معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد با اشاره به موفقیت حفر اولین چاه ژرف کشور در منطقه زابل، گفت: طرح مطالعاتی آب‌های ژرف در استان با بهره‌گیری از این تجربه در حال انجام مطالعات تکمیلی است و امدواریم به نتایج خوبی برای استان منتج شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ۱۵:۵۷ کد خبر : 9889

چاه

 محسن صادقیان در جمع خبرنگاران یکی از موضوعات مهم در دستور کار معاونت عمرانی استان را مسئله آب ذکر کرد و گفت: در این رابطه طی چهار ماه گذشته ۱۲ مورد جلسه سازگاری با کم‌ابی در استان برگزار شده که ۹۰ مصوبه در رابطه با حوزه تامین و مدیریت مصرف آب استان داشته است.

صادقیان از نگاه ویژه استان به موضوع حفظ و حراست از خط اول انتقال آب خبر داد و گفت: خوشبختانه طرح‌های حفاظتی خوبی در این رابطه اندیشیده و در دست اجراست.

وی همچنین از پیگیری موضوع سرچشمه خط دوم انتقال آب به استان در قالب کارگروهی در وزارتخانه نیرو خبر داد و گفت: خط سوم انتقال آب به استان از خلیج فارس با کمک بخش خصوصی پیشرفت خوبی دارد و پیگیری مجوزهای لازم برای اجرای خط چهارم انتقال آب به استان از دریای عمان نیز هستیم.

کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب کشاورزی استان یزد تا افق ۱۴۰۰

صادقیان همچنین به طرح‌های مدیریت مصرف استان اشاره کرد و گفت: برهمین اساس کاهش ۴۲۶ میلیون مترمکعب مصرف آب بخش کشاورزی تا سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفته و طرح‌ها و اعتبارات مورد نیاز برای جهادکشاورزی در این مورد تعریف شده است.

وی با اشاره به افت کنونی سالانه ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر از سطح آب‌های زیرزمینی استان، ابراز امیدواری کرد که با تحقق این طرح و رسیدن مصرف آب بخش‌ کشاورزی به ۵۰۰ میلیون مترمکعب دیگر شاهد افت آبهای زیرزمینی استان نباشیم.

صادقیان از اجرای طرح‌های مدیریتی مصرف آب در بخش خانگی با استفاده از وسایل کاهنده مصرف و فرهنگ‌سازی و نیز در بخش صنعت با اجرای بازچرخانی و پساب نیز در همین راستا خبر داد.

وی در دستور کار قرار گرفتن ایجاد مخازن متعدد ذخیره آب در استان از سوی آب منطقه‌ای در سه ماهه اول امسال خبر داد و تصریح کرد: ساخت دو مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در مسیر خط انتقال، یک مخزن ۲۰ هزار مترمکعبی در میبد، یک مخزن ذخیره آب ۵۰ هزار مترمکعبی در یزد و یک مخزن دو هزار مترمکعبی در مهریز، در دست اقدام است.

معاون عمرانی استاندار با اشاره به حفر تا ۲۵ حلقه چاه اضطراری جدید برای تامین آب شرب یزد در مواقع بحرانی، افزود: پس از شناسایی تمام چاه‌های کشاورزی سطح شهر، ۱۱ حلقه چاه مناسب شرب شناسایی و برای استفاده از مواقع اضطراری لوله‌گذاری شده است.

وی با اشاره به برخورداری حدود ۹۷ درصد از جمعیت استان از نعمت گاز،‌ تصریح کرد: در حال حاضر تمام شهرها و ۸۴ درصد از جمعیت روستایی استان از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی افزود: در سه ماهه نخست امسال کلنگ عملیات اجرایی گازرسانی به روستاهای دهستان میانکوه مهریز به زمین زده شده و به زودی نیز عملیات اجرایی دهستان شیرکوه تفت و دهستان جلگه در بهاباد نیز آغاز خواهد شد.

سرمایه‌گذاری ۱۸ میلیاردی بخش خصوصی در گردشگری

صادقیان در حوزه میراث فرهنگی نیز با اشاره به تهیه ۲۲۰ پرونده ثبت ملی بناهای تاریخی استان در سال گذشته، گفت: برای امسال نیز تاکنون ۶۸ اثر برای ثبت ملی شناسایی شده و ۱۶ مورد نز مستندسازی شده است.

وی همچنین از در دستور کار بودن مرمت ۱۶۵ اثر تاریخی استان برای امسال، گفت: در حوزه سرمایه‌گذاری نیز بخش خصوصی در قبال ۲۷ طرح گردشگری به ارزش سرمایه‌گذاری ۱۸ میلیارد تومان اعلام آمادگی کرده است.

این مسئول به اقدامات صورت گرفته و در دستور کار استان در حوزه ‌راه‌ها نیز اشاره و تصریح کرد: مهمترین طرح در این حوزه ساخت آزادراه تهران – بندرعباس که ۲۷۰ کیلومتر آن در حوزه جغرافیایی استان است، می‌باشد که در سه فاز نایین – اردکان، اردکان – مهریز و مهریز – انار تعریف شده و در دست اقدام است.

به گفته وی، در سه ماهه اول امسال همچنین ساخت ۲۷ کیلومتر راه مشارکتی روستایی در استان ایجاد شده و ادامه روکش آسفالت راه زرند – بافق، ۱۲ کیلومتر راه یزد – طبس، قطعه نهایی راه یزد – بافق، نیز عملیات اجرایی کمربندی جنوب شرقی خاتم و محور اسفندمآباد – صفاشهر در ابرکوه را نیز در دستور کار داریم.

وی از عقد قرارداد راهداری برای انجام روکش آسفالت ۱۰۰ کیلومتر از راه‌های استان در سالجاری خبر داد و گفت: امسال قرارداد توسه محور یزد – ده‌بالا نیز منعقد می‌شود.

معرفی ۴۰ طرح سرمایه‌گذاری در قالب برنامه « یزد + ۴۰ »

معاون عمرانی استاندار از تلاش برای جلب سرمایه‌گذاری در بخش‌های عمرانی استان با شکل‌گیری کمیته‌ای در این رابطه در استان خبر داد و گفت: از جمله این اقدامات واگذاری طرح‌های نیمه تمام استان به بخش خصوصی به ویژه در مباحث تفریحی و ورزشی و حتی در حوزه راه سازی است.

وی از بررسی پیشنهادات سرمایه‌گذاری استان در قالب این کمیته خبر داد و ابراز امیدواری کرد که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در قالب برنامه «یزد + ۴۰» تعداد ۴۰ طرح سرمایه‌گذاری استان معرفی شود.

سرمایه‌گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی برای بازآفرینی ۵ محله یزد

صادقیان نیز به موضوع بازآفرینی شهری اشاره و تصریح کرد: این طرح که بافت‌های تاریخی، فرسوده و ناکارآمد شهری را هدف قرار داده است با هدف ساماندهی و ایمن‌سازی این بافت‌های مسکونی، تامین نیازهای جدید مسکن و اشتغالزایی و رفع بیکاری انجام خواهد شد.

به گفته وی، در همین رابطه ۹۰ محله در شهر یزد مورد بررسی قرار گرفت و از این تعداد ۴۸ محله واجد شرایط طرح شناسایی شد که در فاز نخست ۵ محله شامل محلات حسن آباد، اسکان، شاه ابوالقاسم، قاسم آباد و پشت باغ برای این منظور انتخاب شدند.

معاون استاندار در این باره خاطرنشان کرد: در قالب این طرح در مجموع پنج سال برای این پنج محله ۲۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار