وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جزئیات مباحث اخیر حوزه سلامت اعم از کمبود پزشک، بحث بیکاری پزشکان، فرار مالیاتی پزشکان، کمبود دارو و تخلفات دارویی را تشریح کرد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۶/۰۳ - ۱۹:۳۹ کد خبر : 72531

دکتر سعید نمکی همزمان با هفته دولت، با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده در جهت اجرای پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان گفت: وعده داده بودم که تا پایان بهار ۹۸ بتوانیم پرونده الکترونیک سلامت را در کشور مستقر کنیم که با لطف خدا این امر محقق شد و در اولین روز تیرماه، پرونده الکترونیک سلامت با حضور رئیس‌جمهور افتتاح شد. باید توجه کرد که پرونده الکترونیک سلامت به عنوان ریلی بسیار مهم در نظام سلامت محسوب می‌شود که می‌تواند زمینه‌ساز اجرای سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و اعمال راهنماهای بالینی باشد که از تکالیف مندرج در برنامه ششم و پنجم توسعه بوده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر پرونده الکترونیک سلامت برای کل مردم کشور وجود دارد، افزود: در این زمینه سامانه‌ای را طراحی کرده‌ایم که مراحل نهایی را از نظر دسترسی‌های امنیتی و محرمانه به اطلاعات پزشکی مردم و اطلاعات بهداشتی و درمانی می‌گذراند.
همچنین قرار است این سامانه به نرم‌افزاری در موبایل هم متصل شود که هر شهروند ایرانی بتواند از طریق صفحه موبایلش به پرونده الکترونیک سلامتش ورود کند که البته این اقدام با رعایت محرمانه بودن و طبقه‌بندی شدن  اطلاعات خواهد بود.

صدور کارت سلامت برای ۷۵ میلیون‌ایرانی
نمکی درباره صدور کارت سلامت برای مردم نیز گفت: کارت سلامت برای شهروندان مبتنی بر کد ملی و شناسه داخل پرونده الکترونیک سلامت است و افراد می‌توانند با این کارت به همه مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کرده و از این سامانه استفاده کنند. قطعاً در این راستا همکاران ما تلاش می‌کنند تا برای حداقل ۷۵ میلیون ایرانی کارت سلامت را صادر کنیم.

چگونگی استقرار پرونده الکترونیک سلامت در مطب‌ها
نمکی درباره نحوه استقرار پرونده الکترونیک سلامت و سامانه مربوط به آن در مطب‌ها و مراکز خصوصی نیز گفت: باید توجه کرد که تقریباً قسمت عمده‌ای از خدمات سلامت در سیستم دولتی به مردم ارائه می‌شوند. از طرفی خوشبختانه با هماهنگی بسیار نزدیک و منسجمی که بین ما و سازمان‌های بیمه سلامت و تامین اجتماعی وجود دارد، تمام مراکز آنها هم تحت پوشش این برنامه قرار گرفتند. البته در پیوستن بخش خصوصی به پرونده الکترونیک سلامت نقص‌هایی داشتیم که برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده و تا اواخر شهریور ماه کل بخش خصوصی هم تحت پوشش این سامانه قرار خواهند گرفت. در آینده‌ای نزدیک به جز عبور از این دریچه راهی برای دریافت خدمت در نظام سلامت وجود نخواهد داشت.

تمام ایرانیان دارای پرونده الکترونیک سلامت شده‌اند
وزیر بهداشت با اشاره به همکاری گروه پزشکی با وزارت بهداشت در استقرار پرونده الکترونیک سلامت ادامه داد: در عین حال سازمان نظام پزشکی به عنوان مشوق و به ویژه در زمینه امضای الکترونیک و نسخه نویسی الکترونیک که یکی از ابزارهای بسیار موثر در کاهش هزینه‌های نابجای نظام سلامت است، به ما کمک می کند. تلاش می‌کنیم تا بتوانیم این سامانه را تا پایان شهریور ماه در کشور نهادینه کنیم. در حال حاضر همه مردم کشور و حتی اتباع خارجی که در کشور ثبت شده اند و از آنها اطلاعات رسمی داریم، دارای پرونده الکترونیک سلامت هستند.
تلاش برای کاهش پرداخت از جیب بیماران بستری نمکی در پاسخ به سوالی درباره طرح تحول نظام سلامت، گفت: طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از طرح‌های بسیار کاربردی دولت آقای روحانی توسط همکاران و قبل از ورود بنده به وزارت بهداشت پیگیری شد. بسته‌های متفاوتی در طرح تحول سلامت تدوین شد که یکی از آنها کاهش پرداخت از جیب مردم به خصوص در بخش هزینه‌های کمرشکن بستری بود که خوشبختانه ما نیز این بسته را به سرعت پیش می بریم و حتی سعی می کنیم در شرایط اقتصادی کنونی حمایت بیشتری از مردم کرده و درصد پرداخت از جیب را نسبت به گذشته نیز کاهش بیشتری دهیم. بسته دیگر طرح تحول سلامت ماندگاری پزشکان در مناطق محروم بود که ما این موضوع را هم تقویت می‌کنیم و حتی ضریب دریافتی پزشکان در نقاط محروم را هم افزایش داده ایم تا پزشکان به ماندن در مناطق محروم ترغیب شوند. بسته دیگر در این طرح حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج بود که خوشبختانه آن را به شدت دنبال می کنیم؛ به گونه‌ای که در حال طراحی مکانیزم هایی هستیم که داروی بیماران خاص و صعب‌العلاج آسان‌تر به دستشان برسد.
وی ادامه داد: در زمینه توسعه زیرساخت‌های نظام سلامت به عنوان یکی از بسته‌های طرح تحول، کار را دنبال می‌کنیم. منتها از روزی که بنده به وزارت بهداشت آمدم، اولویت تکمیل پروژه‌ها را به دلیل کمبود منابع به سمت نقاط کمتر برخوردار و یا مناطق حاشیه‌ای شهرهای بزرگ سوق داده‌ایم. بر همین اساس اولویت تکمیل پروژه‌ها را روی ۴۰ بیمارستان ناتمامی گذاشتیم که عمدتاً در مناطق کمتر برخوردار قرار دارند و امسال با حدود ۶ هزار تخت بیمارستانی این پروژه‌ها را به اتمام خواهیم رساند. در کنار این موضوع حدود ۱۰۰ اورژانس را در این مناطق آماده بهره‌برداری می‌کنیم، ۱۴۰ کلینیک را برای سطح ۲ ارائه خدمات آماده خواهیم کرد. همچنین حدود ۶۰۰ پروژه بهداشتی اعم از ساخت خانه بهداشت، زیستگاه پزشکان و… در دستور کار داریم که امسال به بهره‌برداری خواهند رسید.

اجرای نظام ارجاع در ۷۰ درصد کشور تا پایان امسال
نمکی تاکید کرد: اولین زیرساخت طرح تحول نظام سلامت پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده و اعمال راهنماهای بالینی بود که خوشبختانه تاکنون ۶۰۰ راهنمای بالینی را آماده و ابلاغ کرده‌ایم. حال با وجود ریلی به نام پرونده الکترونیک سلامت به راحتی می توانیم این گایدلاین‌ها را اعمال کنیم. همچنین کار سیستم ارجاع را آغاز کرده‌ایم و کار پزشکی خانواده را نیز شروع خواهیم کرد؛ به طوری که تا پایان امسال حدود ۷۰ درصد کشور را تحت پوشش سیستم ارجاع خواهیم برد و تا نیمه اول سال ۱۳۹۹ شاهد خواهیم بود که کل کشور تحت پوشش سیستم ارجاع و پزشک خانواده و اجرای راهنماهای بالینی می‌رود. اقدام دیگری که در تکمیل طرح تحول نظام سلامت انجام دادیم، تقدم پیشگیری بر درمان و تقدم درمان سرپایی، بر درمان بستری بود؛ به طوری که کاری کنیم تا اولاً مردم مریض نشوند و اگر هم بیمار شدند، بیماری‌شان را در مراحل اولیه تشخیص دهیم تا کارشان به بیمارستان نکشد.

سالی ۳۸۰هزار مرگ در کشور به دلیل بیماری‌های غیرواگیر
نمکی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به طرح بسیج کنترل فشار خون در کشور گفت: طبق آخرین آمار در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور اتفاق افتاده که از این تعداد ۳۱۳ هزار موردشان به دلیل بیماری‌های غیرواگیر رخ داده است.
حال در بین این تعداد هم ۹۷ هزار مرگ به دلیل بیماری پرفشاری خون و یا موارد مرتبط با فشارخون رخ داده اند. بر همین اساس به دلیل افزایش مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری ها بحث کنترل فشار خون را در اولویت قرار دادیم و بسیج ملی کنترل فشار خون را با کمک سایر دستگاه‌های ذی‌ربط اجرا کردیم که ابداً هزینه گزافی برای ما نداشت، بلکه فواید بسیاری را برای کشور به دنبال داشت.
وی ادامه داد: باید توجه کرد که کل هزینه ما برای این پروژه کمتر از هزینه ۵ تخت بیمارستانی بود. قرار بود در بسیج ملی فشار خون، وضعیت فشار خون ۵۰ درصد جمعیت بین ۳۰ تا ۷۰ ساله که شامل ۲۰ میلیون نفر بودند را کنترل کنیم و دلیل عمده آن هم این بود که حداقل ۴۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا از ابتلایشان به این بیماری خبر نداشتند و زمانی که به دلیل سکته های قلبی یا مغزی وارد بیمارستان می شدند، نسبت به ابتلایشان اطلاع پیدا می کردند.

آموزش پیامکی به فشارخونی‌ها
وزیر بهداشت با بیان اینکه در طی اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون به جای ۲۰ میلیون جمعیت هدف موفق شدیم فشار خون حدود ۳۰ میلیون ۷۰۰ هزار نفر را کنترل کنیم، گفت: در میان آن‌ها حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید پیدا کردیم که اصلاً از فشار خونشان خبر نداشتند. همچنین ۱۰ میلیون نفر را پیدا کردیم که در مرز ابتلا به فشار خون قرار داشتند. بنابراین ۱۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مورد جدید پیدا کردیم که اگر بتوانیم به موقع این افراد را مراقبت کنیم قطعاً در آینده می توانند زندگی عادی خود
را ادامه دهند و بر روی تخت های بیمارستان گرفتار نخواهند شد.
نمکی تاکید کرد: ما این افراد را از طریق پرونده الکترونیک سلامت مورد پیگیری قرار خواهیم داد و رژیم های غذایی مناسب را به آن‌ها آموزش خواهیم داد. ما از طریق پیامک و به صورت موبایلی دائماً با این افراد ارتباط داشته و پیام‌های آموزشی را برایشان ارسال خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه کنترل بیماری‌های واگیردار نیاز چندانی به همکاری‌های بین بخشی ندارد، ادامه داد: ما توانستیم مرگ و میر کودکان، زنان و گروه‌های آسیب‌پذیرمان را در مدت بسیار کوتاهی با چند روش خاص کاهش دهیم.
ما با ثبت منحنی رشد کودکان، با ترویج تغذیه با شیر مادر، با واکسیناسیون و غیره توانستیم مرگ و میر کودکان مان را به شدت کاهش دهیم؛ ‌ به طوری که از ۱۲۰ مورد در ۱۰۰۰ تولد زنده به یک دهم آن رسیدیم و همه عوامل مرتبط با این بیماری‌ها را خودمان توسط بهورز و در خانه بهداشت کنترل می‌کردیم. این در حالی است که وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند از پس کنترل بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، سرطان، حوادث جاده‌ای و غیره برآید.
وی تصریح کرد: بسیاری از آموزش‌های ما باید از دوران مدرسه آغاز شود. کنترل بیماری‌های غیر واگیر نیازمند یک مشارکت بین بخشی عظیم است و اگر همه بخش‌ها به صحنه نیایند وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند این بیماری‌ها را کنترل کند. ما معتقدیم که باید مدرسه‌ها را دریابیم. یکی از تئوریسین‌های توسعه معتقد بود که اگر می‌خواهید بدانید که یک کشور در حال توسعه است باید مدارس را ببینید؛ چرا که سرمایه‌های اصلی ملت ها بر روی نیمکت مدرسه ها هستند. ما اقدامی را با آموزش و پرورش آغاز کرده ایم تا این تغییر رفتار را از مدارس شروع کنیم.
وی ادامه داد: در سال گذشته برای تغییر رفتار و آموزش به کودکان برای چهارشنبه سوری، آموزش‌هایی را ارائه دادیم و شاهد بودیم که سوانح در چهارشنبه سوری سال گذشته ۲۷ درصد کاهش داشته است. امسال هم به همکارانم اعلام کرده‌ام که از ابتدای مهرماه باید در این زمینه کارشان را شروع کنند و اعلام کنند که امسال چهارشنبه سوری بی خطر می خواهیم و قطعاً موفق خواهیم شد. بنابراین ما از کار بین‌بخشی پاسخ گرفته ایم. بر همین اساس در نظر داریم تا بسیج ملی کنترل دیابت را نیز برگزار کنیم. همچنین طرحی داریم که شعار آن هر خانه یک پایگاه سلامت است.
نمکی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به سفرهای استانی خود به مناطق مختلف کشور، گفت: من هیچ وقت خودم را از مردم دور نکرده ام و همیشه در کنار مردم بوده‌ام. زمانیکه سفرم را آغاز می‌کنم از آنجایی که از مسیر پاویون نمی‌روم و از مسیر عادی فرودگاه رفت و آمد می کنم، از لحظه ای که وارد فرودگاه می‌شوم با مردم در تماس هستم و اقشار مختلف مردم می‌آیند و با من صحبت می‌کنند. در هر استانی هم که میروم درب را به روی مردم باز گذاشته‌ام. در عین حال بسیاری از مناطق و بیمارستان‌ها را به صورت سرزده سرکشی می‌کنم و اگر لازم باشد تشویق و تنبیه می کنم. از طرفی از آنجایی که با نگاه کارشناسی به این سفرها می روم پنهان کردن برخی موارد از چشم بنده کار ساده ای نیست. سفرهای استانی برای ما درس آموز است. این که در کنار مردم باشیم برایمان خوشایند است و مردم هم خوشحال می شوند که مسئولان کشوری در کنارشان هستند.

وضعیت سلامت غذا در کشور
نمکی درباره وضعیت سلامت محصولات غذایی گفت: بنده معتقدم که غذا به مراتب از دارو برای یک جامعه باید مهم‌تر جلوه کند و همکاران ما در سازمان غذا و دارو به شدت درباره رعایت استانداردهای تولید مواد غذایی تلاش می‌کنند و تردید نکنید که در جایی که مهر سازمان غذا و دارو وجود دارد به این معنی است که کنترل‌های لازم انجام شده است. در عین حال نظارت‌های دوره‌ای ما هم وجود دارد. مگر اینکه در جایی جعل مهر کنند که در اسرع وقت همکاران‌مان پیگیری‌های قضایی را انجام خواهند داد.
نمکی همچنین گفت: بُعد دیگر قضیه این است که ما از طریق پرسنل بهداشت محیط وزارت بهداشت بر عرضه مواد غذایی نیز به ویژه در اماکن عمومی و رستوران‌ها مراقبت و نظارت می‌کنیم؛ ‌ به طوری که ۳۰۰۰ اکیپ بهداشتی بر عرضه مواد غذایی نظارت دارند که امسال به دستگاه‌های مجهز شدند که می‌توانند در مکان عرضه مواد غذایی آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی را اعلام کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: نکته مهم‌تر از این، عادات بد غذایی مردم است که مرتبط با سازمان غذا و دارو نیست، بلکه یک رفتار تغذیه‌ای است که باید اصلاح شود. به عنوان مثال در کشور ما مصرف نمک بیش از دو برابر متوسط جهانی است. ما روزانه حدود ۱۱ گرم نمک مصرف می کنیم. در حالی که متوسط جهانی مصرف نمک ۵ گرم است. بر همین اساس در با همکارانمان تلاش می‌کنیم تا از طریق آموزش میزان مصرف نمک را تا سال آینده نزدیک به ۳۰ درصد کاهش دهیم. همچنین به رستوران ها، نانوایی ها و غیره آموزش‌هایی را ارائه می دهیم تا مصرف نمک را کاهش دهیم.

پشت پرده تخلفات در سازمان غذا و دارو
وزیر بهداشت درباره آخرین وضعیت بازداشت شدگان تخلفات ارزی در حوزه دارو گفت: من با دستور آقای رئیس‌جمهور به محض ورودم به وزارت بهداشت اولین کاری که انجام دادم شفاف‌سازی بود. در سازمان غذا و دارو چند مشکل داشتیم؛ یکی اینکه برخی افراد از امکانات ویژه در این سازمان استفاده می کردند و برخی کارمندان به بعضی از واردکنندگان و یا تولیدکنندگان سرویس های خاص ارائه می‌دادند. همچنین در زمینه ارز ابهاماتی وجود داشت که به آنها ورود کردیم و چند گروه را برای ارزیابی تک تک این موارد مستقر کردیم که تعدادی از این افراد متاسفانه ارزی را که گرفته بودند، در حوزه دارو خرج نکرده بودند. برخی هم برای واردات تجهیزات پزشکی ارز گرفته بودند، اما در بخش خصوصی با ارز آزاد تجهیزات را فروخته بودند که ما بدون استثنا همه این تخلفات را به مراجع قضایی معرفی کردیم.

معرفی پنج مورد جدید تخلف به مراجع قضایی
وی ادامه داد: در عین حال طی دو هفته گذشته پنج مورد جدید از این متخلفین را به مراجع قضایی معرفی کردیم که پیگیری های قضایی آن در حال انجام است و زمانی که به صدور رأی رسید به اطلاع مردم نیز خواهیم رساند. در عین حال به دلیل پیچیدگی کار رسیدگی ما به این پرونده ها نیز ادامه دارد تا مبادا حقی بی جهت از کسی ضایع شود. برخی اعلام کردند که کالاها در راه است و بر همین اساس تا پایان مردادماه به آنها مهلت دادیم. عده‌ای توانستند به ما اثبات کنند که تخلف نکرده اند و عده ای نتوانستند و از پس فردا اسامی آنها را به مراجع قضایی خواهم داد.

حمایت از داروی ایرانی
وزیر بهداشت درباره کمبود دارو نیز گفت: در حال حاضر ۹۷ درصد از داروهای مورد نیازمان را در داخل کشور تولید می‌کنیم و حدود ۳ درصد آن را وارد می کنیم. منتها نکته قابل توجه این است که در سال ۱۳۹۷، ۹۷ درصد داروی تولید داخل، ۵۵۰ میلیون دلار ارزبری داشت و سه درصد داروی وارداتی بیش از ۱.۳ میلیارد دلار ارزبری داشته است. بنابراین اگر خدایی نکرده یک روز صنعت داخلی دارو فرو ریخت، بیش از ۴۰ میلیارد دلار برای واردات دارو ارز نیاز داریم که قطعاً اگر همه نفت و صادراتمان را هم بر روی هم بگذاریم تا بتوانیم این هزینه را جبران کنیم، نمی‌توانیم. بنابراین تنها راهمان حمایت از تولید داخل است.

با هزاران تمهید و زحمت دارو و مواداولیه وارد می‌کنیم
وی افزود: به همین دلیل محکم ایستاده‌ایم که دارویی که مشابه تولید داخلی دارد، وارد نشود. در حال حاضر هیچ کدام از داروهای اساسی ما که مورد نیاز مردم است، کمبود ندارند، به غیر از چند قلم محدود که زیر ۲۰ قلم هستند. تردید نکنید که ما با هزاران تمهید و زحمت داروها و مواد اولیه را وارد می کنیم. بنابراین در حوزه داروهای اساسی کمبود چشمگیری نداریم و وضعیتمان از سال قبل بهتر است.
نمکی ادامه داد: از گذشته یک سری داروی برند وجود داشت که وارد می‌شد و با قیمتی بین ۵ تا ۱۰ برابر داروی داخلی به فروش می‌رفت و تولید داخل را لگدمال کرده بود. من جلوی واردات اینها را گرفتم و محکم هم ایستادم، اما متاسفانه برخی از همکاران طبیب این داروها را نسخه می کنند. بنده در خانواده خودم هنوز داروی خارجی مصرف نکرده‌ام؛ چراکه معتقدم داروسازان داخلی ما وجدانا از بهترین‌های دنیا هستند و محصولات ما هم کیفیت خوبی دارند. بنده در این مملکت صنعت دارو را اداره کرده‌ام و سال‌ها در کارخانه‌های بزرگ دارویی مدیریت کرده‌ام و ایمان دارم که محصولات تولید داخل ما بسیار با کیفیت هستند و در بازارهای بزرگ دنیا مصرف می شوند. داروهای ما برای صادرات باید تمام تست ها را پاس کنند و در عین حال محصولات بیولوژیک ما به بسیاری از کشورهای معتبر اروپایی صادر می شوند. ضمن اینکه خود ما هم قبل از ورود دارو به بازار تمام تست ها و استانداردهای دنیا را پاس می کنیم.

رانت نمی‌دهم
وی تاکید کرد: اخیراً اعلام کردم که همان‌طور که به واردات دارو رانت نمی‌دهم، رانت به تولید داخل هم نخواهم داد. برای من به عنوان وزیر بهداشت، سلامت مردم مهم است و اجازه نمی‌دهم داروی کم کیفیت و یا بی‌کیفیت وارد چرخه دارویی کشور شود. بنابراین داروی تولید داخل ما دارویی نیست که کسی بخواهد آن را مورد بی‌مهری قرار دهد، اما برخی از همکارانمان ممکن است از قدیم به برخی برندها عادت کرده باشند و یا وارد کنندگان این برندها با شیوه های بازاریابی خاص داروی‌شان را بر روی نسخه‌ها برده باشند. از همکارانمان خواهش می‌کنیم که برای حمایت از تولید داخلی سعی کنند که مشابه داخلی این داروها را نسخه کنند. در عین حال به مردم می‌گویم که باور کنند داروی تولید داخل داروی با کیفیتی است.

جنگ اقتصادی و شرایط قرارگاه در سازمان غذا و دارو
نمکی در ادامه صحبت هایش درباره قرارگاه دارو گفت: ما باید قبول کنیم که در شرایط جنگ اقتصادی هستیم و در این شرایط نمی توان با شیوه های معمولی و متداول نیاز های مردم را پیگیری کرد. از طرفی صنعت ما با کمبود شدید مواد اولیه روبرو بود. همچنین می‌دیدم که تولیدکنندگان مورد لگدمال واردکنندگان هستند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار