کرونا مهمان ناخوانده ای بود که شب عید، وقتی که همه به دنبال لذت بردن از حس خوب اسفند ماه بودیم و آماده می شدیم برای یک شروع تازه و یک روز نو، پا به خانه های ما گذاشت و با خود اتفاقاتی را رقم زد که تاکنون در این اندازه و این شکل، سابقه نداشت.

تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۲/۲۰ - ۱۳:۳۰ کد خبر : 97577

راه مردم؛

درس آموزی از کرونا – قاسم طوری. کارشناس ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای

کرونا نشان داد که هر چیزی که از دوست برسد، نیکو نیست. نشان داد که حفظ جان از هر چیز دیگری با ارزشتر است، نشان داد که علم همچنان به ثروت برتری دارد و همه ثروتمندان چشم به دستان پژوهشگران دوخته اند تا دارو و واکسن کرونا را کشف کنند. نشان داد که می توان خیلی از کارهای روزمره ای را که انجام می دهیم و برایمان عادی شده است را انجام ندهیم و یا جور دیگری انجام دهیم. همین دست دادن ساده، بغل کردن یکدیگر، همین دورهمی ها و کنار هم بودن ها و همه این چیزها می تواند چقدر دور از دسترس باشد.
کرونا در زمانه خوبی آمد، وقتی آمد که به لطف وجود شبکه های اجتماعی، می توانستیم اطلاع رسانی و آموزش گسترده انجام دهیم، می توانستیم رابطه هایمان را به شکل مجازی حفظ کنیم، دورکاری کنیم، کسب و کارمان را در بستر اینترنت فعال نگه داریم و خودمان را در روزهای قرنطینه با شبکه های مجازی سرگرم کنیم.
اما کرونا بار دیگر به ما یادآوری کرد که چقدر برای روز مبادا آماده نیستیم، نشان داد که همه بحران ها از جنس زلزله و حریق و سیل نیستند و می توانند بحران های بهداشتی هم به طور جدی ما را درگیر خود کنند. کرونا به ما آموخت که شرایط بحرانی می تواند ماه ها به طول بیانجامد و باید خیلی بیشتر از قبل صبور باشیم و عادت کنیم به تغییراتی که در سبک زندگیمان باید ایجاد شود، باید تمرین کنیم که تاب آوری بیشتری داشته باشیم. ما باید آدم های دیگری شویم. آدم هایی که حالا باید به زندگی در کنار کرونا عادت کنند، آدم هایی که باید برای چیزهایی که قبلا برایشان کم اهمیت بود، وقت بیشتری بگذارند. باید یاد بگیریم هوایی که ما تنفس میکنیم، قبلا در ریه کس دیگری چرخیده است و ممکن است آلوده باشد. باید یاد بگیریم که مراقب یکدیگر باشیم و سلامتی دیگران هم برای ما مهم باشد.
وقتی در قرن ۲۱، در شهر بنر میزنیم که دست هایتان را بشوئید، این یعنی حتی ابتدایی ترین موضوعات بهداشتی هم جایی در سبک زندگی ما نداشته اند. باید یاد بگیریم که بهداشت، لازمه زندگی سالم و ایمن است و زندگی بدون رعایت اصول بهداشتی، امکان پذیر نیست. و در آخر اینکه: همه اینها را #ازخودمان شروع_کنیم

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار