تایلند احتمالا یک کشور دیگر در جنوب شرق آسیا خواهد بود که پایتخت خود را از بانکوک تغییر می‌دهد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۷/۰۸ - ۰۹:۱۵ کد خبر : 83431

به گزارش راه مردم، به نوشته روزنامه گاردین، این اقدام پس از آن مطرح شد که پرایوت چان اوچا، نخست وزیر تایلند به این مساله اشاره کرد که چنین اقدامی می‌تواند در دوران فعالیتش در این سمت امکان‌پذیر شود.

تایلند با الهام گرفتن از میانمار و برنامه‌های مشابه از سوی اندونزی قصد کرده تا پایتخت را از بانکوک تغییر دهد تا با چالش‌های رو به رشد شهری مقابله کند.

بانکوک هم مانند جاکارتا، اندونزی با جمعیت رو به شد، آلودگی، افزایش سطح آب دریا و ترافیک زیاد روبروست.

نخست وزیر تایلند در جریان سخنرانی در کنفرانس “ارتباط تایلند با جهان” که ۱۸ سپتامبر برگزار شد، به دو گزینه جابجایی پایتخت اشاره کرد و گفت: نخست اینکه باید شهری را بیابیم که برای این کار نه خیلی دور و نه خیلی گرانقیمت باشد و دوم اینکه، این اقدام باید به کاهش جمعیت در بانکوک منجر شود.

وی به این مساله نیز اشاره کرد که جابجایی دولت به حومه‌های بانکوک می‌تواند به کاهش بار ترافیک و کاهش نیاز به حمل و نقل به داخل و خارج از مرکز شهر کمک کند اما برای دستیابی به این هدف، تحقیقات جامعی نیاز است.

این پیشنهاد چند هفته پس از آن مطرح شد که جوکو ویدودو، رئیس جمهوری اندونزی اعلام کرد که پایتخت دولت به کالیمانتان شرقی یا بورنو اندونزی منتقل می‌شود.

این نخستین باری نیست که ایده تغییر پایتخت تایلند مطرح می‌شود؛ پیشتر تاکسین شیناواترا، نخست وزیر برکنار شده و در تبعید این کشور نیز چنین پیشنهادی را مطرح کرده و گفته بود که بهتر است پایتخت به استانی واقع در ۱۰۰ کیلومتری بانکوک جابجایی پیدا کند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار