به گفته کارشناسان حدود ۸ درصد منابع جهان در ایران است. کشوری با منابع طبیعی فراوان و متعدد که می تواند با مدیریت صحیح و عزمی جدی این کشور را به کشوری استثنایی از لحاظ بهره وری مفید و خلق ثروت برای مردم و دولت تبدیل کند. اما این مشکل اقتصادی و فقر نابرابر که گریبانگیر مردم وعلی الخصوص قشر ضعیف تر جامعه را گرفته، نشان از عدم مدیریت صحیح در بطن ساختار های مدیریتی است. رکود اقتصادی حاکم بر جامعه حاصل سوء مدیریتی است که نتوانستند با همیاری و یکدلی برای نفع جمعی جامعه، مشکلات اقتصادی را حل کنند و غصه اداره معیشت خانواده را از سر و فکر مردم بزدایند. درآمد های حاصل از نفت و گاز جامعه و دیگر منابع چگونه توزیع شد که سهم فقرا و بعضی از مردم در این رکود اقتصادی فقر بیشتر شد؟ هر چند این قفل اقتصادی با یک دستگاه و یا یک شخص به تنهایی باز نمی شود. نیاز به یک انقلابی سازوکاری در همه دستگاه ها وارگان های اجرایی کشور دارد تا دست در دست هم دهند و مشکلات را از سر راه کشور و مردم بردارند.در همین خصوص با اکبر ترکی نماینده دوره دهم مجلس به بحث و گفتگو نشستیم که ماحصل آن را در اینجا می توانید بخوانید.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۲۷ - ۱۸:۱۰ کد خبر : 71163

طاهره نصیری، راه مردم؛ وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه، چرا مردم ایران با همه منابع طبیعی که در کشور دارند ولی همچنان تورم و گرانی سنگین آزارشان می دهد؟ اینچنین پاسخ داد: منابع طبیعی کشور وقتی مفید است که مدیریت قوی هم وجود داشته باشد. آنچه که در این سال ها برای ما مشخص و مبرهن بوده ، این است که افراد با یک تخصص فنی و روحیه انقلابی باید به میدان بیایند و کار کنند. باید آن گفتمان مقاومتی که رهبر برای همه مسئولان و جوانان به تصویر کشیدند را پیگیری کنیم و از جوانان ایران که روحیه و انگیزه قوی برای خدمت به کشور را دارند، استفاده کنیم. اما در حقیقت اصل قضیه سوء مدیریت برخی مسئولین است . تدبیر ندارند و نتوانستند مدیریت لازم را برای بهره برداری از منابع انجام دهند. از منابع طبیعی استفاده بهینه در جهت بهره برداری مفید انجام نمی شود و در نتیجه ما دچار این مشکلات بودیم و هستیم. نکته دیگر تفکر دولت است و کسانی که دست اندر کار هستند باید تفکر انقلابی رو به جلو داشته باشند. اما عملا اینگونه نیست. خود مردم هم بارها شاهد بودیم که بعضی ها نگاهشان به خارج از کشور است ودیدگاه گفتمانی و مقاومتی ندارند، واضح است که در این شرایط وادادگی ایجاد می شود. در نتیجه به این مشکلات می رسیم. چاره کار اینست که مجلس به میدان بیاید و مقدماتی را بچیند. در برنامه ششم بودجه ۹۷ کمک شده و پایه گذاری هایی انجام شده ولی در نهایت مجلس سیاست گذاری های لازمی که میتوانست کشورو اقتصاد را نجات دهد ، انجام نداد. متاسفانه مجلس با دولت همراهی کرد واین وضعیت اقتصادی که امروزه شاهد هستیم نتیجه همین اهمال کاری هاست. تفکر کلیت مجلس به این است که همراه دولت باشد و نمی خواهد خود وارد میدان شود تا کارهای اساسی را انجام دهد. به عنوان مثال بحث ۴ میلیون تن قیر رایگان معادل ۶ هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۹۸ آمده بوده که باید در اختیار وزارت راه و سایر ارگان ها ی مرتبط مثل شهرداری ها ، بهیاری و وزارت مسکن قرار بگیرد، در همین چند سال اخیر دولت از زیر بار آن شانه خالی کرده و انجام نداده است. با پیگیری هایی که مجلس انجام داده و شکایت به قوه قضاییه برده ، تنها ۵۰ درصد آن عملیاتی شده و بقیه رها شده است. در سال ۹۶ بخشی از این مسائل انجام شد و برای مردم برکاتی را به همراه داشت.
با اینکه در حال حاضر نفت کشور فروش نمی رود و مشکل بزرگی ایجاد شده ، ولی دولت به مردم اجازه استفاده از ضایعات کثیری که از نفت خودمان هم بدست می آید، نمی دهد. با این تفکر چگونه می خواهند اقتصاد را اصلاح کنند . متاسفانه مجلس با مشکلات دولت همراه شده و معضلات را پوشاندند . الان فرایند مجلس را چگونه می بینید؟ جز همراهی کامل با دولت؟ یعنی نمایندگان در این سه سال از وزرا هیچ اشکال و ایرادی ندیدند تا انتقادی کنند؟ از تمام طیف هایی که در مجلس هستند باید پرسید، واقعا هیچ انتقاد و ایرادی ندیدید؟ نمی شد که با طرح سوال کاری کرد که عملکردبهتری داشته باشند؟
نپرسیدن و مطالبه نکردن ، باعث شده که وضعیت اقتصادی کشور به این صورت حاصل شود . در بودجه سال ۹۸، حدود ۱۴ هزار میلیارد معادل ۱۴ میلیارد دلار را برای تهیه کالاهای اساسی مردم با ارز ۴۲۰۰ تومانی قرار دادند. اما دولت برای ارائه گزارش به مجلس و توضیحات در این مورد به مجلس نیامده است و گزارشی مبنی بر اینکه این بودجه را چه کرده و چند ریال آن را خرج تهیه و خرید کالاهای اساسی مورد نیاز مردم کرده است، به مجلس ارائه نداد . باید با ارائه گزارش به مجلس بگوید که این بودجه با چه نظامی و به دست چه کسانی است که شرایط اقتصادی به این شکل درآمده است و معیشت مردم به این سختی اداره می شود. باید چاره ای اندیشید تا عدالت به دست آید و نفع ارز دولتی برای کالاهای اساسی به دست مردم و قشر نیازمند برسد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار