چندی پیش سی ان ان در گزارشی مدعی شد که عزیز عیسی شایار اویغور ساکن لندن نمی تواند قبر پدرش را پیدا کند و دولت محلی حدود ۱۰۰ گورستان اویغورها را ویران کرده است. این رسانه آمریکایی تاکید کرد که این یکی از شیوه های دولت چین برای نابود کردن فرهنگ اویغورها در شین جیانگ است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۱:۴۱ کد خبر : 91212

اما حفیظه م نظام الدین مادر عزیز عیسی که در زادگاه شایار در منطقه آقسوی شین جیانگ زندگی می کند، خبرنگار سی جی تی ان را سر مزار پدر شایار برد و ماجرایی کاملاً متفاوت بازگو کرد.

مادر عزیز عیسی گفت: مسلمانان اویغور که در دهکده های شین جیانگ زندگی می کنند، عادت دارند اموات خود را در خاک دفن کنند و پدر عیسی هم استثناء نبود. اما توده خاک اغلب با باد و باران و حتی سگها و گربه های ولگرد تخریب می شد و اهالی همیشه مجبور بودند این گورها را تعمیر کنند. اداره مدنی محلی همیشه شکایات روستاییان را دریافت می کرد. از سال ۲۰۰۰ به این سو و پس از حدود ده سال نظرخواهی از مردم، در نزدیکی گورستان قدیمی، گورستان جدید و زیست محیطی احداث کرد.

مادر عیسی نیز در اواخر سال ۲۰۱۸ قبر همسرش را به نشانی جدید منتقل کرد که موقعیت آن با مزار قبلی کمتر از ۱۰۰ متر است.

او به خبرنگار سی جی تی ان گفت: «ما داوطلبانه قبر را جابجا کردیم. قبر جدید از آجر ساخته شده و بسیار عالیست. دیگر در اثر آب و هوا و طوفان و باران خراب نمی شود. در اطراف آن هم پر از گل و گیاه و درخت است که در تابستانها بسیار زیبا می شود. خیال ما هم راحت است و راضی هستیم.

وی افزود: شوهر من حالا در محلی آرام و پر از گل آرمیده است و وقتی یاد همسرم می افتم، راهم را گم نمی کنم.

محله مازارهای قبلی

گورستان جدید

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار