کارگران ساختمانی و صنعتی قشری هستند که درطول تاریخ، بخش قابل توجهی از بار سنگین رشد وتوسعه شهرنشینی و تولیدی را به دوش کشیده و هنوز هم با وجود رشد تکنولوژی اهمیت و نقش مهمی در این عرصه دارند.این در حالی است که گروه یاد شده از پایین ترین حقوق وکمترین مزایای قوانین مربوط به کار برخوردار هستند. یکی از این قوانین ،قانون بیمه است که علیرغم پیشینه ای درحدود یک قرن هنوز نتوانسته آنگونه که باید حقوق بیمه ای کارگران را از کارفرما بگیرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۱۰/۰۸ - ۱۶:۵۲ کد خبر : 90444

امیرحسین انواری،راه مردم؛رئیس انجمن صنفی آرماتوربندان تهران مدعی شد:پوشش بیمه ایی یکی از مشکلات اصلی کارگران ساختمانی است به طوری که در دوسال گذشته افراد جدید کمتری تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته اند. اسدالله سلطانی با اعلام اینکه سازمان تامین اجتماعی بودجه بیمه ایی کارگران را تامین نمی کند گفت این سازمان در برابر مصوبه مجلس شورای اسلامی وابلاغیه دولت مقاومت می کند وکارگران را به زحمت می اندازد.هر چند مشکل فراتر از مسائل فوق است و سازمان تامین اجتماعی به بهانه های مختلف همچون عدم حضور کارگران در محل های کاردر هنگام بازرسی بازرسان،افراد تحت پوشش بیمه را حذف میکند.
وی بیان کرد درپایان سال ۹۴هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی برای احراز اشتغال، کارگران ساختمانی را به دفاترکارگزاری که خصوصی و غیر دولتی هستند واگذار کرد و ازآنجایی که مسئولان این کارگزاری ها مدیرکل یاکارمندان بازنشسته سازمان تامین اجتماعی هستند، هیچ شناخت و تخصصی نسبت به کارگران ساختمانی ندارند و این افراد را از پوشش بیمه ایی حذف میکنند. این فعال کارگری افزود با وجود رکود درساخت سازچرا باید سازمان تامین اجتماعی کارگران ساختمانی را ازشمار بیمه شدگان حذف کند در صورتی که می تواند از منازل و محل سکونت انها ،بازرسی به عمل اورند وبعد تصمیم گیری کنند . وی تصریح کرد بر اساس ماده ۱۸قانون کسب و کار، انجمن های صنفی کارگران وظیفه احراز اشتغال کارگران را بر عهده دارند،اما سازمان تامین اجتماعی اهمیت نمی دهد.
بر اساس امارها بیش از ۴۵%حوادث کار مربوط به بخش ساختمان است و مشاغل ساختمانی از خطرناک ترین و پرحادثه ترین کارها به شمارمی رود همچنین کارگران ساختمانی بیش از سایر مشاغل در معرض انواع حوادث قرار دارند.
حال مقصر بیمه نبودن کارگران ۶۰الی۷۰ساله ایی که بعد از۵۰سال کارگری برای امرار معاش بازهم مجبورند کارگری کنندکیست،ایا زمان ان نرسیده است که در این مرزبوم هم افراد بعد از پا گزاشتن به سنی بازنشست شوند و دیگر نیازی به کارکردن نداشته باشند.آیا زمان بیمه،کارگران نرسیده؟چه زمانی بحث بیمه ایی کارگران تمام می شود؟
درادامه این گزارش، با رئیس کمسیون بهداشت درمان مجلس هم گفت و گویی داشتیم که ماحصل آن را در ذیل می خوانید:حسین علی شهریاری در رابطه با مشکلات بیمه ایی کارگران اظهارکرد: این موضوع دارای ایراداتی بود که به تازگی در کمسیون مطرح شد و کمسیون در این رابطه تصمیمات خود را مطرح کرد و حال این موضوع در دستور کار صحن علنی مجلس است تا نمایندگان دراین رابطه رای دهند.وی تشریح کرد دولت بالغ بر ۱۲۰تا۱۵۰هزار میلیارد به سازمان تامین اجتماعی بدهی دارد و این سازمان با کسری بودجه مواجه است.حسین علی شهریاری بیمه نبودن کارگران را، بی توجهی و پیگیری نکردن این قشر دانست و گفت: کارگران خود باید از حق خودشان دفاع کنند تا این مهم به سرانجام برسدحال این موضوع پیش می اید که ایا کارگران توان شکایت از کارفرمایان خود را دارند در صورتی که اغلب کارگران از سواد خواندن و نوشتن به دور هستند،این شکایت علیه کارفرمایان ایا نتیجه ایی جزمعلق شدن از کار را برای کارگران در پی ندارد؟.در صنف کارگرهای ساختمانی به طور میانگین هر کارگرکمتر از ۲ماه در یک ساختمان یا محل، کار میکند ایا ۲ماه بیمه ارزش این همه کلنجار و رفت امد را دارد.حال باید منتظر ماند و دید نتیجه ی موضوع بیمه یی به کجا ختم می شود.

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار