مجلس نمایندگان کنگره آمریکا به تازگی لایحه به اصطلاح سیاست حقوق بشر اویغورها در سال ۲۰۱۹ را به تصویب رساند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۹/۱۱ - ۰۲:۲۵ کد خبر : 88569

این لایحه با تهمت زدن عمدی به وضعیت حقوق بشر در شین جیانگ چین، سیاهنمایی تلاشهای چین برای نابود کردن افراطگرایی و مبارزه با تروریسم، حمله مخرب به سیاست دولت چین درباره شین جیانگ، به طور جدی قوانین بین المللی و قواعد اصلی روابط بین المللی را نقض کرده است که دخالت جدی در امور داخلی چین به شمار می رود. چین نسبت به این اقدام آمریکا ابراز خشمگین شدید و قاطعانه با آن مخالفت می کند.

مسائل مربوط به شین جیانگ اصلاً مسایل حقوق بشر، قومی و مذهبی نیست، بلکه مبارزه با خشونت، تروریسم و تجزیه طلبی است. شین جیانگ مدتها بود هدف آسیب افراطگرایی و فعالیتهای خشونتبار قرار داشت. همراه با وضعیت جدی، دولت خودمختار شین جیانگ بر اساس قانون ضمن مبارزه با فعالیتهای تروریستی، به حل ریشه ای اهمیت داده و تدابیری مانند نابودی افراطگرایی و کمک به توسعه اقتصادی، همبستگی قومی و ثبات و آرامش اجتماعی در پیش گرفته است. این تدابیر باعث شده است طی سه سال گذشته هیچ حادثه تروریستی در شین جیانگ رخ ندهد که مورد حمایت عمومی ۲۵ میلیون نفر مردم اقوام مختلف شین جیانگ قرار گرفته و سهم مثبتی در مبارزه جهانی با تروریسم اداء کرده است.

جامعه بین المللی نیز سیاست دولت چین درباره شین جیانگ را مثبت ارزیابی کرد. از پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، نزدیک به یک هزار نفر از حدود ۷۰ گروه از مقامات کشور و مناطق، سازمانهای بین المللی، رسانه های گروهی، انجمنهای مذهبی و اندیشمندان از شین جیانگ دیدار کردند و ضمن تقدیر از اقدامات این منطقه در مبارزه با تروریسم و نابودی نیروهای افراطگرا تجربیات شین جیانگ را آموختنی ارزیابی کردند.

ما به آمریکا هشدار می دهیم که امور شین جیانگ کاملاً جزو امور داخلی چین است و هرگز اجازه نمی دهیم هیچ کشور خارجی در آن دخالت کند. این لایحه تنها معیار دو گانه امریکا در مبارزه با تروریسم را هر چه آشکارتر کرده و تنها باعث می شود مردم چین با چهره ریاکار و نیات زشت آمریکا آشنا شوند.

عزم راسخ دولت و مردم چین برای دفاع از حق حاکمیت، امنیت و منافع توسعه تزلزل ناپذیر است. توطئه آمریکا برای جلوگیری از توسعه چین، تحریک روابط قومی و تخریب شکوفایی و ثبات شین جیانگ با سوء استفاده از مسایل شین جیانگ محکوم به شکست است. ما به آمریکا توصیه می کنیم فورا اشتباه خود را اصلاح و از قانونی شدن لایحه یاد شده جلوگیری کند و دست از دخالت در امور داخلی چین با سوء ستفاده از مسایل شین جیانگ بردارد. چین با توجه به توسعه اوضاع واکنشهای بعدی را نشان خواهد داد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار