مناقشه آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی در میان آنها انگلیس و فرانسه طرح‌های سری برای خارج کردن اعضای سازمان کلاه سفیدها از سوریه را بعد از نقش‌هایی که در وارونه نشان دادن حقایق داشتند، افشا کرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۲۵ - ۱۲:۵۰ کد خبر : 9729

کلاه سفیدها

یک مقام مسؤول آمریکایی گفت:‌ سرنوشت حدود ۱۰۰۰ داوطلب و اعضای خانواده‌ آنها و برنامه ریزی برای خروج‌شان محور اصلی مذاکرات مقامات چند کشور از جمله آمریکا، ‌انگلیس، فرانسه و کانادا شده است. مساله مربوط به خارج کردن این ۱۰۰۰ عنصر سازمان کلاه سفیدها از سوریه به مقصد کشورهای دیگر نظیر کانادا،‌ انگلیس و آلمان است.

دو منبع دیپلماتیک اعلام کردند که کانادا و انگلیس و همچنین آلمان انتظار می‌رود در نجات اعضای این گروه کمک کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره لزوم خروج اعضای این گروه در دیدارهای اجلاس ناتو در روزهای گذشته با دیگر مقامات گفت‌وگو کرد.

در همین راستا آمریکا و انگلیس درباره این موضوع مذاکره کردند.

هیئت‌های غربی آمریکا را قانع کرده‌اند که باید مذاکراتی با اسرائیل و اردن برای یافتن راه‌های خروج اعضای این گروه از سوریه پیدا شود.

امنیت خروج کلاه سفیدها یکی از موضوعات دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا خواهد بود اما نگرانی‌هایی در این باره وجود دارد که آیا می‌توان به روسیه در این باره اعتماد کرد.

یک مقام دولت آمریکا اعلام کرد: درخواست نجات کلاه سفیدها از روسیه برای آنها اهمیتی ندارد زیرا روس‌ها کلاه سفیدها را تروریست اعلام کرده‌اند.

این منبع دیپلماتیک اعلام کرد: کشورهای غربی امیدوارند که راهی برای خروج این گروه بدون کمک روسیه پیدا کنند. همچنین آنها به دنبال راه‌های احتمالی برای خروج زمینی این گروه هستند اما مذاکرات در این باره در مرحله حساسی قرار دارد.

در ماه‌های اخیر درگیری‌ها در جنوب غربی سوریه افزایش یافته است.

قبلا وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود، آمریکا ۶.۶ میلیون دلار به این سازمان و سازوکار سازمان ملل در سوریه اختصاص خواهد داد. این وزارتخانه خاطرنشان کرده‌ بود، واشنگتن به شدت از سازمان کلاه سفیدها که مدعی است جان ۱۰۰ هزار تن را از ابتدای درگیری‌ها در سوریه نجات داده، حمایت می‌کند.

سازمان کلاه‌سفیدها که گفته می‌شود سازمانی انسانی است مدعی است ملزم به حمایت از ساکنان سوری است و براساس بی‌طرفی سیاسی عمل می‌کند. تاکنون نوارهای ویدیویی بسیاری از اعضای این گروه در حالی که اقدام به نجات دادن ساختگی کودکان از زیر آوار می‌کنند منتشر شده در حالی که در برخی آنها ماسک داشته‌ و مدعی شده‌اند آنها در معرض حملات شیمیایی قرار گرفته‌اند. این در حالی است که وزارت خارجه روسیه فعالیت این گروه را در راستای خدشه وارد کردن به وجهه مقامات سوریه می‌داند. بشار اسد نیز اعضای این گروه را حامیان القاعده سوریه موسوم به جبهه النصره و نیز فتح الشام می‌داند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار