حفظ ارزش پول ملی هم از لحاظ داخلی و هم خارجی یکی از سیاست ها و وظایف بانک مرکزی است. منظور از نگاه خارجی به این سیاست این است که با حفظ ارزش پول ملی، باعث بی ثباتی و ایجاد سرمایه گذاری منفی در کشور نشویم و از بعد داخلی ، مانع از ایجاد تورم و پایین آمدن قدرت خرید مردم شود. به گفته کارشناسان اقتصادی راهکار موفق در این زمینه، افزایش صادرات و ایجاد ارزآوری برای کشور است. یکی از کشور های موفق در ارائه این سیاست ،کشور چین بود که توانست تحولی این چنینی در اقتصاد خود ایجاد کند.در همین رابطه با معصومه آقاپور علیشاهی نماینده شبستر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به گفتگو پرداختیم و تاثیرنوسانات قیمت دلار که باعث پایین آمدن ارزش دارایی ها وقدرت خرید مردم شده است ، را جویا شدیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۱۷ - ۱۹:۴۵ کد خبر : 61329

طاهره نصیری، راه مردم؛ خانم آقاپور علیشاهی با نوسانات شدید قیمت ارز ، حدود۴۰ و حتی ۵۰ درصد از قدرت خرید و دارایی های مردم پایین آمده و باعث شده اعتماد مردم نسبت سیاست های دولت کم شود و حتی شائبه ای ایجاد شود که به جای ثروت، فقر توزیع می شود.مجلس و دولت چه راهکاری برای رفع معضلات اقتصادی در نظر گرفته است؟

در بودجه ۹۸ قرار بر این بود که قیمت کالاهای اساسی تغییری نکند. اما در بخش شبکه توزیع مشکلاتی بود. ما در پی رفع اشکالات این شبکه هستیم. اما باید در نظر بگیریم که کمبود منابع و در بعضی موارد قحطی منابع باعث بوجود آمدن معضلات می شود. از طرفی هم جنگ رسانه ای و تبلیغاتی که بر علیه ما در داخل کشور ایجاد می شود، باعث ایجاد تورم روانی مانند مازاد تقاضا در کشور شده است . در شرایط فعلی همه این ها به سختی اداره می شود.ما در رابطه با توزیع کالاهای اساسی با همان قیمت ارز دولتی نهایت تلاش را می کنیم.در رابطه با افزایش حقوق کارکنان هم سعی مان را براین گذاشتیم که حقوق و افزایش مناسبی را داشته باشند. در طی این دو سال گذشته مستمری کمیته امداد و بهزیستی سه برابر شد تا این اقشار آسیب پذیر جامعه بتوانند این تورم را تحمل کنند. اما باید قبول کرد که این جنگ اقتصادی که در کشور ایجاد شده و تحریم هایی که در این مدت به ما تحمیل شده ، قاعدتا تبعات زیادی خواهد داشت. برای هیچ کس تهیه ارز ۱۲ هزار تومانی خوشایند نیست. اما در شرایط فعلی که این تحریم ها بر ما حاکم هست نمی توانیم شبکه بانکی و تبادل مالی مناسبی با دنیا داشته باشیم. حتی نمی توانیم باز کنیم. متاسفانه همه این ها بر شرایط اقتصادی کشور تاثیر می گذارد.عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه برای اجرای استاندارهای بانکی خلاهای قانونی داریم، افزود: در رابطه با بانکداری، ما طرح اصلاح ساختار بانکی را در دستور کار کمیته اقتصادی قرار دادیم .ساختار بانک مرکزی باید تغییر کند و اگر این قانون در صحن علنی مجلس تصویب شود، قاعدتا نوع مدیریت بانک مرکزی و بانک های عامل تغییر خواهد کرد.
اصلاح ساختار بانک مرکزی شامل ریاست بانک مرکزی هم می شود؟ بله
در شرایط فعلی باید همه قوای سه گانه و مردم دست به دست هم دهیم تا بتوانیم براین جنگ اقتصادی پیروز شویم و این دوران سخت را سپری کنیم.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار