اقدامات این سازمان حاکمیتی و نقش آفرین در اقتصاد کشور ، تاثیر گذاری مستقیم در سیاستها و قوانین جاری در صادرات و حمایت از صادر کننده پرداخته است. گمرک با جایگاه مرزبانان اقتصادی کشور و نقش محوری و هماهنگ‌کننده آنها در مبادی ورودی و خروجی که در هر شرایط سیاسی و اقتصادی مطرح بوده و موجب ایجاد انگیزه برای تولید و صدور کالای ایرانی می گردد به شمار می آید .

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۲۶ - ۲۱:۱۷ کد خبر : 88001

 

پایگاه خبری تحلیلی راه مردم : گمرک ج.ا.ا. نقش مهمی در توسعه صادرات غیر نفتی، اقتصاد مقاومتی، حمایت از کالای داخلی، رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار ایفا می کند.

گمرک در اجرای استانداردهای ملی، اجرای الزامات ملی و بین المللی حفاظت از جامعه در قبال کالاها و مواد زیان آور از نظر سلامت و محیط زیست، سلامت اقتصادی و مبارزه با قاچاق کالا، ارز و مواد مخدر، پولشویی و تروریسم و جرایم سازمان یافته ، نقش دارد. لذا گمرک، به عنوان پل ارتباطی بین سیاستهای مالی و تجاری و مهمترین سازمان کارآمد در تجارت بی المللی اهمیت ویژه ای دارد.

گمرک ج.ا.ا. یکی از قدیمی ترین سازمانهای دولتی در اجرای سیاستهای اقتصادى و تجاری کشور کمک شایانی می کند. لذا همراه با پیشرفتهای فناوری به سمت گمرک الکترونیک درراستاى اسناد بالادستی نظام حرکت کرده است. گمرک ج.ا.ا. در سالهای اخیر، توانسته است بواسطه توسعه و به روز رسانی گمرک الکترونیک و ایجاد پنجره تجارت فرامرزی و تجهیزات ایکس ری رتبه دوم کشف و ضبط و مبارزه با قاچاق را در جهان کسب نماید.

خبرنگار راه مردم در مصاحبه اختصاصی با معاون فنی گمرک ایران به بررسی اقدامات این سازمان حاکمیتی و نقش آفرین در اقتصاد کشور ، تاثیر گذاری مستقیم در سیاستها و قوانین جاری در صادرات و حمایت از صادر کننده پرداخته است. گمرک با جایگاه مرزبانان اقتصادی کشور و نقش محوری و هماهنگ‌کننده آنها در مبادی ورودی و خروجی که در هر شرایط سیاسی و اقتصادی مطرح بوده و موجب ایجاد انگیزه برای تولید و صدور کالای ایرانی می گردد به شمار می آید .

مهرداد جمال ارونقی معاون فنی و امورگمركى گمرکات جمهوری اسلامی نقش گمرک در بازرگانی خارجی را پر اهمیت بر شمرد و اظهار داشت :

گمرک جمهوری اسلامی ایران یک سازمان دولتی تابع وزارت امور اقتصادى و دارایی و به عنوان مرزبان اقتصادی نقش محوری در مبادی ورودی و خروجی کشور ایفا می کند.

ارونقی یکی از اهداف اصلی و مهم گمرکات را تسهیل صادرات و حمایت از صادر کننده دانست و به اثرات مثبت این اقدام بر اقتصاد و شکوفایی استعداد ها در بازار جهانی پرداخت .

وی از اصلاح قوانین و تسهیل گری برای صادرات و ایجاد بسته های تشویقی در حمایت از تولیدی که منجر به ارز آوری و رشد اقتصاد کشور می شود خبر داد و افزود : طبق ماده ۱۲ قانون تمامی دستگاهها در مبادی ورودی و خروجی باید تحت کنترل و نظارت گمرک به انجام وظایف خود اقدام کنند و گمرک نیز طبق قانون موظف به اجرای موارد ذیل می باشد :

الف- اعمال سیاست‌های دولت در زمینه صادرات و واردات و عبور کالا

ب- تشخیص و وصول حقوق ورودی و سایر وجوه قابل وصول قانونی توسط گمرک ایران

پ- انجام تشریفات قانونی ترخیص و تحویل کالا به صاحب یا نماینده قانونی وی و بررسی اسناد ترخیص به منظور احراز صحت شرایط ترخیص و وصول کسر دریافتی یا استرداد اضافه دریافتی

ت- کنترل و نظارت بر امر عبور کالا از قلمرو کشور

ث- اجرای قوانین و مقررات مرتبط با بازارچه‌های مرزی، مرزنشینان و پیله‌وران

ج- اعمال مقررات گمرکی درباره معافیت‌ها و ممنوعیت‌ها در بخش‌های صادرات قطعی، صادرات موقت، واردات قطعی، واردات موقت، کران بری (کابوتاژ)، عبور داخلی کالا، انتقالی، معاملات پایاپای مرزی، فروشگاه‌های آزاد، بسته‌ها و پیک‌های سیاسی و پست بین‌الملل

چ- اجرای قوانین و مقررات مربوط به تخلفات و قاچاق گمرکی، کالاهای متروکه و ضبط شده

ح- پیش‌بینی و فراهم نمودن زیرساخت‌های مورد نیاز برای اجرا و استقرار سامانه‌ها، رویه‌ها و روش‌های نوین همچون پنجره واحد در فعالیت‌های گمرکی

خ- جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و انتشار آمار میزان واردات و صادرات کالا

ارونقی با تاکید بر این مهم تصریح کرد : یکی از اصلی ترین چالشها در امر تجارت و صادرات ، عدم اطلاع سازمانها و نهاد ها از وضع و اجرای قوانین در امور گمرکی است و باید اجرای قوانین از یک پنجره واحد تجاری از مجرای وزارت صنعت ، معدن و تجارت به گمرک جمهوری اسلامی ابلاغ شود و در آئین نامه اجرایی تاکید بر آن شده است که گمرک می تواند یکسری تدابیر و تصمیمات لازم را اتخاذ کرده و دیگر سازمانها باید طبق آن تصمیمات اقدام نمایند بر این اساس گمرک باید ملاک در سیاستگذاری چرخه تجارت خارجی باشد و تجارت در بسیاری از کشور های موفق دنیا بر همین روال بوده و گمرک یک سازمان حاکمیتی محسوب می شود .

معاون فنی گمرکات کشور به یکی از مهمترین مشکلات در گمرک  اشاره کرده و افزود: گمرک در جایی قرار دارد که مجری بخشنامه ها است ، و در بحث صادرات و واردات در مبادی ورودی و خروجی قرار دارد و مجری قوانین است ، یکی از مهمترین عواملی که برای تجارت و صادرات ایجاد مشکل کرده این است وضع و تصویب بخش نامه هایی که سازمانها بدون اطلاع از مجرای اصلی تصویب و ابلاغ قوانین اخذ کرده و به گمرک اعلام می نمایند و انتظار اجرای آن را از گمرک دارند .

گمرک نه تنها مجری قوانین است بلکه نقش سیاستگذاری در تجارت خارجی دارد

یکی دیگر از اقدامات گمرک و تسهیل گری در امر صادرات یکپارچگی و رسیدگی به صدها مصوبه ، قوانین و بخش نامه ها یی است که در طول سال ((برای مثال : عوارض صادراتی ، ممنوعیت صادراتی ، نحوه صادرات ، اقلام وکالا های صادراتی ،  اجناسی از گمرک صادراتی مخصوصی باید صادر شود…….))  صادر می شود و جهت اجرا به گمرک مرکزی ابلاغ می گردد که گاهی در بررسی ها به استخراج تناقضات و مغایرتها با بخش نامه های قبلی صادره ، برمی خورند و گمرک برای رفع ایرادات، با کنار هم چيدن قوانین و برطرف نمودن نقص ها ،نقاط ضعف و عدم تطبیق ها دلایل غیر قابل اجرا بودن بخش نامه ها و مصوبات را اعلام و پیشنهادات خود را به مراجع مربوطه که ذیصلاح و ذیربط هستند اعلام و با مذاکره و بحث های کارشناسی قوانین را قابل اجرا می سازند

– پالایش و تجمیع  بخش نامه های سنواتی  : در بحث تنقیح  قوانین تا جایی که بتوانیم در گمرک قوانین را جمع بندی کرده و ارتباط می دهیم در صورتی که نظر خاصی در خصوص موردی باشد حتما نظرات را به مراجع ذیصلاح و ذیربط و مراحل قانونی ارجاع می دهیم و اگر تناقضی دیدیم علی رغم اینکه از فیلتر های مختلفی گذشته باز هم نظر گمرک را اعلام می کنیم . اگر در اجرا مشکلی دیدیم  باز با انعکاس آن به مراجع ذیصلاح و  تا مهیا شدن زمینه و زیر ساخت مناسب برای اجرایی  نمودن آن اجرای بخش نامه معلق می شود تا  اقدامات لازم صورت گیرد . با این تفاسیر گمرک در خط مقدم قرار دارد و خود لمس می کند و می بیند که یک بخش نامه اجرایی بشود یا اجرایی نشود و نظر خود را از بحث تکنیکال اعلام می کند و سیاستگذاری تغییر می کند و می تواند بر اساس نظری که گمرک داده  تغییراتی در اجرای آن بخشنامه پیش بیاید

– معاون فنی گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدامات اجرایی در حمایت از صادرات را به تفسیر توضیح داده و گفت :

– به‌ منظور تسهیل و تسریع در انجام تشریفات گمرکی در مبادی ورودی و خروجی،نمایندگان وزارتخانه‌ها و سازمانهای مسؤول سایر کنترلها موظفند تحت نظارت گمرک اقدام نمایند. سایر کنترلها مانند بازرسیهای پزشکی، دامپزشکی، گیاهی، استانداردهای فنی و کیفیت باید به‌صورت هماهنگ و تحت نظارت گمرک ساماندهی شود.برخی از این کنترل ها به ‌منظور تسهیل تجارت بین‌المللی می‌تواند با هماهنگی قبلی به سازمان مربوطه واگذار شود یا در مکان دیگری به تشخیص گمرک صورت گیرد.

– وزارتخانه‌ها و سازمانهای مسؤول دراجرای این کنترلها باید جهت تسریع در عمل وظایفشان امکانات و تسهیلات لازم را فراهم نمایند.

گمرک جمهوری اسلامی ایران مدعی در تمرکز زدایی در  امر صادرات است

یکی از اساسی ترین اقدامات گمرک در تسهیل امر صادرات و حمایت از صادر کننده  ، تمرکززدایی و تفويض اختیارتصمیم گیری به گمرکات اجرایی در سراسر کشور است .

ارونقی گفت : با مراجعه به دفاتر صادرات ایران متوجه می شوید نسبت به قبل تعداد مراجعان بسیار کمتر شده اند و این نتیجه اجرای طرح تمرکز زدایی است  .   از جمله اقدامات  مهم گمرک جمهوری اسلامی ایران تسهیل گری در امر صادرات  بود و با توجه به اینکه نفس کار می طلبد که با سرعت تشریفات گمرکی انجام بشود و صادرات در حداقل زمان  ممکن صورت گیرد آن مواردی که نیاز به تفیض های اختیار بود به گمرکات مربوطه و گمرکات اجرایی تفويض شده است تا راسا طبق اختیاراتی که در چارچوب قوانین  برای آنها مشخص شده است به موارد رسیدگی کرده  و اقدامات لازم صورت گیرد:

– استرداد حقوق گمرکی

این اقدام که تشویقی برای صادر کننده محسوب می شود و طبق قانون همه حقوق ورودی گمرک برای ماده اولیه باید عودت داده شود و  بر اساس تفويض اختیار به گمرکات اجرایی برگشت حقوق ورودی به گمرکات اجرایی محل کالای تولیدی جهت صادرات تفويض گردید ،   با این رویه صادر کنندگان به راحتی می توانند با مراجعه به گمرکات محل تولید خود نسبت به استرداد حقوق ورودی که بابت ورود موقت کالای  اولیه ای که وارده  نموده و طی پروسه ای آن را به محصول صادراتی تبدیل نموده اند مراجعه و نسبت به استرداد مبلغ خود اقدام نمایند و نیازی به مراجعه به ستاد مرکزی وگمرکی ایران در تهران ندارند .

– ثبت در خواست های ورود موقت لوازم بسته بندی

تفويض اختیار به گمرکات اجرایی جهت  ورود موقت لوازم بسته بندی خطوط تولید کالاهای صادراتی و انجام تشریفات گمرکی ، توسط گمرک اجرایی استان محل تولید محصول و بازدید از انبارها و واحد های بسته بندی در راستای راهگشایی و جلوگیری از بروکراسی ها و انجام کار در حداقل زمان ممکن و همکاریهایی که باید با آنها صورت بگیرد .

– ورود و تمدید زمان موقت ماشین آلات و یا کالاهای مرتبط با تولید محصول صادراتی

تفویض اختیار به گمرکات اجرایی برای ورود و تمدید زمان موقت ماشین  آلات و یا کالاهای مرتبط با تولید محصول صادراتی جهت روان سازی و تسهیل گری برای صادر کنندگان ، بر اساس این اختیارات کالاهایی که برای پردازش و تبدیل شدن به کالای صادراتی و چه اجزایی از محصول  صادراتی باشد و یا ماشین آلاتی که در تهیه یک محصول صادراتی  به صورت موقت وارد کشور شده است بنا به مشکلات مختلف دچار پایان مدت زمانی مقرر شود با بررسی عذرها و با استناد به بررسی های کارشناسان گمرک اجرایی مربوطه نسبت به تمدید زمان مجوزهای ورود موقت برای صادر کننده اقدام می گردد و تضامین و تعهدات را به مراجع قضایی ارجاع نمی دهد .

– تفویض اختیار جهت صدور خروج موقت جهت تعمیر ماشین آلات و دستگاههای خطوط تولیدی صادر کنندگان

– تفویض اختیار به گمرکات اجرایی در راستای تمرکز زدایی و تسهیل در روند تولیدات صادراتی و حمایت از صادر کننده ؛ طبق این قانون در صورتی که دستگاه و یا ماشین آلات موثر در خط تولید کالای صادراتی دچار خرابی گردیده و نیاز به تعمیرات داشته باشند به شرطی که دانش و یا ابزار تعمیر آن در داخل کشور مهيا نباشد و وزارت خانه ذیصلاح خروج دستگاه را به کشور دیگر تشخیص بدهد ، صادر کننده می تواند با مراجعه به گمرکات اجرایی نزدیک محل تولید خود مجوز خروج موقت  دستگاه یا ماشین آلات را طبق زمانبندی که در قرار داد مشخص می گردد، اخذ نماید و در ادامه حمایت از صادر کننده ، در صورتی که بنا به مشکلات مورد قبول کارشناسان گمرکات نتواند در آن زمانبندی مقرر شده ماشین آلات را برگرداند پس از بررسی گمرک نسبت به تمدید این مهلت موافقت خواهد شد و گمرکات ، تضامین و تعهدات را به مراجع ارجاع نمی دهد .

تفویض اختیار به گمرکات اجرایی و ارزیابی محصول صادراتی در محل تولید

برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه های دوباره کاری  امکان ارزیابی کلیه کالاهای صادراتی توسط گمرک در محل ایجاد شده و بر این اساس نیاز نیست صادر کننده کالاهای خود را  در کانتینر و یا انبارهای گمرک دپو کند و با در خواست  بازدید از گمرکات اجرایی محل تولید ، گمرک نسبت به اعزام کارشناسان به محل و بازدید از کالای صادراتی به انجام تشریفات گمرکی اقدام نموده و بارگیری جهت حمل به خارج از کشور صورت می گیرد.

ورود محموله های کالاهای صادراتی به گمرکات در مسیر سبز و زرد بر همین اساس به کمک قابلیت های سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی و کنترل کامل تمامی کالا ها از طریق این سامانه ها ، در صورتی که مسیر اظهارنامه صادراتی کنترل سیستمی سطح یک (سبز) تعیین شود نیازی به ورود حامل‌ها به داخل گمرک مبدأ صادرات (به استثناء اظهارنامه‌هایی که گمرک مبدأ و مرز خروج یکسان باشد) و توزین والصاق پلمپ در گمرک مبدأ (داخلی) نیست. صاحب کالا یا اظهارکننده در کارتابل مربوطه در پنجره واحد تجارت فرامرزی، نسبت به ثبت صدور مجوز بارگیری، ثبت اطلاعات حامل، ثبت توزین، ثبت بیجک، مراحل درب خروج و بیجک بین اقدام می‌کند.

– واگذاری ثبت حامل و صدور بیجک خروج به صاحبان کالاهایی صادراتی در مسیرهای سبز و زرد به جای گمرک که صاحبان کالا و صادر کنندگان خود می توانند حامل های خود را که مشخصات قبلا زمان زیادی می برد تا توسط گمرک ثبت بشود خودشان می توانند مشخصات کالای صادراتی خود را ثبت کنند و بر اساس آن بتوانند کالای خود را در حداقل زمان ممکن صادرکنند .

– عوارض صادراتی به صورت ضمانت نامه قابل پذيرش است

از اقدامات دیگر در تسهیل صادرات ؛ عوارض صادراتی به صورت ضمانت نامه بانکی مورد قبول گمرکات می باشد .

در راستای کمک به روند صادرات در مورد اقلام حجیم و سنگین (مثل :  سنگ های معدنی و…) که ذاتا  دارای عوارض صادراتی بالایی هستند ، گمرک با ترخیص و صدور درصدی کالا موافقت می نماید و  مانعی در امر صدور کالا ایجاد نمی کند و نیمی از کالا صدور و نیمی دیگر به صورت امانی تا تهیه عوارض نزد گمرک می ماند .

– گمرک جمهوری اسلامی ایران با اعتماد و به رسمیت شناختن صادر کنندگان در صورتی که مغایرت ، اختلاف و یا شائبه ای در بحث ارزش کالا و اظهارات مشاهده نماید مانع صدور کالا نشده و اجازه صادرات داده می شود و به صادرکننده فرصت رفع مغایرت ها داده می شود .

ارائه خدمات صدور کالا در روز های تعطیل و خارج از ساعات اداری

– برای تسریع و تسهیل صادرات ؛ ارائه خدمات به صادرکنندگان در روز های تعطیل و خارج از ساعات اداری داده می شود و در صورتی که صادرکنندگان تقاضای صدور کالای خود و انجام تشریفات گمرکی را خارج از ساعت کاری و یا در روزهای تعطیل داشته باشد ،گمرکات کشور بصورت شبانه روزی فعال بوده و انجام خدمت می نمایند بر اساس این قانون و اجرای تمهیدات لازم متقاضی می بایست در خواست این خدمت را در ساعت اداری ثبت و به گمرک ارائه نماید .

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار