مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر می گوید فیفا به علت گرمای هوا اجازه نمی‌داد که ما مسابقات را زودتر برگزار کنیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۵/۰۳ - ۱۳:۴۶ کد خبر : 10393

 

به گزارش راه مردم

 سعید فتاحی، مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر، پیش از آغاز نخستین نشست خبری در جمع خبرنگاران حاضر شد و اظهار کرد: از فردا (پنج‌شنبه) هجدهمین دوره لیگ برتر آغاز خواهد شد که این هفته‌ از مسابقات به نام امام رضا (ع) است. بازی افتتاحیه بین پدیده و پرسپولیس در ورزشگاه امام رضا (ع) برگزار خواهد شد. از مسئولان مشهد و آستان قدس رضوی به خاطر همکاری‌شان تشکر می‌کنم.

وی ادامه‌ داد: پس از آن دیدار نیز سه بازی دیگر در روز پنج‌شنبه و چهار بازی در روز جمعه برگزار خواهد شد. مسئولان ورزشگاه قائمشهر این ورزشگاه را آماده بازی فردا کردند و مشکل نور این استادیوم حل شده است. بعید می‌دانم اسکوربورد ورزشگاه قائمشهر به دیدار نساجی ذوب آهن برسد اما می‌تواند از اسکوربورد پرتابل استفاده کند. دو رختکن این ورزشگاه نیز یکی شده و متعلق به تیم مهمان است و تیم میزبان در قسمت دیگری سر خواهد کرد تا مردم قائمشهر بتوانند از نزدیک شاهد دیدار تیم شهر خود باشند.

فتاحی همچنین گفت: امیدوارم هواداران قائمشهری بتوانند فردا میزبانی خوبی را مقابل ذوب آهن انجام دهند. ما با ورزشگاه مسجد سلیمان نیز مشکل داشتیم که خدا را شکر حل شده و آماده برگزاری مسابقه است. دیدار گسترش فولاد (ماشین سازی)، استقلال خوزستان به علت نا آماده بودن ورزشگاه بنیان دیزل در ورزشگاه یادگار امام برگزار خواهد شد. بقیه ورزشگاه‌ها نیز مشکل خاصی ندارند اما از وزارت نیرو می‌خواهیم که با ما همکاری کنند، علی‌رغم این که می‌دانیم کشور مشکل برق دارد. با توجه به گرمای هوا امکان برگزاری زودتر مسابقات نبود و فیفا این اجازه را به ما نمی‌داد زیرا بازیکنان نمی‌توانستند در چنین گرمایی به میدان بروند. ما هم زمانی را انتخاب کردیم که علی‌رغم گرمای هوا تابش مستقیم آفتاب را نداشته باشیم.

فتاحی درباره به تاخیر انداختن کسب مجوز بازیکنان ‌اضافه شده به تیم‌های لیگ برتری گفت‌: ما دیگر نمی‌دانیم چه کاری باید انجام دهیم. دوستان ما در کمیته‌ نقل‌ و انتقالات علاوه بر تذکر به باشگاه‌ها در مصاحبه‌های خود نیز یادآوری کردند که تیم‌ها هر چه‌ زودتر بدهی‌های خود را پرداخت کنند. هر تیمی حداقل ۱۵ بازیکن فصل خود را دارد. باشگاه‌ها به گونه‌ای کار کنند که بتوانند حداقل کارت آنها را صادر کنند. این کار ساده‌ای است. کادر فنی تیم‌ها نیز مشخص شده و نباید ثبت قرارداد مربی که تیم را تمرین می‌دهد، برای ‌دقیقه ۹۰ بگذاریم. هشت باشگاه هنوز تشکیل پرونده نداده‌اند. حتی سپیدرودی که به تازگی هم کارهایش را انجام داده نباید تشکیل این پرونده را به روز آخر موکول می‌کرد. این مدارک و پرونده‌ها باید ظرف ۷۲ ساعت بررسی شود. خدای نکرده اگر مشکلی پیش بیاید چه کسی پاسخگو خواهد بود؟

مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر ‌اضافه کرد: اگر مشکلی پیش آید هواداران تیم‌های پرطرفدار، سازمان لیگ، کمیته‌ برگزاری مسابقات، مسئول نقل‌ و انتقالات و بقیه مسئولان سازمان لیگ مقصر خواهند دانست. اگر هر کاری در زمان خودش انجام شود، به نحو احسن صورت خواهد گرفت و مشکلی پیش نخواهد آمد. سازمان لیگ نباید ضعف مدیریت باشگاه‌ها را پاسخگو باشد. در جریان سوپر لیگ چرا ضعف مدیریتی استقلال باعث شد ما و همکارانمان فحش بخوریم؟ استقلال را ما ۳ بر صفر بازنده نکردیم،‌ بلکه ضعف مدیریتی این تیم عامل این نتیجه‌ شد. ما چندین بار نامه زدیم و چندین بار هم تماس تلفنی به اطلاع آنها رساندیم. وقتی آنها احترام نمی‌گذارند چه باید کرد؟ اکنون هشت باشگاه کارهای خود را انجام نداده‌اند و باید حدود ۲۴۰ تا ۳۳۰ پرونده برای هر کدام از بازیکنان و کادر فنی‌شان برایمان بیاورند. اگر قرار باشد دوستان ما به صورت شبانه روزی در کمیته‌ نقل‌ و انتقالات کار کنند باز هم نمی‌رسند این مدارک را تا روز بازی تکمیل کنند.

وی افزود: می‌بینیم که دو، سه بازیکن از استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی کارت بازی دریافت نمی‌کنند و در نتیجه‌ اجازه بازی نیز نمی‌گیرند. آنگاه هواداران به ما حمله می‌کنند و تنها دلیلی که آورده می‌شود این است که باشگاه وقت ندارد. باشگاه‌ها از ۲۴ خرداد ماه زمان داشتند که مدارک‌شان را به ما تحویل دهند. حداقل کاری که می‌توانستند انجام دهند این بود که مدارک بازیکنانی که با آنها قرارداد دارند را برای ما بفرستند. آنگاه اگر شش، هفت بازیکن برای باشگاه برای روز آخر می‌ماند، مشکلی پیش نمی‌آمد. با این وضعیت سازمان لیگ را مقابل هوادارانشان قرار می‌دهند.

فتاحی در ادامه‌ درباره تهدید عضو هیات مدیره استقلال به انصراف از لیگ در صورت تغییر نکردن رای بازنده اعلام شدن استقلال در سوپر جام توسط کمیته‌ استیناف، توضیح داد: ما بر اساس مصاحبه اعضای باشگاه تصمیم نمی‌گیریم و بر اساس نامه نگاری‌ها و صورت جلسه‌های انجام شده تصمیم می‌گیریم که چه کاری انجام دهیم. در سوپر جام نماینده باشگاه استقلال یعنی آقای ملکی تشریف آوردند و صراحتا اعلام کردند که من از طرف باشگاه اختیار تام دارم و استقلال در این تاریخ حضور ندارد. الان هم آقای زمانی محترم هستند ولی شما هیچ جای دنیا نمی‌بینید که عضو هیات مدیره درباره همه چیز صحبت کند. او درباره مربی، بازیکن و همه مسائل باشگاه صحبت می‌کند. او حتی درباره برنامه مسابقات هم صحبت می‌کند. باشگاه مدیرعامل دارد و باید مدیرعامل نامه نگاری کند. در قانون همه چیز پیش‌بینی شده است.

رییس کمیته‌ مسابقات سازمان لیگ، ادامه‌ داد: ما بعد از اعلام سازمان لیگ درباره سوپر جام مبنی بر ۳ بر صفر شدن به سود پرسپولیس، تمام اسناد و مدارک و صورتجلسه شورای تامین را برای تصمیم گیری به کمیته‌ انضباطی فرستادیم و قانون را اجرا کردیم. رای کمیته‌ انضباطی هم دیروز (سه‌شنبه) صادر شد و باشگاه استقلال فرصت دارد تا ۱۰ روز آینده به این رای اعتراض کند. هر رایی که کمیته‌ استیناف بدهد از هم از سمت ما و هم از سمت استقلال قابل اجرا است. این که زمانی می‌گوید از مسابقات کنار می‌کشیم، نمی‌دانم از کجا نشات گرفته و باشگاه باید به صورت رسمی به ما موضع‌اش را اعلام کند.

فتاحی در ادامه‌ درباره اظهارات سید جلال حسینی مبنی بر این که از فتاحی بپرسید که آیا کارلوس کی‌روش در انتخاب برترین‌ها تاثیرگذار بوده است، توضیح داد: بنده کمیته‌ مسابقات هستم و باید از روابط عمومی این سوال را بپرسید. نمی‌دانم سید جلال گفته که باید از من بپرسید؟ تا جایی که در جریان روند کار هستم آرا موجود است و می‌توان آنها را بررسی کرد. البته این بررسی این طور نیست که هر کسی بخواهد بتواند آرا را بررسی کند. کسانی که کاندید بودند یا باشگاه‌هایی که ذی‌نفع بودند می‌توانند آرا را بررسی کنند. تصمیم گیری‌ها در سازمان لیگ شخصی نیست. ما تا حدی اختیارات داریم و مقام بالاتر ما یعنی آقای بهاروند تمام اختیارات را دارد. اگر اشتباهی رخ داده باشد، می‌توانند به کمیته‌ انضباطی مراجعه کنند. قانون درباره همه چیز پیش‌بینی کرده است. مطمئنا کی‌روش در انتخاب برترین‌ها تصمیم گیرنده نبوده است اگر رایی هم داشته باشد تنها یک رای بوده است.

او افزود: سازمان لیگ یا باید مراسم برترین‌ها را برگزار کند و یا این کار را نکند. شاید وقتی رونالدو به عنوان بهترین بازیکن انتخاب شود من که طرفدار مسی هستم ناراحت شوم. بالاخره انتخاب است و یک عده خوشحال می‌شوند و یک عده ناراحت. این  در همه جای دنیا رخ می‌دهد.

رییس کمیته‌ مسابقات در پاسخ به این سوال که آیا اگر رای گیری پیش از جام جهانی انجام می‌شد، دیگر این اتفاقات رخ نمی‌داد، گفت‌: ۱۰۰ درصد این مساله درست است. خیلی‌ها اگر می‌خواستند قبل از جام جهانی نظر بدهند شاید بیرانوند انتخاب نمی‌شد. من این مساله را به خود بیرانوند هم گفته‌ام. او در جام جهانی آن‌قدر عالی بود که روی آرا تاثیرگذار بود. ما باید این مساله را پیش‌بینی می‌کردیم.

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار