ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل ونقل ریلی ، صنایع ، تجهیزات و خدمات وابسته با حضور ۲۰۰ شركت ایرانی و ۹۰ شركت خارجی در تاریخ ۲۹ خردادماه لغایت ۱ تیرماه به مدت ۴روز در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۲۱ - ۱۲:۴۴ کد خبر : 6109

قائم‌مقام شركت راه‌آهن در نشست خبری امروز صبح از برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل ونقل ریلی، صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته از تاریخ ۲۹ خرداد لغایت ۱ تیرماه به مدت ۴ روز با حضور ۲۰۰ شركت ایرانی و ۹۰ شركت خارجی در فضایی به مساحت ۲۲ هزار مترمربع در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران خبر داد.

وی افزود: علاوه بر سازندگان داخلی شركت‌هایی از كشورهای مختلف اروپایی و آسیایی همچون تركیه، جمهوری چك، لتونی، چین و روسیه در این نمایشگاه شركت می‌كنند.

قائم مقام شركت راه‌آهن بیان داشت: باتوجه به نام‌گذاری امسال به نام حمایت از تولید داخلی از سوی مقام معظم رهبری ششمین نمایشگاه حمل نقل ریلی فرصت خوبی برای سازندگان داخلی به منظور ارائه توانمندی‌ها با توجه به رویكرد حمایتی دولت است. از این رو امیدواریم مذاكرات خوبی بین بخش خصوصی، دولت و خریداران خدمات ریلی برگزار شود.

عاشوری خاطرنشان كرد: افتتاحیه ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل ونقل ریلی، صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته با حضور وزیر راه و شهرسازی و وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با تدوین بسته‌های تأمین مالی، در ماه‌های گذشته شاهد انعقاد قرارداد ۶۰۰۰ واگن باری بین شرکت‌های روسی و ایرانی بودیم که طی این مدت بخش کوچکی از آن اجرایی و باقیمانده آن نیز طی دو سال آینده اجرا و به ناوگان ریلی اضافه خواهد شد. همچنین در خصوص تأمین ناوگان مسافری نیز مذاکراتی با شرکت‌های خارجی و همکاری شرکت‌های داخلی انجام شد که هنوز به قرارداد منجر نشده است اما برمبنای قرارداد‌های فی‌مابین بین شرکت‌های خصوصی داخلی و خارجی تعدادی واگن به شرکت‌های حمل‌ونقل ریلی رجا و سایر شرکت‌ها واگذار شد.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت راه‌آهن از برگزاری جلساتی با مجمع سازندگان در هفته‌های آتی خبر داد و گفت: ما محدوده بحث سرویس و خدمات را فقط تولید نمی‌دانیم بلکه ارائه خدمات در بستر فناوری‌های جدید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و معاونت‌های زیربنایی و برنامه‌ریزی راه‌آهن در نظر دارند با حمایت از حوزه‌های استارتاپ در این زمینه نیز پیش‌رو باشد.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت: بسیاری از شرکت‌ها موافقت‌نامه‌هایی با سازنده‌های داخلی دارند و همکاری‌های مشترکی را آغاز کرده‌اند که با حضور خود در ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌ونقل ریلی علاوه بر اعلام تداوم همکاری‌های خود با ایران، محصولات جدید ارائه خواهد شد.

وی افزود: اما موضوع مهم‌تر این پیشنهادات تشکیل یک نظام رگولاتوری در خارج از راه‌آهن است تا مسائل مربوط به بخش خصوصی در خارج از راه‌آهن مورد داوری قرار گیرد.

قائم‌مقام مدیرعامل شرکت راه‌آهن در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر تأثیر تحریم‌ها بر قرارداد‌های حوزه ریلی گفت: موضوع تحریم جدید نیست و ما سال‌های گذشته نیز تجربه رویارویی با تحریم را داشته‌ایم. در واقع، قرارداد‌های شرکت‌های طرف قرارداد عملیاتی شده است و تا الآن نیز به‌هیچ‌وجه شانه خالی نکرده‌اند؛ اما شرکت‌هایی که مذاکره انجام شده منتظر عقد قرارداد هستند در مرحله تصمیم‌گیری قرار دارند که بعضی از آن‌ها اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه مشکلی در این زمینه ندارند و برخی دیگر منتظر تصمیمات مسئولان دولتی خود برای ادامه مذاکرات خود هستند تا نتایج را ظرف ۲ ماه آینده اعلام کنند.

عاشوری تصریح کرد: به‌طور مثال در بحث ترانزیت در سال ۹۲ پایین‌ترین میزان ترانزیت را در بخش ریلی داشتیم اما در سال ۹۳ هنوز تحریم‌ها به قوت خود باقی بود ما شاهد رشد ۱۰۰ درصدی ترانزیت بودیم که این رشد در سال‌های بعد از رفع تحریم‌ها نیز تداوم یافت و امسال نیز رشد ۷۰ درصدی را تجربه کردیم.

وی افزود: در سال ۹۳ راه‌آهن بخشی از مسئولیت‌ها و نگرانی‌های خارجی‌ها همانند بیمه‌ها را برطرف کرد. همچنین مشکلات گمرکی، نقل و انتقال پول برطرف شد. لذا راه‌اهن تحت تاثیر شرایط تحریم‌ها قرار نخواهد گرفت، اگرچه شرایط تحریم آزار دهنده و آسیب‌رسان است. اما مطمئنا نمی تواند باعث توقف برنامه‌های راه‌آهن شود.

قائم مقام راه‌آهن بیان کرد: سوآپ نفت دو بخش است؛‌ یک بخش که عملیات بوده و جزو وظایف وزارت نفت است و بخش اجرای عملی که مربوط به راه‌آهن است.

وی افزود : آخرین تجربه سوآپ نفت در راه آهن مربوط به ۷ سال قبل است،‌ سوآپ نفت توسط وزارت نفت مطرح شده که البته هنوز درخواستی در این زمینه به راه‌آهن ارائه نشده است. در هر صورت راه‌آهن آمادگی سوآپ نفت را دارد و این مسئله را نیز اعلام کرده‌ایم.

قائم مقام مدیرعامل راه‌آهن با بیان اینکه قطار تبریز-وان ترکیه طی چند هفته آینده افتتاح می‌شود، گفت:پیش از این دو قطار از تبریز به وان و همچنین استانبول و آنکارا داشتیم که به دلیل ناامنی‌ها در کشور ترکیه سیر آن متوقف شد، اما با بهبود شرایط قرار شد تا چند هفته آینده فعلاً قطار تبریز ـ وان راه‌اندازی شود.

عاشوری ادامه داد: مسیر آنکارا و استانبول توسط کشور ترکیه در حال بازسازی است که پس از تکمیل این خط، قطار تبریز به استانبول و آنکارا هم راه‌اندازی می‌شود.

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار