سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد:هیات بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد( INCB ) طی نامه ای ازهمکاری جمهوری اسلامی ایران در کشف محموله بزرگ قاچاق پیش ساز شیمیایی با عنوان اسید انیدریک استیک به میزان ۶تن و ۵۰۶ کیلوگرم در سال ۲۰۱۷ میلادی قدردانی کرد .

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۰/۲۲ - ۱۲:۲۸ کد خبر : 91138

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی راه مردم، لطیفی گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران ضمن کشف محموله موصوف و درج اطلاعات لازم در سامانه PICS ، همکاری موثری را با هیات بین المللی کنترل مواد مخدر در شناسایی قاچاقچیان و افراد مرتبط با این محموله در کشورهای هلند و بلغارستان انجام داد که منجر به ابراز رضایت وقدرانی ویژه سازمان ملل از جمهوری اسلامی ایران شد.
سخنگوی گمرک اظهار کرد: شرکت متخلف تعداد ۹ پالت به وزن ناخالص هفت هزار و۲۳۳ کیلوگرم ” اسید استیک” را به گمرک منطقه آزاد “ارس” اظهار کرده بود که با ارسال نمونه کالا به آزمایشگاه پلیس مبارزه با مواد مخدر مشخص شد که ماهیت اصلی کالا ” اسید انیدرید استیک” است. باتوجه به اینکه کشور طرف معامله هلند بوده وافراد سود جو بدون داشتن هرگونه مجوزی کالا را به کشور ترکیه منتقل و از آنجا بارنامه صادره را به گمرک جلفا ارائه کرده بودند. همچنین با توجه به اینکه اسید انیدرید استیک جزو اصلی ترین مواد شیمیایی پیش ساز مواد مخدر بوده ودر فرآیند ساخت هرویین نقش اصلی را ایفا می کند و ورود آن به کشور بدون مجوز وزارت بهداشت ، جرم تلقی می شود . گمرک جمهوری اسلامی ایران ضمن توقیف کالای مذکور اقدامات قضایی لازم را جهت اعلام جرم در مراجع قضایی صورت داده و همچنین هماهنگی لازم را جهت ارایه اطلاعات در سیستم PICS برای بهره برداری پلیس هلند در برخورد با عوامل بعمل آورده است.
لطیفی، سخنگوی گمرک گفت: مطابق کنوانسیون ۱۹۸۸ سازمان ملل متحد که جمهوری اسلامی ایران نیز به آن پیوسته است، کشورهای عضو متعهد هستند که خرید، فروش، حمل ونقل وجابجایی پیش سازهای مواد مخدر را کنترل کنند.مطابق این کنوانسیون، کشور مبداء می بایست درخواست متقاضی برای خرید پیش سازهای مواد مخدر را به کشور مقصد منعکس کند. همچنین کشورها متعهد هستند که از تمام ظرفیت خود برای شناسایی جاسازی های حرفه ای پیش سازهای مواد مخدر و مواردی که تحت عناوین کالاهای دیگری اظهار میشوند و نیز جلوگیری از انحراف مسیر این مواد استفاده کنند.
لطیفی افزود: این مواد برای استفاده در صنعت نیز به کار می رود که می بایست مجوزهای لازم برای استفاده در آن صنعت با نظارت دقیق را همراه داشته باشد که قیمت آن برای تولید محصولات صنعتی و با مجوز تا ۱۰ دلار در هرلیتر وقیمت غیر قانونی آن در افغانستان که برای تولید هروئین به کار می رود گاهی به ۱۱۰۰ تا۱۳۰۰ دلار در هر لیتر هم رسیده است.البته در برخی مواقع قیمت غیر قانونی این ماده شیمیایی حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار نیز در نوسان است.
سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه اسیدانیدرید استیک معمولا از دو مسیر به سمت منطقه ما انحراف مسیر پیدا می کند، گفت: ابتدا از مبداء کشورهای چین،تایوان،هنگ کنگ به بنادر دوبی وجبل علی سپس به ایران وافغانستان. و مسیر دوم از مبداء کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچون آلمان،انگلستان ، هلند ، بلغارستان، ترکیه، ونهایتا به ایران وافغانستان منتقل می شود.
وی همچنین ضمن اشاره به محموله کشف شده افزود: این محموله که در اسناد گمرکی تحت عنوان اسید استیک (که از نظر ساختار شیمیایی وشکل ظاهری به اسید انیدرید نزدیک است و ورود و ترانزیت آن تحت کنترل نیست) اظهار شده ، از مبداء کشورهای هلند وبلغارستان به ترکیه وارد واز طریق گمرک بازرگان به منطقه آزاد ارس (گمرک جلفا) منتقل شده است. در سال ۹۶ ضمن نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه مواد مخدر مشخص شد ، ۶۵۰۹ لیتر کالای موصوف پیش ساز مواد مخدر بوده است.
لطیفی گفت:سازمان ملل متحد پس از کشف ماده مذکور در ایران توسط گمرک و همکاری های شکل گرفته با گمرک ایران توانست باند بزرگ مرتبط با این محموله در کشور هلند و سایر کشورها را شناسایی و علیه آن اقدام کند بر همین اساس به پاس همکاری های گمرک ایران نامه تقدیری به وزارت امورخارجه ایران تسلیم شد.
شایان توجه است که گمرک جمهوری اسلامی ایران طی چند سال اخیر رتبه اول کشف و مبارزه با مواد مخدر را در سازمان جهانی گمرک بدست آورده است.

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار