به گفته برخی از نمایندگان آنچه که به عنوان استراتژی و مقاومت در زمان تحریم برای مردم انتخاب شده، استقامت و مقاومت در برابر گرانی و تورم است که بواسطه نوسانات نرخ ارز بر جامعه حکمفرما شده است. معتقدند که این بحران اقتصادی برای تمام اقشار جامعه است و از کوچک و بزرگ مردم با تورم سروکار دارند. هر چند که این تحریم ها برای عده ای سودجو فرصت و برکت آورد و برای قشر کارگر فقر و بی خانمانی به همراه داشت.در همین رابطه با محمد قمی نماینده پاکدشت به گفتگو نشستیم و تاثیرنوسانات قیمت دلار که باعث پایین آمدن ارزش دارایی ها وقدرت خرید مردم شده است ، را جویا شدیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۲۵ - ۱۹:۰۱ کد خبر : 63745

طاهره نصیری، راه مردم؛ وی با بیان اینکه آمریکا را شیطان بزرگ دانست که اکثر کشورها با سیاست هایش مخالف هستند ، افزود: برنامه هایی که امریکا پیاده می کند به اقتصاد کشورها من جمله ایران صدمه وارد کرد. هرچند که فقط هم ایران نیست و بسیاری از کشورها درگیر این سیاست های آمریکا هستند .به واقع بیش از نیمی از جهان با امریکا درگیر شدند.

زمانی که در ایران امریکایی ها از تحریم خارج شدند و مسئله تحریم را آغاز کردند، در اقتصاد ما از جمله نرخ ارز نوساناتی بوجود آمد. قیمت ارز درکشور ملتهب شد تا اینکه دولت تصمیم گرفت به ارز دولتی عدد ثابتی بگذارد. ولی قادر به اداره بازار آزاد نبود. به همین دلیل هنوز هم در این بازار شاهد نوسانات نرخ ارز هستیم. اخیرا با سیاست های جدید بانک مرکزی و مسئولین تا حدودی التهابات را در بازار پایین آوردند و اولتیماتومی به گروه ۱+۵ دادند که با این اولتیماتوم شدت التهابات بازار بیشتر شد. با تغییر نرخ ارز، قیمت ها و تصمیم گیری تاجران ،فروشندگان و خریداران تحت الاشعاع این پدیده قرار گرفت. این تغییرات باعث پایین آمدن ارزش پول ملی شد و برابری آن نسبت به سایر ارزها از بین رفت .طبیعتا مردم ما تحت فشار قرار گرفتند و با درامدی که دارند در اقشار ضعیف جامعه ایجاد اختلال شد و معیشت آن ها را دگرگون ساخت.
چاره ای که مسئولین و بزرگان اندیشیدند این است که در ابتدا مردم باید استقامت کنند تا بتوانیم مثل اوایل انقلاب که از گردنه های سخت عبور کردیم، این بار نیز با سربلندی راه سخت تحریم را بپیماییم.دولت هم حمایت خود را از اقشار مستضعف جامعه بیشتر کند تا زندگی برای آنان روال عادی را داشته باشد. راهکار بعدی این است که تحریم را به فرصت تبدیل کنیم و شرکت های دانش بنیان و تولیدگران را با حمایت بیشتر ،تشویق به خودکفایی کنیم تا اجناس مورد نیاز کشور را با تکیه بر دانش داخلی تهیه کنند. انشالا که مردم با وحدت و همبستگی و همچنین با صرفه جویی و قناعت حداکثری از انقلاب خود حمایت کنند و دولت هم باید با رعایت شاخص عدالت سعی در آسایش و رفاه نسبیمردم داشته باشد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار