معاون سازمان توسعه تجارت گفت: کمپین نخریدن و تدابیری مانند این، در شرایطی که عده‌ای نقدینگی سرگردان دارند و با ملتهب کردن فضای داخلی می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند، حرکت درستی است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۴/۰۶ - ۰۷:۲۳ کد خبر : 6923

مودودی

به گزارش راه مردم، در پی نوسانات بازار ارز و افزایش قیمت برخی محصولات در بازار، برخی سلبریتی‌ها از جمله علی کریمی، بازیکن تیم ملی و باشگاه پرسپولیس اقدام به راه‌اندازی کمپینی به نام “نخریدن کالای گران” در شبکه‌های اجتماعی کرده و از مردم خواستند به مدت یک ماه هر کالایی مانند سکه، ارز، خودرو و… را که گران می‌شود را نخرند تا قیمت‌ها کاهش یابد. این کمپین که مورد استقبال زیادی از سوی مردم قرار گرفت، واکنش‌های بسیاری از سوی کارشناسان و فعالان بازار و اقتصاددانان داشت.

محمدرضا مودودی – معاون سازمان توسعه تجارت – در این باره به ایسنا، گفت: قطعا کسانی که از این بازار آشفته سوء استفاده می‌کنند، به این نیاز دارند که تقاضا در بازار همچنان شدت بگیرد بنابراین تلاشی که هنرمندان و مشاهیر در حوزه فرهنگی و ورزشی انجام می دهند برای اینکه التهاب کنونی را از بازار بگیرند تا مردم به دام فرصت طلبانی نیفتند که از محل احساسات و هیجانات عمومی پول روی پول می گذارند، کار و حرکت درستی است چرا که اگر به فضای کلی اقتصاد ایران برگردیم، اتفاق خاصی هنوز نیفتاده است چرا که تراز تجاری ما مثبت است مواد اولیه مورد نیاز تولیدمان برای واردات مشکلی ندارد و هیچ محدودیتی هنوز اعمال نشده است.

وی افزود: بنابراین تنها می توان گفت که عده‌ای نقدینگی سرگردان دارند و با ملتهب کردن فضای داخلی می خواهند از آب گل آلود، ماهی بگیرند در چنین شرایطی اگر مردم به دام آن‌ها بیفتند، هزینه آن را نیز خودشان باید پرداخت کرده و به ضرر همه و اقتصاد ملی تمام می شود. این در حالی است که  هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است، درآمد ارزی و فروش نفت با نوسان یا توقف مواجه نشده و آمارها نشان می دهد که صادرات در حال افزایش بوده و نفت ایران همچنان در حال فروش است. از سوی دیگر در حالی که آمریکا ایران را تهدید می کند اروپا پشت ما ایستاده است و حمایت معنوی را از ایران انجام می دهد قاعدتا نباید دچار التهاب و نوسانات در بازار آن گونه که در حال حاضر نشان می دهد، باشیم. تحلیل این وضعیت نشان می دهد، برخی از افراد که منابع بسیار سنگینی در اختیار دارند، با هیجانات عمومی بازار خودشان را داغ و گرم می کند، می تواند کمپین نخریدن برخورد درستی با این مسئله باشد که بستگی به مردم و مسئولیت پذیری آنها در قبال آینده خود، فرزندان و جامعه‌شان دارد.

معاون سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی بازرگانان معتقدند که کمپین نخریدن در همه کالاها و بخش‌های اقتصادی در بازار نمی‌تواند پاسخگو باشد و حتی در مواردی باعث گران تر شدن آن کالا می‌شود، تصریح کرد: مسلما عرضه و تقاضا مهمترین عامل تعیین کننده قیمت هر کالایی محسوب می شود و اگر تقاضایی باشد، خودرو، مسکن، ارز و هر کالای دیگر مشمول افزایش قیمت می شود و نمی توان در شرایطی که تقاضایی وجود ندارد، افزایش قیمت را برای یک کالا متصور شد. اما در شرایط کنونی هیچ یک از شاخص های کلان اقتصادی تغییری پیدا نکرده و با رشد منفی مواجه نشده است اما شاهدیم که نوسانات و افزایش قیمت‌هایی در همه بازارها مانند ارز، خودرو، بورس و … به وجود آمده است که نشان می دهد جریان قدرتمندی در حال شکل گیری است و مانند توفان به اقتصاد وارد شده و نقدینگی دست مردم را برای خود جمع می کند که واقعا باید مشخص شود که چه شخص یا اشخاصی این نقدینگی را در اختیار دارند و نقدینگی شان افزایش پیدا کرده است که این نقدینگی ممکن است در قالب خرید سکه، خودرو، ارز یا دیگر املاک و مستقلات باشد و شناسایی آنها بسیار سخت نیست و امکان پذیر است.

مودودی به مردم توصیه کرد که قرار نیست مردم نیازهای اساسی خود را خریداری نکنند چرا که این کالاهای به اندازه کافی برای مردم تامین شده و در این زمینه با مشکلی روبرو نیستیم اما باید نسبت به آینده خودمان حساس باشیم و خود را بی تفاوت نسبت به اتفاقاتی که می بینیم نشان ندهیم فکر نکنیم که از توفان به وجود آمده به کنونی به راحتی می توانیم عبور کنیم و سود کنیم. چرا که به عبارت دیگر نمی توان در جامعه‌ای که همه دچار فقر و بدبختی هستند، احساس خوشبختی کرد. بنابراین زلزله‌ای که امروز در نظام اقتصادی رخ داده است، باید به این مسئله توجه کرد که چگونه باید رفتار کنیم که همه در جامعه از آن منتفع شویم نه یک نفر یا اشخاصی خاص. چرا که گانگسترهای اقتصادی که امروز خون مردم را به شیشه می کنند و منابع مالی مردم را ذره ذره می مکند، اگر مردم کاری انجام دهند و به گونه‌ای در اقتصاد رفتار کنند که آنها می خواهند در واقع پول بیشتری به حساب آنها واریز کرده‌اند.

وی تصریح کرد: کمپین نخریدن و اندیشیدن تدبیری اساسی از ضروریات امروز اقتصاد کشور است و باید به این فکر کنیم که بهمنی که می‌آید و برخی افراد هستند که انباشت ثروت و سرمایه آنها روز افزون و عجیب و غریب بوده و هزینه آن را خیل کثیری از مردم پرداخت می‌کنند، باید مواظب اقتصاد کشور باشیم باعث افزایش تقاضای کاذب در بازار یک محصول و کالا نشویم. چرا که بحران اقتصادی می تواند فجایع بیشتری را به ما تحمیل کند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار