رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد، تلاش برای حل بحران سوریه از طریق چارچوب آستانه ادامه خواهد یافت. این اظهارات پوتین چند ساعت بعد از نشستش با دونالد ترامپ در فنلاند مطرح شد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۶ - ۱۴:۴۲ کد خبر : 9776

پوتین

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بعد از دیدار خود با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز تاکید کرد: ما در چارچوب آستانه عمل خواهیم کرد، یعنی روسیه، ایران و ترکیه و من این مساله را به دونالد ترامپ هم گفتم، اما ما در عین حال آماده هستیم تمام این تلاش‌ها را با تلاش‌های گروه کوچکی از کشورها جمع ببندیم تا یک روندی گسترده حاصل شود و شانس بهتری برای موفقیت نهایی به دست آید.

قرار است نشست آستانه اواخر ماه جاری میلادی در سوچی روسیه با محوریت سوریه برگزار شود.

این اظهارات پوتین بعد از نشستش با دونالد ترامپ در هلسینکی فنلاند در روز دوشنبه بود.

پوتین در ادامه این مصاحبه درباره آنچه در زمینه حملات هوایی روسیه در حلب و غوطه و کشته شدن غیرنظامیان منتشر می‌شود، تاکید کرد: می‌دانید زمانی که جنگ ادامه می‌یابد کشته شدن غیرنظامیان امری ممکن و غیرقابل پیشگیری می‌شود. به اعتقاد من گروه‌های تروریستی همان طرفی هستند که دست به ناامنی می‌زنند به خصوص داعش و النصره و دیگر تروریست‌ها مسؤول این ناامنی‌ها هستند.

وی افزود: می‌دانید که بررسی و برآورد همه چیز لازم و ضروری است. می‌توان در اینجا از حلب صحبت کرد اما ما باید درباره رقه هم صحبت کنیم. نمی‌توان یک بخش را مورد اهمیت قرار داد و بخش دیگر را فراموش کرد. غیرنظامیان بسیاری در رقه کشته‌ شدند و هیچ اثری اکنون از آنها نیست. وضعیت آن الان شبیه شهر استالینگراد در سال‌های جنگ جهانی دوم شده است. هیچ چیز مثبتی در آنجا وجود ندارد اما من بار دیگر تکرار می‌کنم مسؤولیت آن برعهده کسانی است غیرنظامیان را براساس ماهیت تروریستی‌شان گروگان‌هایی در نزد خود می‌دانستند.

پوتین ادامه داد: جنگنده‌های آمریکایی شهر رقه را بمباران می‌کردند و حملات‌شان هم شدید بود. ما روز دوشنبه روند انسانی در سوریه را بررسی کردیم به اعتقاد من در منطقه پیشرفت‌هایی به دست خواهیم آورد.

این در حالی است که پوتین و ترامپ در کنفرانس خبری خود به مساله سوریه پرداختند و پوتین در آنجا گفت، آمریکا و روسیه می‌توانند صلح و ثبات را در سوریه برآورده کنند.

پوتین در جریان کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود گفت: بعد از نابودی تروریسم در سوریه باید با مراجعه به توافقنامه ۱۹۷۴ درباره امتناع از درگیری که آتش‌بس بین اسرائیل و سوریه را تقویت می‌کند، گام‌هایی برداشته شود.

رئیس‌جمهوری روسیه تصریح کرد، بعد از نابودی تروریسم باید در وضعیت جنوب سوریه بازنگری شود و این به نفع روسیه است که صلح طبق قطعنامه‌های بین‌المللی برقرار شود.

وی خاطرنشان کرد، نظامیان روس و آمریکایی همکاری با هم داشتند و توانستند از برخوردهای خطرناک در سوریه اجتناب کنند. نظامیان روس و آمریکا مهارت خوبی در هماهنگی و همکاری داشتند. آنها کانال‌های ارتباطی سریعی را ایجاد کردند که مانع از وقوع حوادث خطرناک و برخوردهای غیرمنتظره در صحنه درگیری در حریم هوایی و زمینی شد.

پوتین افزود: درباره  سوریه باید مشکلات در زمینه برقراری مجدد صلح در سوریه حل شوند که می‌تواند بهترین نمونه همکاری میان دو کشور باشد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار