معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران  در نشست خبری مقارن با روز جهانی گمرک ۲۶ ژانویه ( ۶بهمن ماه ) نامگذاری سال۲۰۲۰ را از سوی سازمان جهانی گمرک (( تقویت کننده ثبات مردم ، شکوفایی اقتصادی و محیط زیست  عنوان کرد .

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۱/۰۶ - ۱۹:۳۳ کد خبر : 91791
نامگذاری سال۲۰۲۰ از سوی سازمان جهانی گمرک (( تقویت کننده ثبات مردم ، شکوفایی اقتصادی و محیط زیست ))

پایگاه خبری تحلیلی راه مردم ،   معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک ایران  در نشست خبری مقارن با روز جهانی گمرک ۲۶ ژانویه ( ۶بهمن ماه ) نامگذاری سال۲۰۲۰ را از سوی سازمان جهانی گمرک (( تقویت کننده ثبات مردم ، شکوفایی اقتصادی و محیط زیست  عنوان کرد .

میراشرفی گفت: سال ۲۰۱۹ با نام  مرزهای هوشمند نامگذاری شده بود و مقارن با سال رونق ملی در ایران که گمرکات توانست در اجرای اقتصاد هوشمند که از جمله برنانه های وزیر اقتصاد بود توانستیم برای ایجاد گمرک هوشمند به توفیقات خوبی از جمله ارتباط با مراکز دانشگاهی، حذف کاغذ از روند امور تشریفات گمرمی و برقراری سیستم اتوماسیون ، حذف ارتباط انسانی بین مراجعه کننده و کارشناسان وارزیابان گمرکی ، انجام و تکمیل کارشناسی مجازی در گمرکات و مجازی نمودن خدمات با گمرک موبایل بصورت اپلیکیشن موبایل customs   گمرک اشاره کرد .

وی در ادامه روند هوشمند سازی گمرکات به تولید  پلمب هوشمند در گمرکات اشاره کرد و گفت در بخش مربوط به ترانزیت داخلی و خارجی و اماکن گمرکی کامل مجهز به این سیتم شده اند وبا ترانزیت هوشمند فضا و قلمرو ج ا.ا  را رقابتی تر نماییم وکریدور الکترونیکی ترانزیت کالا بین ایران، آذربایجان و گرجستان ایجاد می شود .

فاز اول این کریدور با حضور ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان به مرحله اجرا در خواهد آمد و در فاز بعدی کشورهای هند و روسیه نیز به آن ملحق خواهند شد.
وی افزود: هدف از اجرای این طرح استفاده از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه ترانزیتی در کشورهای مسیر کریدور شمال- جنوب است.
رئیس کل گمرک ایران در این نشست با تشریح اقدامات انجام شده در چارچوب برنامه هوشمندسازی گمرک، از اجرای پروژه گمرک موبایل و پلمپ هوشمند (مجهز به تراشه RFID) به عنوان مهمترین اقدامات گمرک در سال ۹۸ یاد کرد و گفت: تا قبل از پایان سال‌جاری مناقصه خرید آنتن‌های RFID به منظور تحت پوشش قرار دادن جاده‌های کشور انجام می‌شود که این امر به کاهش تخلفات، افزایش امنیت و امکان رصد محموله‌های ترانزیتی در مسیرهای ترانزیتی کمک خواهد کرد. در حال حاضر پنج گمرک مبدأ و مقصد ترانزیت در کشور به آنتن‌های RFID مجهز شده‌اند. میراشرفی با اشاره به اینکه گمرک از سازمان‌های پیشرو در بحث الکترونیکی کردن فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است، افزود: یکی از برنامه‌هایی که در قالب مکانیزاسیون رویه‌های گمرکی انجام شده حذف کامل کاغذ از فرآیندها است که موجب از بین رفتن امکان جعل اسناد، کاهش فساد، ارتقای سلامت اداری و به حداقل رساندن ارتباط فیزیکی ارباب‌‌رجوع با کارکنان گمرک (کارشناس مجازی) شده است.
رئیس کل گمرک ایران نصب راه‌بند و دوربین‌های پلاک‌خوان در گمرکات اجرایی را از دیگر اقدامات در بحث هوشمندسازی گمرک خواند و گفت: در عرصه بین‌المللی نیز راه‌اندازی دروازه‌های مشترک مرزی بین ایران و ترکیه در حال اجراست و در فازهای بعدی این نوع دروازه‌ها با کشورهای همسایه اجرایی خواهد شد.
میراشرفی اجرای مدیریت یکپارچه مرزی با هماهنگی بیشتر سازمان‌های همجوار در مبادی خروجی و ورودی را از دیگر اقدامات گمرک در راستای توسعه و تسهیل تجارت عنوان کرد و با اشاره به عملکرد تجارت خارجی کشور در ۱۰ ماهه سال‌جاری اظهارداشت: در این مدت بیش از ۷۲ میلیارد دلار کالا بین ایران و کشورهای خارجی مبادله شده که سهم صادرات از این رقم ۱۱۵ میلیون و ۳۴۸ تن به ارزش ۳۵ میلیارد و ۵۱۴ میلیون دلار و سهم واردات ۲۸ میلیون و ۶۰۸ تن به ارزش ۳۶ میلیارد و ۸۱ میلیون دلار بود.
وی افزود: در بخش صادرات شاهد بیش از ۲۰ درصد افزایش وزنی و بیش از ۳ درصد کاهش ارزش بوده‌ایم که دلیل کاهش ارزش صادرات، کاهش ۳۰ درصدی ارزش پایه صادراتی به منظور حمایت از صادرکنندگان بوده است. در غیر این صورت ارزش صادرات غیرنفتی ما حدود ۹ میلیارد دلار بیشتر می‌شود که تراز تجاری کشور را به نفع صادرات مثبت خواهد کرد.
میراشرفی با بیان اینکه چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان مهمترین شرکای تجاری ایران در حوزه صادرات و چین، امارات، ترکیه، هند و آلمان پنج شریک اول در بحث واردات کالا به ایران بوده‌اند، اظهارداشت: از کل ۶/۲۸ میلیون تن کالاهای وارداتی در ۱۰ ماهه سال‌جاری ۱۹ میلیون تن آن را کالاهای اساسی و ۸۵ درصد واردات را نیز مواد اولیه و ماشین‌آلات خط تولید تشکیل داده است.
رئیس کل گمرک ایران با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ تحت عنوان سال “رونق تولید” به بیان تسهیلات و خدمات گمرک برای حمایت از تولیدکنندگان پرداخت و برقراری مسیر سبز برای ترخیص کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز واحدهای تولیدی با قرار گرفتن ۵۱ درصد کالاها در این مسیر، حمل یکسره کالا، قبول ضمانت‌نامه بانکی و ترخیص درصدی و نسیه کالا را ازجمله این تسهیلات دانست.
معاون وزیر اقتصاد تغییر نگاه تجاری از مبادی جنوب غربی کشور به سمت شرق را مورد تأکید قرار داد و گفت: به عنوان مثال حجم مبادلات کالا در بندر و گمرک چابهار از ۳۰ هزار تن در سال قبل به ۴۳۰ هزار تن در سال‌جاری یعنی ۱۵ برابر رسیده و گمرک یک‌سری مشوق‌ها را در این زمینه در حال تدوین دارد تا توزیع بهتری در سطح بنادر کشور انجام شود.
رئیس کل گمرک همچنین توسعه تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا را از اولویت‌های سیاست تجاری کشور خواند و گفت: از زمان اجرایی شدن موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیا (۵ آبان ماه سال‌جاری) هم از نظر تنوع کالاها و هم حجم مبادلات پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است.
وی ایجاد مرکز آموزش منطقه غرب آسیا- اقیانوسیه با همکاری دانشگاه شهید بهشتی برای آموزش کارکنان گمرکات کشورهای همسایه از دیگر موارد همکاری‌های بین‌المللی گمرک خواند و گفت: استقبال گمرکات برخی از کشورهای همجوار در این حوزه قابل توجه بوده است.
میراشرفی با یادآوری اقدامات گمرک در زمینه به‌کارگیری ابزارها و وسایل پیشرفته کنترلی و بازرسی، از امضای قرارداد ساخت، نصب و راه‌اندازی ۵ دستگاه ایکس‌ری کامیونی با سازندگان داخلی خبرداد و گفت: با توجه به مضایق و محدودیت‌های مالی دولت، گمرک آمادگی دارد تا در این زمینه از ظرفیت‌ها و امکانات بخش خصوصی به روش BOO استفاده کند و در همین ارتباط قرارداد ساخت یک دستگاه ایکس‌ری کامیونی با یک شرکت متعبر بخش خصوصی امضا شده است.
وی افزود: ۴۷ دستگاه ایکس‌ری چمدانی و ۳۰ دستگاه ایکس‌ری مسافری که در گمرکات کشور نصب و راه‌اندازی شده تماماً تولید داخل است

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار