واردات نفت خام کره جنوبی از ایران با تقاضای قوی سئول برای نفت سبک ایرانی که قیمت رقابتی دارد، در ماه ژوییه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶.۵ درصد افزایش یافت.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۰۵/۲۴ - ۱۹:۱۶ کد خبر : 803

آمار گمرکی نشان داد کره جنوبی که یکی از مشتریان آسیایی بزرگ ایران است در ماه ژوییه ۱.۴۰ میلیون تن یا ۳۳۰ هزار و ۱۵۱ بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرد که در مقایسه با ۱.۱۰ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.

کره جنوبی که پنجمین وارد کننده بزرگ نفت خام در جهان است، در هفت ماه نخست سال میلادی جاری ۱۰.۶۷ میلیون تن یا ۳۶۸ هزار و ۹۵۲ بشکه در روز نفت خام از ایران وارد کرد که ۴۷.۷ درصد در مقایسه با ۷.۲۲ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.

کره جنوبی عمدتا میعانات ایران را که نفت فوق سبک مورد استفاده برای تولید سوخت‌های گرانی مانند نفتا است، وارد می‌کند. با این همه ریز آمار واردات این کشور در ژوییه وارد نشده است.

ایران که یکی از اعضای اوپک به شمار می‌رود، از مشارکت در توافق کاهش تولید این سازمان که به منظور حذف مازاد عرضه در بازار جهانی به اجرا درآمده، معاف شده است و به دنبال کسب مجدد سهم بازاری است که در دوران تحریم‌های غربی علیه برنامه هسته‌ای به رقیبانش واگذار کرده بود.

ایران در ژوییه ۲.۲ میلیون بشکه در روز نفت به آسیا و بازارهای اروپایی صادر کرد و صادراتش به آسیا به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت.

خرید نفت کره جنوبی از عربستان سعودی ۹.۳ درصد کاهش یافت و به ۳.۶۹ میلیون تن یا ۸۷۳ هزار و ۶۵۶ بشکه در روز رسید.

تولید نفت اوپک در ماه ژوییه ۱۷۳ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۳۲.۸۷ میلیون بشکه در روز رسید که نشان می‌دهد تلاش‌های این سازمان برای محدود کردن عرضه ضعیف بوده است.

مجموع واردات نفت خام کره جنوبی ۳.۲ درصد در ژوییه رشد کرد و به ۱۲.۴۴ میلیون تن یا ۲.۹۴ میلیون بشکه در روز رساند.

کره جنوبی در فاصله ژانویه تا ژوییه سال ۲۰۱۷ به میزان ۸۴.۶۸ میلیون تن یا ۲.۹۳ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که دو درصد در مقایسه با ۸۳.۰۴ میلیون تن در مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت.

براساس گزارش رویترز، آمار نهایی کره جنوبی برای واردات نفت خام در ژوییه از سوی شرکت ملی نفت کره در اواخر ماه جاری منتشر می‌شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار