تعادل بودجه به مفهومی ساده به معنای حفظ موازنه بین درآمدها و مخارج به گونه­ای است که دولت بتواند بدون متوسل شدن به استقراض تعهدات مالی خود را بپردازد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۹/۰۲/۱۸ - ۱۵:۲۳ کد خبر : 97528

راه مردم؛

یادداشت تحلیلی اقتصاد ایران

فرشاد قاسمعلی / کارشناس مالی و بانکی

 

 

 

میزان تولید ناخالص داخلی GDP یا Gross Domestic Product بهترین روش برای سنجش اقتصاد یک کشور است. به بیانی ساده تولید ناخالص داخلی شامل تمام چیزهایی است که توسط همه‌ی مردم و شرکت‌های واقع در یک کشور تولید می‌شود. همانطور که نمودار تحلیلی فوق مشاهده می گردد بیشترین میزان تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۶ می باشد که در آن سال میزان صادرات تولید نفت قابل توجهی نیز داشته ایم . تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۸ کمترین میزان ۵ سال اخیر رسیده که منجر به تورم ۳۵٫۷ نیز شده است .به توجه چسبندگی درصد رشد تولید ناخالص داخلی و تورم می توان انتظار داشت که سال ۱۳۹۹ نیز سالی تورم زا بوده که نمود آن محرز خواهد گشت .

تعادل بودجه به مفهومی ساده به معنای حفظ موازنه بین درآمدها و مخارج به گونه­ای است که دولت بتواند بدون متوسل شدن به استقراض تعهدات مالی خود را بپردازد. همانطور که در نمودار تحلیلی فوق مشخص است کمترین میزان در تعادل اقتصادی مربوط به سال ۱۳۹۷ می باشد که هر چند در طی سالهای اخیر معیار تعادل در بودجه اقتصاد ایران منفی بوده که نشان از عدم توازن در درآمدهای پیش بینی و واقع شده در مقابل هزینه ها می باشد . مطلوب به نظر می رسید بر اساس یه مفهوم ساده اقتصادی، بودجه دولت با توجه به سیکل­های اقتصادی شود. یعنی از اضافه درآمد سال‌های رونق و ترقی، کسری بودجه سال‌های بحران و رکود تأمین گردد .به این منظور پیشنهاد می گردد که در دوره رونق با افزایش مالیات­ها و عدم تقبل هزینه­های غیرضروری، دولت، حداکثر درآمد را تحصیل نماید. این اضافه درآمد ذخیره می­شود تا در دوره رکود مورد استفاده قرار گیرد. نمونه این کار تاسیس صندوق ذخیره ارزی در ایران است که مازاد درآمدهای نفتی به آن واریز می­شود تا در دوران نیاز از آن استفاده به عمل آید و  در دوران رکود اقتصادی، دولت با کم کردن مالیات­ها و با برقراری برنامه­هایی درآمد طبقات کم­درآمد را بالا برده و امکان خرید مردم را زیاد می­کند.

مفهوم تراز تجاری، درآمد خالص اولیه (دریافتی‌ها از سرمایه‌گذاری خارجی منهای پرداخت‌ها به سرمایه‌گذاران خارجی) و نقل و انتقال‌های نقدی خالص که در دوره‌ای خاص اتفاق افتاده باشند. توازن حساب جاری یکی از دو جزء مهم تجارت خارجی هر کشور است.  با توجه به دیتا های کسب شده در جدول فوق می توان ادعا نمود سال ۱۳۹۷ بیشترین صادرات در در چندین سال اخیر داشته ایم که متاسفانه به دلیل عدم توازن مناسب بین درآمدهای دولت و هزینه، مبلغ مازاد شناسایی نشده و  در بودجه سال ۱۳۹۸ خود را درقالب تعادل بودجه ای نشان نداده است .

تفاوت بین دریافتی ها و هزینه های دولت در یک سال منجر به افزایش بدهی در طول یک سال معین می شود .همانطور که در جدول فوق مشاهده می گردد بدهی دولت در سال ۱۳۹۹ به کمترین میزان چندسال گذشته رسیده که می توان پیامد خوبی به عنوان یک فاکتور مهم اقتصادی برای سال ۱۴۰۰ باشد . دولت  همچنین می توانند برای کسب درآمد از بدهی های خود اقدام به خلق پول نمایند در نتیجه نیازی به پرداخت بهره بدهی ها نخواهند داشت. اما این عمل بیش از آن که منجر به حذف بدهی های دولت شود به کاهش هزینه های بهره دولتی منتهی خواهد شد و در نتیجه در صورت عدم صرفه جویی می تواند تورم شدید را بدنبال داشته باشد.

منبع دیتاهای استخراج شده : cofacecentraleurope

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار