شواهد و مستندات موجود نشان می دهد سهامداران بانک ملت در بازار سرمایه، به برکت برخورداری از سهام جذاب و سودآور این بانک، روزهای خوب و آینده روشنی را پیش رو خواهند داشت.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۸/۱۱ - ۱۰:۰۴ کد خبر : 87384

به گزارش  خبر نگار راه مردم ، نماد بانک ملت، مهر ماه گذشته پس از مدت ها توقف، بالاخره دربورس بازگشایی شد، و به یمن سودآوری سهامش نه تنها سهامداران خود را به خوبی راضی نگه داشت، بلکه با رشد ۲۷۱۹ واحدس شاخص بورس، قبای سبزی را بر دوش بازار سرمایه انداخت تا نوید بخش روزهای خوش برای سهامداران خود شود.
در چنین شرایطی سهامداران اصلی این بانک با مشاهده رشد قیمت سهامشان در بازار سرمایه، پس ار بازگشایی نماد بانک ملت در بورس، علاوه بر حفظ سهام خود، آینده چنین بازاری را مثبت ارزیابی کرده و افق روشنی را پیش روی سهام این بانک پیش بینی می کنند.
در واقع نماد بانک ملت با اعلام شفاف سازی درباره اثر مثبت وصول خسارت از خزانه داری انگلیس بر EPS و تسعیر نرخ ارز بر سود سال ۹۸ ، دهم مهر ماه گذشته پس از ۱۰۶ روز توقف و تعلیق باز، و سهام آن با رشد ۴۳ درصدی و به قیمت ۶۲۰ تومانی هر سهم همراه شد.
البته باید به این نکته توجه کرد که بانک ملت برخلاف اکثر بانک هایی که در پی ارایه صورت های مالی خود با هدف شفاف سازی عملکردشان با ورود به بورس معمولا دچار زیان شدید شدند اما این بانک سهامی سود آور را به سهامدارانش هدیه کرد تا آنها همچنان با حفظ سهامشان دربازار سرمایه همواره به انتظار روزهای خوش در آینده بنشینند.
درحقیقت بانک ملت که اکنون در زمره معدود بانک های بورسی کشور قرار دارد خود را آماده می کند تا بتواند در مسیر کسب رتبه برتر بانکهای بورسی کشور گام بردارد.
حرکت بانک ملت در مسیر توسعه، به همراه برنامه ریزی درست و کارشناسانه مدیران آن برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در کنار برخورداری شعب و ساختمان های اداری و املاک مازاد که قرار است مطابق قانون به بازار عرضه و فروخته شود، حساب این بانک را نسبت به سایر بانک های دیگر مجزا کرده است تا سهام بانک ملت در بازار سرمایه به خوبی ظاهر و به نحو شایسته ای در تابلو بورس عرضه شود. مطابق گزارشهای موجود، در بعد عملیاتی نیز بانک ملت بهترین عملکرد را در بین بانک ها دیگر در دو سال گذشته داشته است. تراز عملیاتی بانک درنیمه نخست سال جاری ۵۰۰ میلیارد تومان مثبت ارزیابی شده است. این تراز در کل سال ۹۷ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان مثبت بوده که پیشرفت بانک از حیث عملیاتی را می توان به چشم دید. این تراز مثبت و روبه رشد در شرایطی رقم می خورد که بسیاری از بانک ها همچنان تراز منفی دارند و به زیان انباشته آن ها دائما افزوده می شود.

از طرفی طبق گزارشهای موجود، افزایش سرمایه بانک ملت ( افزایش سرمایه بانک از ۵ به ۱۳ هزار میلیارد تومان از محل سایر اندوخته ها) اخیرا از محل تجدید ارزیابی دارایی های ثابت به تصویب هیئت مدیره این بانک رسیده و در دستور کار قرار گرفته است تا این بانک بتواند سر وگردنی بالا را در بین چند بانک بورسی کشور داشته باشد.
همانطور که اشاره شد بانک ملت دارایی های ملکی زیادی در قالب شعب و ساختمان های اداری دارد که ارزش روز آن ها در ترازنامه لحاظ نشده است. در حالی که بانک های نظیر تجارت و صادرات در سال گذشته اقدام به تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه از این محل کردند.

بنابراین با عنایت به اعلام مدیران بانک مبنی بر تصمیم به استفاده از ظرفیت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در سال جاری به نظر می رسد درصد افزایش سرمایه بانک از این محل عدد جذابی باشد.

بانک ملت در حوزه سرمایه گذاری ها نیز از ظرفیت های فراوانی برخوردار است. مهمترین سرمایه گذاری بانک ملت مربوط به گروه مالی بانک ملت است که بهای تمام شده آن برای بانک حدود ۱٫۲ هزار میلیارد تومان است در حالی که همین شرکت در سال ۹۷ سود ۷۳۰ میلیارد تومانی محقق کرده است و ارزش روز بالایی دارد.

نکته قابل توجه دیگر در سرمایه گذاری های بانک ملت مالکیت ۵٫۷۴ درصدی سهام شرکت ملی مس است که ارزش روز آن با درنظر گرفتن قیمت تابلو حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان ( ۵۰ تومان به ازای هر سهم بانک) است.

در خصوص میزان غرامت دریافتی از دولت انگلیس بحث ها و شایعات زیادی مطرح شده است. اگر حالت حداقلی خسارت اعلامی یعنی مبلغ هزار میلیارد تومان را در محاسبات لحاظ کنیم، ۲۰ تومان سود به ازای هر سهم بانک از این محل شناسایی خواهد شد.

با این وجود با توجه به شواهد موجود، سهام بانک ملت به مدد ظرفیت های بالا و شاخص های خوب این بانک از بنیه قوی و درخشش خاصی برخوردار است. فعالان خبره بازار سرمایه معتقدند سهام بانک ملت را نباید دست کم گرفت و یا با سهام دیگر بانک ها یا شرکت های بورسی مقایسه کرد، چرا که سهام این بانک با توجه به مزایا و ظرفیت بالای آن درصورت داد و ستد در بورس و یا عرضه آن بی شک سهامداران خود را به خوبی منتفع و خشنود می کند.

به طور مثال زمانی که برخی بانک ها پس از ۵ تا شش ماه از طریق تجدید ارزیابی دارایی هایشان غرق در زیان بودند اما سهام بانک ملت سود ۳۷ تومانی را محقق کرد.

به عقیده کارشناسان و فعالان بازار سرمایه، سهامداران اکنون در پی خرید سهام بانک ملت بوده و چنین سهامی را برای سود آوری در بورس انتخاب می کنند، چرا که در بازار سرمایه گزینه” خرید” مناسبتری وجود ندارد. با این وجود به نظر می رسد سهام این بانک در حال کسب سود انباشه تدریجی است تا در داد و ستدهای بازار سرمایه بتواند سهامدارانش را خرسند کند.

خیلی ها بر این باورند با توجه به جذابیت سهام بانک ملت در بورس پس از بازگشایی نماد این بانک در آینده، سهامداران با اقبال خوبی مواجه می شوند و شاهد روزهای پرفروغی خواهند شد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار