آمریکا پس از امضای طرح قانون مربوط به هنگ کنگ، دست کثیفش را به سوی شین جیانگ دراز کرده است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۱۵ - ۱۳:۴۱ کد خبر : 88654

مجلس نمایندگان کنگره آمریکا ۳ دسامبر به وقت محلی طرح لایحه سیاست حقوق بشر اویغورها سال ۲۰۱۹ را به تصویب رساند، آن ها با شرارت به وضعیت حقوق بشر شین جیانگ چین حمله کرده و تلاش های چین در راستای افراطی زدایی و مبارزه با تروریسم را تعریف و درباره آن سیاه نمایی کرده اند.

این اقدام انفجار شدید مردم چین و تنفر بیشتر کشورهای جهان را در پی داشته است، بسیاری کشورها از جمله ایران یکی پس از دیگری اقدام آمریکا را محکوم کردند.

رضا زبیب دستیار وزیر امور خارجه در امور آسیا و اقیانوسیه  وزارت امور خارجه ایران ۴ دسامبر د دیدار خود با چانگ هوا سفیر چین اظهار داشت: ایران تصویب طرح قانون مربوط به شین جیانگ از سوی مجلس نمایندگان کنگره آمریکا را به شدت محکوم می کند، این بار دیگر نشان داده است که آمریکا قانون بین المللی و موازین روابط بین المللی را نادیده گرفته و آشکارا در امور داخلی کشورهای دیگر مداخله می کند. هدف آمریکا این است که با سوء استفاده از مسایل شین جیانگ و هنگ کنگ، ثبات اجتماعی چین را تخریب و توسعه و گسترش چین را مهار کند. ایران و چین روابط مشارکتی و راهبردی همه جانبه دارند، ایران همچنان قاطعانه از مواضع مربوط چین پشتیبانی می کند.

در سال های اخیر به دنبال پیشرفت پیوسته سازندگی کمربند و جاده، بیشتر ایرانیان به چین سفر کرده و با شین جیانگ آشنا شده اند. خبرنگاران رسانه های ایران نیز برای پوشش خبری به شین جیانگ سفر کردند، دیده و شنیده های آنان درشین جیانگ کاملا دروغ های غرب را آشکار کرده است.

ایسنا ماه اگوست سری گزارش هایی درباره شین جیانگ منتشر کرد، دیده‎ها و شنیده‎های خبرنگار اعزامی در مورد دستاوردهای توسعه اقتصادی و اجتماعی، همبستگی ملی و رونق و انسجام شین جیانگ را معرفی کرد. این گزارش به خاطر محتوای غنی، عکس‎های جذاب و دیدگاه عینی، بازتاب گرمی میان مخاطبان به دنبال داشته است. برخی کاربران نوشتند:

“این گونه گزارش ها سبب می شود دیدگاه مدیران نسبت به اصلاحات کشور بازتر شود. این یکی از بهترین گزارش هایی بود که من خواندم. ممنون از خبرنگار این گزارش.”

“برخی سعی در جریان سازی منفی علیه کشور دوست و برادر چین دارند ما بایستی چین را الگو قرار دهیم. من در این کلیپ شاهد یک نوع اقتصاد مقاومتی برای مقابله با تحریم و شرایط بد اقتصادی بودم. کسانی کە شایعه می کنند کە با مسلمانان چین بدرفتاری می شود، دروغگوی بزرگی هستند. من به آن جا رفته ام، آن ها اصلا تعصب نژادی ندارند.

خانم سپیده هاشمی نویسنده این گزارش ها اظهار داشت، سفرش به شین جیانگ در ژوییه سال جاری کاملا شناختش درباره شین جیانگ و چین را عوض کرده است، گزارش های رسانه های غربی درباره شین جیانگ تعریف شده است و نیت سوء دارد، امید است در آینده فرصت های بیشتری برای پوشش خبری به چین داشته باشم تا با چین واقعی تر، کامل تر، زنده تر و متنوع تر آشنا شوم و درباره آن گزارش تهیه کنم.

خبرگزاری تسنیم نیز ماه مه تیم خبری خود را برای مصاحبه میدانی به شین جیانگ فرستاد، سری گزارش ها درباره اقدامات دولت چین در شین جیانگ برای افراطی زدایی، یاری به توسعه اقتصاد و افزایش رفاه مردم منتشر شد که مورد ارزیابی عالی گسترده مخاطبان محلی قرار گرفت.

امیدی سردبیر خبرگزاری تسنیم اظهار داشت، این خبرگزاری مایل است همچنان به طور عینی و منصفانه اخبار چین را پوشش دهد و با روشن کردن حقایق، گزارش های نادرست رسانه های غربی را تکذیب می کند.

شین جیانگ از سال های دور دالان اصلی راه زمینی ابریشم است و در تاریخ تبادلات چین و ایران نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. دوستی چین و ایران در دل مردم ریشه دوانده و همواره سرشار از نیروی حیاتی است. برقراری روابط مشارکتی و راهبردی جامعه چین و ایران برای همکاری های اقتصادی و تبادلات غیر دولتی دو کشور فرصت جدیدی فراهم آورده است.

دولت ایران در محل هایی مانند مجمع عمومی سازمان ملل چندین بار از سیاست مربوط چین حمایت و دستاوردهای توسعه شین جیانگ را تایید کرده است.

در پایان ماه اکتبر، نمایندگان بیش از ۵۰ کشور از جمله ایران در ژنو در نامه مشترکی به رییس شورای حکام حقوق بشر و کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل کارهای چین در مبارزه با ترویسم و ضد افراطی را مثبت ارزیابی کرده و آن را احترام و تامین حقوق بشر دانستند.

افزون بر این، نمایندگان بیش از ۶۰ کشور از جمله ایران در نشست کمیته سوم هفتاد و چهارمین مجمع عمومی سازمان ملل یکی پس از دیگری در سخنرانی های خود، پیشرفت شین جیانگ چین در زمینه حقوق بشر را ستایش کردند.

طرح قانون سیاست حقوق بشر ایغورها سال ۲۰۱۹ که مجلس نمایندگان کنگره آمریکا آن را به تصویب رساند، بیش از یک برگه باطل شده نیست که تنها برای خودشان خوشایند است. اخبار جعلی برخی رسانه های غربی مربوط به شین جیانگ در میان مردم ایران بازاری ندارد.

مدت هاست که ایران در مسایل مربوط به هنگ کنگ و شین جیانگ از چین پشتیبانی ارزشمند کرده است، مردم چین این موضوع را دیده و در دل حفظ کرده اند. به قول معروف، آدم ها را به مرور زمان می شود شناخت و محبوبیت در زمان سخت و دشوار احساس می شود. امروز در قبال سیاست زورگویی و یک جانبه گرایی، مردم کشورهای مختلف از جمله چین و ایران باید همبستگی داشته باشند، از یکدیگر حمایت کرده و مشترکا از چندجانبه گرایی و نظم بین المللی دفاع کنند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار