اگر دولت اراده ای برای مقابله با آلودگی هوا دارد، پس چرا زمینه را برای واردات خودروهای هیبریدی و برقی از طریق تسهیلات گمرکی و حذف عوارض فراهم نمی کند؟

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۹:۳۹ کد خبر : 18040

طاهره نصیری ، راه مردم :کدام کار خوب انجام شده که دومیش را انجام دهیم.این یکی از مشکلاتی است که در ایران وجود دارد.بعد از ۴۰ سال ما پراید تولید می کنیم و سیستم حمل و نقل عمومی ما به حدی توسعه پیدا نکرده که مردم با ماشین شخصی تردد نکنند. ما در کمیسیون انرژی بحثی داریم که وزارت نفت مجبور شود برای کاهش سوخت و بنزین خودروهای برقی را وارد کنند .حتی اگر قانون هم شود و به بودجه بیاوریم ،بعید میدانم این اتفاقات و کارایی در کشور ما انجام شود. سی ان جی یه زمانی توسعه پیدا کرد و بعد متوقف شد .الان این بحث ورود ماشین های هیبریدی هم همان است. باید زیر ساخت های آن انجام شود وکسی که می خواهد چنین خودرو هایی وارد کند ، ابتدا ایستگاه ها و محل شارژآن مشخص شود. این اتفاقات هنوز نیافتاده و به نظر من ما برای انجام کارهای خوب انگیزه نداریم.متاسفانه تنها می توانیم ماده خام را بفروشیم.بنابراین این هم روی بقیه مواردی که باید انجام بدهیم و ندادیم. ما برای رفع آلودگی باید چند کار می کردیم که نکردیم و آن هم این بود که سیستم حمل و نقل ما بقدری پیشرفته باشد که نیازی به استفاده از خودروهای شخصی نباشد.مثلا در لندن آن مقدار که از مترو استفاده می شود از خودرو شخصی استفاده نمی شود.مگر اینکه برای تعطیلات بخواهند از شهر خارج شوند. ولی در ایران خودرو های قابل اطمینان که سوخت کمتری مصرف کنند و دود و آلاینده کمتری وارد هوا کنند هم، نداریم.از طرفی هم قرار بود سی ان جی در این مسیر صورت بگیرد تا از مصرف بیشتر بنزین جلوگیری شود، که آن هم متوقف شد.در هر صورت در حال بحث در این موارد هستیم که انشالا بتوانیم به این سمت پیش برویم.
چرا مردم را به سمت مصرف خودروهای بی کیفیت داخلی با آلاینده بالا سوق می دهند؟ و چه کسانی پشت مصرف بنزین هستند که با ورود ماشین های هیبریدی منافعشان به خطر می افتد؟
در شرایط فعلی میان سوخت و میزان مصرف وتولید تقریبا برابر شده و شاید تا چند سال نیازی به واردات بنزین نداشته باشیم ومیشه گفت که بحث قاچاق منتفی است. ولی متاسفانه انگیزه و علاقه مندی برای هیچ کار خوبی وجود ندارد. بهرحال باید به فکر محیط زیست باشند ودلشان برای سلامت مردم بسوزد ، که ما در بین مسئولین چنین دلسوزی هایی را معمولا نمی بینیم. خلی از مسئ.لین خودشان به دنبال تجارت خودشان هستند و خیلی هوای تهران و محیط زیست را به این علت که فرزندانشان در ایران نیستند را ندارند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار