هفته طلایی جشن های روز ملی امسال چین اولین ایام تعطیلات روز ملی چین پس از اجرای سیاست معافیت ویزای ایران برای اتباع چینی بود و با استفاده از این فرصت بسیاری از مسافران چینی به ایران سفر کردند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۲۳ - ۱۳:۳۰ کد خبر : 86701

معافیت ویزا به میزان قابل توجهی باعث افزایش میزان ورود مسافران چینی به ایران شده و این رقم نسبت به دوره مشابه سال گذشته حدود دو برابر بوده است. آقای فی مدیر یکی از مؤسسات گردشگری پکن که در ایران دفتر دارد، گفت، در تعطیلات هفت روزه امسال تنها شرکت آنها از ۶ گروه گردشگر چینی در ایران پذیرایی کرده و در ماه اکتبر نیز ۱۲ گروه گردشگر چینی دیگر را در ایران میزبانی خواهد کرد.

«هفته نامه مطبوعات چین» گزارش داد، کشورهایی مانند تایلند و کره جنوبی که محبوبترین کشورها درمیان گردشگران چینی هستند دیگر در میان جوانان چینی خیلی جذاب نیستند و سال ۲۰۱۸ ده مقصد گردشگری جذاب در میان گردشگران چینی به ترتیب به شرح زیر بوده اند: کنیا، ایران، مغرب، تونس ، ویتنام، پرو، بولیوی ، کوبا ، مکزیک و قطب جنوب.

معافیت ویزا برای جذب مسافران یک گنجینه محسوب می شود. در نیمه اول سال گذشته ، میزان ورود گردشگران چینی به صربستان به عنوان اولین کشور اروپایی که معافیت ویزا برای اتباع چین را اجرا کرده، ۳۸۳ درصد افزایش یافت. ژوئیه امسال ایران رسما سیاست معافیت ویزا برای مسافران چینی را به اجرا گذاشت با این امید که به جذاب ترین کشور جهان برای گردشگران چینی در سال ۲۰۱۹ تبدیل شود.

در چند سال اخیر ایران به توسعه صنعت گردشگری بسیار اهمیت داده است و از یک سو تلاش می کند به توسعه اقتصادی، حل مشکلات اشتغال و تشویق مصرف کمک کند و از سویی دیگر آن را شیوه ای موثر برای مقابله با تحریم های اقتصادی آمریکا می داند. این اقدام ایران مورد حمایت، هماهنگی و پشتیبانی محافل مختلف چین از جمله سفارت چین در ایران، اداره گردشگری چین و موسسات گردشگری قرار گرفته است.

چین بزرگترین منشا گردشگر در جهان به شمار می رود و سالهاست که بیشترین میزان گردشگر در سراسر جهان را نیز دارد. از سال ۲۰۰۹ به این طرف تعداد جهانگردان چینی رشد سالانه دو رقمی داشته است. طبق آمار، در آمدزایی بازار جهانگردی چین در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال پیش ۱۴٫۷ درصد بزرگتر شده است و به یک میلیارد و ۴۹۰ میلیون سفر رسید. سرعت افزایش تعداد جهانگردان چینی به بیش از ۱۳ درصد رسیده و میزان هزینه ای که انجام می دهند به ۱۳۰ میلیارد دلار رسیده است.

سهم صنعت گردشگری چین در اقتصاد گردشگری جهان روز به روز ارتقاء یافته است، یک ششم ارزش افزوده صنعت گردشگری جهان و یک چهارم فرصت های اشتغال به صنعت گردشگری جهانی ناشی از چین است.

مسافران چینی به عامل جدید رونق گرفتن پیوسته صنعت گردشگری در جهان بدل شده اند. بازار عظیم ، افزایش سریع، سود قابل ملاحظه و فرصتهای بیشمار ناشی از گردشگران چینی به طور چشمگیر توجه جهانیان را به خود جلب کرده است ، جهان به بهره مندی از سود جهانگردی چین مشتاق است، لذا رقابت بر سر جذب مسافران چینی در میان کشورهای مختلف نیز شدت یافته است.

ایران با ۲۴ میراث جهانی در رده بندی میراث جهانی سازمان ملل در مقام دهم قرار دارد، سازمان گردشگری جهانی نیز ایران را در فهرست ده کشور توریستی جهانی قرار داده است. مرغوب ترین خاویار و زعفران جهان ، فرش دستباف ایرانی، پسته درجه یک و صنایع دستی ویژه ، تاریخ و فرهنگ درخشان …… همه اینها بهترین نماد گردشگری ایران محسوب می شود.

در عین حال چین و ایران از قدیم الایام تبادلات نزدیکی با یکدیگر داشته اند و از فرهنگ یکدیگر بهره برده اند. از سوی دیگر به دلیل وجود آثار فرهنگی هر کدام از این دو کشور در کشور مقابل، شهروندان ایران و چین علاقه دارند تا به کشور یکدیگر سفر کنند و با آن آثار آشنا شوند. بسیاری از مسافران چینی یزد را به عنوان یکی از مقاصد سفر خود انتخاب می کنند و علت اصلی آن نیز رمان مشهور کنگ فوی جین یونگ به نام «داستان شمشیر یی تیان و اژدهاکش»(Yitian Tulong) است و می خواهند به آتشکده بهرام یزد بروند و آتش مقدسی هزار و پانصد سال در آنجا افروخته است را ببینند. در آن رمان یک دوشیزه ایرانی به نام شیائو جائو هست که در میان خوانندگان چینی طرفداران فراوانی دارد.

البته داغ شدن موضوع ایرانگردی در ایام جشن های روز ملی چین باعث شد برخی ضعفهای صنعت گردشگری ایران مانند محدودیت امکانات پذیرایی و غیر استاندارد بودن این صنعت نمایان شود. این ضعف ها می توانند یکی از مهم ترین علت های عدم توسعه گردشگری ایران باشند.

سه ماه دیگر ، عید بهار به عنوان مهم ترین عید چینی و سال نوی مردم چین فرا می رسد و صنعت گردشگری ایران باید این فرصت را مغتنم شمرده و هرچه زودتر ضعفهای خود را جبران کند تا تعداد بیشتری از مسافران چینی با خیال راحت به این کشور سفر کنند و مردم ایران نیز از سود حاصل از حضور گردشگران چینی بهره مند شوند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار