در راستاي مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص شهر دوستدار كودك و گرامیداشت هفته ملی و روز جهانی کودک، اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار برنامه روز ملی کودک و محیط زیست ۹۸ را برگزار نمود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۲۱ - ۱۲:۳۰ کد خبر : 86429

به گزارش راه مردم، پیرو دستورالعمل ابلاغ شده از سوی دبیرخانه مصوبه شهر دوستدار کودک و نامگذاری روز ۱۵ مهرماه برنامه روز ملی شهر کودک و محیط زیست در قالب کارگاه آموزشی مربیان، بازدید کودکان از موزه حیات وحش و تنوع زیستی هفت چنار، نمايشگاه دستاوردهای محیط زيستي مربیان خانه های كودك سراهای محلات و برنامه های فرهنگی با رویکرد محیط زیست برای کودکان برگزار شد.
لازم به ذکر است بر اساس طرح های آموزشی اجرا شده از سوی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار در راستای توانمندسازی مربیان کانون های کودک خانه های آموزش شهروندی سراهای محلات شهر تهران کارگاه آموزشی “توانمندسازی مربیان در حوزه آموزش محیط زیست به کودکان” برای مربیان منطقه ۱۰ شهر تهران برگزار شد.
در این کارگاه مباني شناخت محيط زيستي به منظور افزايش شناخت كلي مربيان و سپس آموزش هاي محيط زيستي لازم در چارچوب رشد شناختي و عملكردي كودكان ٣-٦ سال با هدف ارتقاء توانمندي و مهارت مربيان ارائه شد.
مربيان کانون های کودک در انتهاي کارگاه علاوه بر آنكه تسهيلگري در آموزش محيط زيستي كودكان در فضاهاي باز و خارج از مهد را آموختند، تدوين و ارائه واحدهاي كار ساده محيط زيستي براي كودكان ٣-٦ سال و شيوه هاي آموزش غيرمستقيم را نيز فرا گرفتند و ضمن بازدید از دستاوردهای مربیان آموزش دیده در دوره های قبل، به تبادل تجربیات در این زمینه پرداختند.
قابل ذکر است کودکان بیشتر از طریق درگیر کردن حواس پنجگانه، خيال پردازي، تمایل به کشف و شهود، می آموزند تا نشستن و گوش فرادادن به مربي، همچنین نگاه كردن و تقليد كردن با اجراي فعاليت هاي مستمر محيط زيستي روزانه، رفتار همسو با محيط زيست را در كودكان نهادينه مي سازد. مربی نیز در طول روز و همراه با كودك عملكردي همسو با ملاحظات محيط زيستي نشان مي دهد و همين امر مي تواند در گذر زمان تبديل به رفتاري عادي شود.
بنا بر این گزارش علاوه بر اینکه لازم است نگرش و بینش همه شهروندان نسبت به زیستگاهمان تغییر نماید، می توانیم با افزایش آگاهی و دانش از طریق مربیان، معلمان و افراد عادی جامعه و انتقال آن به کودکان آن را حفظ کرده و نجات دهیم.
در این برنامه که با هدف نهادینه سازی فرهنگ حفظ محیط زیست شهری برای مربیان و در نهایت انتقال آن به کودکان برگزار شد، فعالیت های جانبی نیز برای تعدادی از کودکان سرای محله شهرآرا فراهم شد تا بتوانند نمونه ای از فعالیت در فضای باز را به همراه مربی خود تجربه کنند.
لازم به ذکر است، این برنامه با مشارکت اداره محیط زیست و توسعه پایدار و اداره آموزش های شهروندی منطقه ۱۰ در محل موزه تنوع زیستی هفت چنار برگزار شد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار