته شود زیرا کنترل ساختمان بر قواعد نظام مهندسی استوار است همچنین آیین نامه هایی که قرار است برای کنترل ساختمان نوشته شود،باید مبتنی بر قواعد نظام مهندسی باشد.

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار