مجید تباشیری اصفهانی مدیر عامل گروه صنعتی ریف و رئیس هیئت مدیره کانون هماهنگی دانش ، صنعت ، بازار و رنگ و رزین در اولین همایش این کانون در جمع خبرنگاران گفت : عضویت فعالان صنعت رنگ و رزین از وارد کنندگان ، بازرگانان ، تولید کنندگان و شرکتهای دانش بنیان وهر کسی که بتواند به صنعت رنگ و رزین کمک کند بدون محدودیت می باشد و حق عضویت و شرایط خاصی ندارد .

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۲۲ - ۱۶:۳۷ کد خبر : 89267

پایگاه خبری تحلیلی راه مردم : مجید تباشیری اصفهانی مدیر عامل گروه صنعتی ریف و رئیس هیئت مدیره کانون هماهنگی دانش ، صنعت ، بازار و رنگ و رزین در اولین همایش این کانون در جمع خبرنگاران گفت : عضویت فعالان صنعت رنگ و رزین از وارد کنندگان ، بازرگانان ، تولید کنندگان و شرکتهای دانش بنیان وهر کسی که بتواند به صنعت رنگ و رزین کمک کند بدون محدودیت می باشد و حق عضویت و شرایط خاصی ندارد .

وی گفت :  این بسترسازی موجب می‌شود دانشگاه، مراکز علمی و تولیدی و عرضه محصولات با هم ارتباط برقرار کرده و با کیفیت بالاتری همکاری کنند همدلی و همگرایی در صنعت رنگ و رزین بسیار مهم است.

وی افزود: پتانسیل بالای این صنعت برای صادرات و خودکفایی ۹۰ درصدی داریم اما در مواد اولیه رنگ، حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد رزین تولید می کنیم مساله‌ای که بسیار به آن احتیاج داریم مواد اولیه رزین است و همچنین تیتانیوم که در ایران تولید نمی شود.

رئیس هیئت مدیره کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار رنگ و رزین تصریح کرد: اکنون واردات مواد اولیه سخت نیست اما مساله مهم گردش سرمایه کارخانجات است زیرا در دو مرحله سطح سرمایه کارخانجات به شدت کاهش داشته است به طوری‌که هر زمان ارز افزایش یافته دولت افرادی که ارز ۴ هزار تومانی دریافت کرده‌اند را مجبور کرده با همین قیمت بفروشند و پس از آن ارز ۱۲ هزار تومانی خریداری کنند.
تباشیری تاکید کرد: از نظر تکنولوژی تولید رزین و رنگ و مشتقات آن از هیچ کشوری در دنیا عقب نیستیم و از نظر علمی نیز در این زمینه قوی عمل می‌کنیم. همچنین سرمایه در گردش این صنعت در کشور ما بسیار بالا است.
وی افزود: عضویت در این کانون هیچ محدودیتی ندارد و هر کسی که بتواند به صنعت رنگ و رزین کمک کند، می‌تواند در این کانون عضو شود

پایگاه خبری تحلیلی راه مردم : در ادامه تاریخچه کوتاهی از این صنعت و تحولات مهم آن را مرور میکنیم :

تولید صنعتی و کارخانه‌ای رنگ در کشور، قدمتی نزدیک به هشتاد سال دارد. این مسیله انتظارات از این صنعت را برای تامین کامل نیازهای داخلی و در ادامه، صادرات محصولات افزایش می‌دهد. در حال حاضر صنعت رنگ کشور با نیمی از ظرفیت اسمی (یک میلیون تن در سال) خود در حال تولید می‌باشد، لذا با توجه به پتانسیل‌های بالقوه تولیدکنندگان رنگ کشور و کیفیت مناسب محصولات تولیدی آن‌ها و وجود بازارهای منطقه‌ای مطلوب، باید اهداف صادراتی گسترش یابد. البته مطابق آمارهای موجود، وضعیت صادرات در سال‌های اخیر روند صعودی داشته ولی میزان آن نسبت به پتانسیل و موقعیت منطقه‌ای کشور، ناچیز (در حدود ۱۰۰ میلیون دلار) است. مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران کشورهای: افغانستان، عراق، ترکمنستان، تاجیکستان و قزاقستان می‌باشد و محصولات صادراتی هم بیشتر رنگ‌های ساختمانی و تزیینی هستند. حجم بازار رنگ منطقه خاورمیانه بیش از ۲ میلیون تن در سال می‌باشد که سهم ایران تقریبا ۲۵ درصد آن می‌باشد. بیش‌ترین حجم مصرفی خاورمیانه مربوط به انواع پوشش‌های ساختمانی با ۷۶ درصد کل می‌باشد.

سیر تحولات صنعت رنگ ایران

تولید نیمه صنعتی رنگ، در سال ۱۳۰۸ توسط مرحوم احمد صانعی در ایران پایه‌گذاری شد. در ادامه، ایشان در بازدیدی که از نمایشگاه صنعتی در کشور آلمان به سال ۱۳۱۵ داشتند، انواع ماشین‌آلات صنعتی رنگسازی را مشاهده کرده و با خرید آن‌ها و نصبشان در محله زرگنده تهران‌( شمیران) به سال ۱۳۱۸، کارخانه رنگسازی ایران را رسما راه‌اندازی نموده و بدین ترتیب، تولید صنعتی رنگ به صورت کارخانه‌ای در ایران آغاز شد. سیر تحولات مهم و بعضا تاریخ‌ساز این صنعت در کشورمان، به صورت ذیل ادامه یافت:

سال ۱۳۱۸ شروع تولید صنعتی رنگ در کشور – توسط کارخانه رنگسازی ایران

سال ۱۳۳۴ تاسیس اتحادیه رنگ‌فروشان تهران

سال ۱۳۳۸ آغاز تولید رنگ پلاستیک (امولسیونی) – توسط شرکت پلاسکار و تحت نام پیکو

سال ۱۳۴۱ آغاز تولید رنگ روغنی بر پلیه رزین آلکیدی – توسط شرکت پلاسکار و با نام سنتتیک

سال ۱۳۴۲ آغاز تولید رزین آلکید – توسط رنگسازی ایران

سال ۱۳۴۴ آغاز تولید لاک‌ها و ورنی‌‌های چوب – توسط شرکت تابا شیمی

سال ۱۳۴۴ آغاز تولید رزین پلی و ینیل استات – توسط شرکت پلاسکار

سال ۱۳۴۵ آغاز تولید رنگ‌های کورهای صنعتی و خودرو – توسط شرکت تابا شیمی و هاویلوکس

سال ۱۳۴۹ تاسیس انجمن صنفی تولیدکنندگان رنگ و رزین ایران ( سندیکای صاحبان صنعت رنگ‌سازی ایران ) –

سال ۱۳۶۰ انتشار اولین نشریه تخصصی رنگ با عنوان صنعت شیمیایی و رنگ

سال ۱۳۶۱ تاسیس تعاونی تولیدکنندگان رنگ و محصولات وابسته

سال ۱۳۶۲ تاسیس گروه تکنولوژی و علوم رنگ در دانشکده پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر

سال ۱۳۷۶ تاسیس موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و پوشش

سال ۱۳۸۰ برگزاری اولین دوره نمایشگاه بین المللی سالانه رنگ، رزین و پوشش‌های صنعتی تهران

سال ۱۳۹۷ تشکیل کانون هماهنگی دانش ، صنعت ، بازار و رنگ و رزین

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار