مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با اشاره به ساخت دومین پروژه پتروشیمی در استان خراسان شمالی با ترکیب سهامداران جدید، گفت: این طرح با هزینه ۶۷۰ میلیون دلار در کنار مجتمع پتروشیمی فعلی احداث می شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۳۱ - ۰۹:۱۸ کد خبر : 10226

به گزارش راه مردم

محمود مخدومی  در خصوص اجرای دومین پروژه پتروشیمی در استان خراسان شمالی، گفت: با توجه به اینکه سهامداران فعلی پتروشیمی اوره و آمونیاک خراسان، علاقه مند نیستند که با ترکیب فعلی برای اجرای طرح جدید پتروشیمی اقدام کنند، یک شرکت جدید ثبت شده است، بنابراین این طرح به عنوان فاز ۲ پتروشیمی خراسان یا طرح توسعه آن محسوب نمی شود، بلکه در قالب یک طرح جدید به شمار می رود.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین با بیان اینکه محل احداث مجتمع جدید در کنار پتروشیمی کنونی، خواهد بود، افزود: در دومین پروژه پتروشیمی در استان خراسان شمالی، تاپیکو با ۸۰ درصد و هلدینگ پتروفرهنگ با ۲۰ درصد سهام داران این پروژ ه هستند .
مخدومی با بیان اینکه در این طرح اوره و آمونیاک و احتمالا کریستال ملامین تولید خواهد شد، اظهارداشت: این طرح به شرط فراهم بودن زیر ساخت های لازم از جمله تخصیص خوراک، وجود آب و تامین اجرا خواهد شد .
مخدومی درباره نوع محصول این طرح جدید پتروشیمی و تمایل برخی از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در تولید پروپیلن به جای اوره و آمونیاک گفت: طرح جدید مربوط به تولید پروپیلن نخواهد بود و قرار است اوره و آمونیاک تولید کند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین درباره هزینه اجرای این طرح گفت: بودجه مورد نظر برای ساخت پتروشیمی دوم خراسان در صورت تولید ملامین ۶۷۰ میلیون دلار و بدون تولید ملامین ۶۰۰ میلیون دلار خواهد بود.
وی با بیان این که طرح جدید در مدت ۴ سال اجرا می شود، ادامه داد: صندوق توسعه ملی ۸۰ درصد منابع مالی را با بهره ارزی ۴٫۵ درصد به عنوان سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته تامین می کند و ۲۰ درصد را نیز سهامداران تقبل می کنند.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین اظهار کرد: سهم تاپیکو در تامین مالی پروژه ۱۶ درصد و سهم پتروفرهنگ ۴ درصد خواهد بود.
مخدومی درباره مشکل تامین آب مورد نیاز این طرح پتروشیمی نیز گفت: برای حل مشکل آب، استانداری خراسان شمالی در حال رفع مشکل و آماده سازی شرایط است، بر این اساس، یک قرارداد BOT را با یک شرکت در زمینه جمع آوری پساب شهرستان، تصفیه و انتقال آن به محل پتروشیمی جدید به امضا رسانده است.
شایان ذکر است، شرکت سهامی پتروشیمی خراسان، بزرگ ترین مجتمع تولید محصولات پتروشیمی در شمال و شمال شرق کشور است. این مجتمع در سال ١٣٧١ در بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی تاسیس و از تیرماه ١٣٧٥ با آغاز بهربرداری، رسما در شمار بنگاه های صنعتی و تولیدی کشور قرار گرفت که به تولید محصولات پتروشیمی شامل آمونیاک، کود اوره و کریستال ملامین می پردازد.
خوراک اصلی مجتمع پتروشیمی خراسان گاز طبیعی است و از شبکه سراسری گاز کشور در خانگیران سرخس تامین می شود. ظرفیت تولیدی این شرکت شامل؛ ١٠٠٠ تن آمونیاک، ١٥٠٠ تن کود شیمیایی اوره و ٦٠ تن کریستال ملامین در روز است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار