در پی مصاحبه های اخیر که با نمایندگان مجلس در خصوص بنگاهداری بانک ها و اثرات منفی آن در تورم و نوسانات نرخ ارز داشتیم، نظر نمایندگان متفق القول بر این بود که اگر نقدینگی بانک ها از بنگاهداری به سمت رشد و توسعه اقتصادی در حوزه های صنعتی و کشاورزی سراریز شود، می توان این بحران اقتصادی را تا حد زیادی سروسامان دهیم و رضایت مردم را از وضعیت اقتصادی که دچارش هستیم به دست آوریم. البته این یک مطالبه عمومی است که مستلزم نظارت دقیقتر بانک مرکزی وشفافیت در امور بانکی است.در همین رابطه نظرات تنی چند ازنمایندگان مجلس را جویا شدیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۲۴ - ۱۸:۴۹ کد خبر : 63436

طاهره نصیری،راه مردم؛علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان در خصوص بنگاهداری بانک ها گفت: نمایندگان طرح ربا و اصلاح سیستم بانکداری فعلی را در مجلس در دستور کار قرار دادند ودولت نیز به ما اعلام کرده که لایحه بانکداری را به ما ارائه می دهد. هرچند که آقایان به قولشان عمل نکردند ودر این راه تعلل ایجاد شد ولی ما هم دست روی دست نگذاشتیم و یک لایحه کارشناسی شده را تنظیم کردیم و کمیسیون در حال بررسی آن است.یوسف تیموری نماینده سراب با بیان اینکه رسالت اصلی بانک های ما ایجاد رشد در قسمت های مختلف صنعت است، افزود : اصولا بانک ها تسهیلات و سرمایه ای که می دهند باید به سمت بنگاه های تولیدی و کارخانه هایی که توجیه اقتصادی دارد، واریز شود، تا این سرمایه به اشتغالزایی منجر شود.این سرمایه باید بتواند با ایجاد شغل برای کشور ثروت بیاورد.

بانک یک نهاد اقتصادی است که وظیفه تجهیز و عملیات اعتباری و مالی، نگهداری اوراق بهادار وعملیات پولی و وظایف بی شمار دیگری را بر عهده دارد. ولی متاسفانه به واسطه بعضی اتفاقات سیاسی و اقتصادی این عملیات بانکی به بنگاهداری تبدیل و سود آن در جهت منافع بانکی به کار رفته است.
بنگاهداری باعث شد که بانک ها مخصوصا بانک های خصوصی به خرید و فروش ملک و مغازه و زمین وارد شدند و حتی در قراردادها بصورت یک بنگاه خصوصی خود وارد عمل می شوند. ادامه این رویه و تبعات آن باعث گرانی و تورم شدید در حوزه زمین و خانه شده و به دنبال آن از رسالت و وظیفه خود دور افتادند.بانکداری ما باید اصلاح شود وبه سمت بانکداری اسلامی که در قانون اساسی آمده حرکت کند. که اگر بر آن اساس پیش بروند و نرخ ها توازن پیدا کند ، این سودی که برای تسهیلات بانکی مطالبه می کنند ،تصحیح می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار