مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران در اندیشه برگزاری قانونی انتخابات هیات فوتبال استان است و رسما از مسئولان درخواست کرده که اجازه بدهند انتخابات هیات فوتبال در فضایی سالم و بدون شائبه برگزار شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۱۲ - ۱۵:۳۴ کد خبر : 87420

به گزارش راه مردم : انتخابات هیات فوتبال استان تهران با چه اراده ای به تعویق می افتد؟

وی که در نشست خبری با نمایندگان رسانه های گروهی سخن می گفت و از عدم همراهی فدراسیون فوتبال در برگزاری هرچه سریعتر انتخابات ریاست هیات فوتبال استان تهران گله مند بود، گفته که اداره کل ورزش و جوانان استان تهران حداکثر تلاش خود را برای سالم سازی فضای انتخابات هیات ها انجام می دهد. در حال حاضر ریاست ۱۲ هیات ورزشی در تهران یا به پایان رسیده و یا در شرف اتمام است و تک تک هیات ها به شرط آنکه رئیس هیات نخواهد در انتخابات حضور داشته باشد می‌توانند به عنوان سرپرست مجری انتخابات باشد، اما اگر بخواهند در انتخابات رئیس هیات حضور یابند ما موظف هستیم سرپرست را معرفی و تا ۳ ماه نسبت به برگزاری انتخابات و تحویل هیات به نفر منتخب مجمع اقدام شود. بنابراین از نگاه ما ادعای رئیس هیات که براساس مصوبه هیات رئیسه، خود می تواند برگزار کننده انتخابات باشد، قابل قبول نیست و غیرقانونی است  ومعتقدیم برگزاری انتخابات مصوبه مجمع را می خواهد نه مصوبه هیات رئیسه و صراحتا از مراجع بالاتر اعلام شد که انتخابات باید توسط سرپرست انجام شود و ما نیز این موضوع را هم به وزارت ورزش و هم به فدراسیون فوتبال اعلام کرده‌ایم.

به گفته وی، در همین رابطه هیات فوتبال خواستار تشکیل مجمع و رفع مشکل شد و برگزاری انتخابات را به بعد از این مجمع موکول کرد که این موضوع هم غیر قانونی بود، چراکه در استان‌های دیگر انتخابات هیات فوتبال انجام می‌شود و موافقت با این کار، یک بام و دو هواست. صراحتا می گویم موافقت با این درخواست تخلف بارزی بود و علی رغم همه پیگیری ها و نامه نگاری ها، هنوز پاسخ درستی را دریافت نکرده‌ایم و اکنون تصمیم گرفته ایم این موانع را مطرح کرده تا همگان بدانند ما مانع نیستیم و دوستان موانع ایجاد می‌کنند. طبق قانون ریاست چهار ساله ایشان در تاریخ سوم اسفند ۹۷ به پایان رسیده و ما از آن تاریخ به دنبال اجرای قانون و برگزاری یک انتخابات سالم هستیم.

گل محمدی شدیدا براین باور است که نتایج انتخابات هیات ها باید خواست عموم باشد و نباید مهندسی شده صورت بگیرد و هرگونه منفی بافی یا سیاه نمایی در شرایط فعلی کشور را مغایر با وظایف مسئولان می داند، ضمن آنکه تاکید دارد ریاست هیات، شغل نیست و یک مسئولیت افتخاری است، ولی بعضی ها برای ماندن در این مسئولیت افتخاری اصرار دارند و از همه ابزارها برای ماندن استفاده می‌کنند.

با این وجود، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران، می گوید نتیجه انتخابات هیات هرچه باشد همه باید به این خواسته عمومی و قانونی تمکین کنند و اگر اعضای مجمع در انتخابات هیات فوتبال مجددا به ریاست رئیس فعلی رای بدهند ما هم حمایت می کنیم و به خواست عمومی تن می‌دهیم.

در پی اظهار نظر  گل محمدی و در اولین واکنش به سخنان او، رئیس کمیته استان‌های فدراسیون فوتبال به جای رئیس هیات فوتبال استان تهران، در مقام پاسخگویی برمی آید.

عبدالکاظم طالقانی عنوان کرده که گل‌محمدی به دنبال مهندسی انتخابات هیات فوتبال استان تهران است، اما این ادعای او بی پاسخ نماند و مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران مجددا تصریح کرد:” من که چیزی نخواسته‌ام، تنها هدف من برگزاری قانونی انتخابات بوده است.”

وی در ادامه توضیح داده است: سرپرست دبیری فدراسیون فوتبال هم اذعان داشته که اساسنامه هیات‌های استانی ایراد دارد. سازمان بازرسی و همینطور داورزنی معاون وزیر ورزش هم در نامه‌هایی درخواست کردند که ابتدا اشکالات اساسنامه را برطرف کنند و سپس انتخابات برگزار شود. این اشکالات هم مربوط می‌شود به اینکه رئیس هیات‌ نمی‌تواند همزمان کاندیدا هم باشد و باید سرپرست برای هیات تعیین شود. دومین اشکال هم این است که اساسنامه جدید هیات‌ها تنها در هیات رئیسه فدراسیون تصویب شده، در حالی که باید در مجمع فدراسیون تصویب شود. البته مشکلات دیگری نیز وجود دارد که باید حل شود؛ از جمله اینکه اسامی اعضای مجمع باید ۷ تا ۱۵ روز قبل از مجمع اعلام گردد. ضمن اینکه کافیست به نامه ابراهیم شکوری که سرپرست دبیری فدراسیون فوتبال است، رجوع شود. در این نامه به صراحت عنوان شده که انتخابات هیات‌ها به پس از تایید اساسنامه در مجمع فدراسیون موکول شود.

گل محمدی در مورد روند انتخابات هیات فوتبال تهران گفت: سوم اسفند ۹۷ که زمان ریاست هیات تهران به پایان‌ رسید، نامه ای به هیات نوشتیم و گفتیم تمام‌ تلاش خود را برای برگزاری انتخاباتی سالم انجام دهند. متاسفانه ابتدا مشاور حقوقی هیات نامه ای نوشت و گفت چون هیات به تازگی یک شرکت تشکیل داده و دو سال از تاسیس آن می گذرد، پس تا دو سال دیگر نباید انتخابات برگزار شود. ما پاسخ دادیم که چنین اختیاری ندارید و بحث انتخابات جداست. موضوع دیگر به تایید صلاحیت کاندیداها مربوط می‌شد. کمیته ای که برای تایید صلاحیت ها تشکیل شد کاندیداها را به علت نداشتن صلاحیت فنی، رد صلاحیت کرد و دایره بسته ای باقی ماند با یکی دو نفر. من به این موضوع هم واکنش نشان دادم چون توجیه و توضیح درستی از صلاحیت های فنی وجود نداشت که در نتیجه پیگیری هایمان به تایید صلاحیت ۱۳ نفر منجر شد. در ادامه و ۷۲ ساعت مانده به انتخابات سه نفر از اعضای مجمع تغییر کردند، اما در آیین نامه نوشته شده اعضا باید تا سه هفته قبل معرفی شوند، لذا با این دلایل، انتخابات را لغو کردیم.

وی اعتقاد دارد؛ وقتی می گویند رئیس یک هیات برای چهار سال انتخاب می شود به این معناست که بعد از این‌چهار سال باید انتخابات برگزار شود. آنچه فدراسیون فوتبال گفته که تا انتخابات بعدی مجمع، رئیس هیات باقی بماند، به این معنی است که رئیس هیات مادام العمر است و هر وقت بخواهیم او را برمی‌داریم. این کار توهین به شعور افکار عمومی است. باید مسئولان و مدیران به این خواست عمومی و فرایند قانونی تن بدهند، اما اینکه شما بمانید تا هر موقع که ما تصمیم بگیریم، غیر قانونی است و متاسفم عزم اراده برخورد با این مورد به وجود نیامده است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار