در پی مصاحبه های اخیر که با نمایندگان مجلس در خصوص مجازات زمین خواران و کوه خواران در منابع عرضی کشورتوسط قوه قضاییه داشتیم به این مسئله پی بردیم که عملکرد مثبت و قوی ریاست قوه قضاییه باعث شده که دستگاه قضایی با تحولی عظیم و متناسب با نیاز ها و تنگناهای قضایی، رویه صحیح و در خور شان نظام جمهوری اسلامی را در پیش بگیرد ونسیمی از اجرای عدالت را در روح و جان مردم بنوازد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۵/۲۰ - ۰۹:۵۳ کد خبر : 69731

طاهره نصیری،راه مردم؛ جلیل رحیمی عضو کمیسیون قضایی مجلس و نماینده مردم تربت جام و تایباد با بیان اینکه حجت الاسلام رییسی از با تخصص و اشراف کامل از دل قوه قضاییه برآمده و از درد و رنج مردم آگاه است، افزود:
آقای رییسی ظرف مدت پنج ماه که ریاست قوه قضاییه را برعهده گرفتند، فعالیت خوبی در مبارزه با فساد در ابعاد مختلف انجام دادند و عملکرد ایشان انقلابی است. یکی از موضوعات مهمی که در کشور معضلات عدیده ای را ایجاد کرده است، بحث تجاوز به زمین هایی است که متعلق به عموم مردم و منابع طبیعی است. از بین بردن بستر رودخانه و تراشیدن کوه و یا تصرف مناطق ساحلی اقدام از اقداماتی است که به واسطه اعمال نفوذ افراد در در ستگاه های مختلف انجام میشد. جناب رییسی باید در این عرصه هم همانند دیگر اقداماتی که انجام می دهند، در راستای حفظ جنگل ها و منابع طبیعی که متعلق به عموم مردم است، ورود پیدا کنند و تلاش کنند تا از تخریب این منابع جلوگیری شود. کشور ما مناطق جنگلی محدودی دارد و اگر بنا باشد افراد سودجویی کنند و به بهانه ساخت ویلا و اماکن تفریحی و اختصاصی به حریم رودخانه ها و جنگل ها نفوذ پیدا کنند و پدیده کوه خواری و زمین خواری اعمال کنند، منافع منارع عرضی و طبیعی کشور به خطر ویرانی می افتد. عملکرد ایشان در این پنج ماه نشان می دهد که در عرصه های مختلف قاطع و شفاف عمل می کند و انشالا که در این عرصه نیز بتواند کار مثبت و موثری را آغاز کند. هر چند در اطراف تهران شاهد بودیم که مناطقی را که ساخت و ساز غیرمجاز انجام شده بود را تخریب کردند و اجازه به ادامه ساخت ندادند. اما دامنه این مشکلات بسیار وسیع است و باید به قوه قضاییه زمان داد تا فعالیتی که شروع کرده ،موثر واقع شود. روحیه ظلم ستیز ایشان در برخورد با مفسدان اقتصادی در خور تعریف است. همانطور که می بینیم با برخورد شدید و دادگاه های علنی با اخلالگران نظام اقتصادی اعتماد مردم را جلب کردند که هر کس در هر پست و مقامی باشد در برابر قانون یکسان است. مسئله دیگری که ایشان باید بیشتر به آن بپردازد، بنگاه های مالی و مقابله با بانک های بنگاهدار است.
بنگاهداری بانک ها باعث شد که سرمایه ای که می تواند برای رونق و افزایش تولید به کار رود، به دلال بازی و بنگاهداری بیافتد که سودی هم برای مردم ندارد. منابع بانکی کشور باید در راه مفید و پیشرفت و آبادانی کشور استفاده شود، نه در سرمایه گذاری بانک ها و بنگاه داری این نهادهای اقتصادی .اعمالی که در هیچ کجای جهان مرسوم نیست وحتی جالب است که بدانید بعضی از بانک ها منابع خودشان را در بانک هایی که سود بالایی می دهند سرمایه گذاری می کنند و از سود آن پول، امور خود را اداره می کنند. مشکل دیگر، نهادهای مالی است که بصورت قارچ گونه در بخش ها و استان های مختلف مجوز گرفتند و با سوءاستفاده از اعتماد مردم و پرداخت سود زیاد ،جذب منابع مالی از مردم داشتند. همین باعث فشار امنیتی و اقتصادی زیادی به دولت شد . باید در این مورد هم آقای رییسی و قوه تحت امر ایشان ورود پیدا کنند و ساماندهی کنند. من دلیلی نمی بینم که آمار بانک های ما در بعضی مناطق از سوپر مارکت ها بیشتر باشد.این یک خطر است که نهادهای مالی پول مردم را دریافت می کنند وبرای خرید سکه و زمین سرمایه گذاری می کنند و یا وارد بازاز خودرو می شوند. هر چند که همه این موارد قسمت مثبت ماجراست .بخش منفی این رویه این است که این پول از کشور های دیگر سردر می آورد و برای جبران آن مجبورهستند که از بودجه عمومی مملکت در این شرایط و بحران اقتصادی تامین اعتبار کنند . این ها نکاتی است که قوه قضاییه می تواند ورود کند و مجلس هم قطعاو یقینا از اقداماتی که در مبارزه با فساد باشد حمایت می کند. من به عنوان نماینده مردم و عضو کمیسیون قضایی مجلس عملکرد آقای رییسی را کاملا مثبت و خوب ارزیابی می کنم و از فعالیت های وی در هر ابعادی که باشد در مبارزه با فساد حمایت می کنم .

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار