معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: افزایش قیمت مواد اولیه باعث کاهش تولیدات صنایع دستی شده است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۱۶ - ۱۰:۰۲ کد خبر : 60656

به گزارش راه مردم، افسانه رنجبر افزود: افزایش ۴ برابری قیمت مواد اولیه صنایع دستی باعث کاهش میزان تولیدات صنایع دستی هنرمندان استان در سال گذشته و سال جاری شده است.

رنجبر با اشاره به اینکه افزایش قیمت مواد اولیه زمینه افزایش چند برابری قیمت محصولات تولیدی را فراهم می‌کند تصریح کرد: با وجود افزایش قیمت محصولات تولیدی توسط هنرمندان استان، در نمایشگاه نوروزی صنایع دستی که سال گذشته برگزار شد میزان فروش محصولات وضعیت خوبی داشته است.

وی در خصوص استقبال مردم از خرید صنایع دستی استان خاطرنشان کرد: مردم استان خواهان خرید صنایع دستی هستند ولی با توجه به افزایش غیر متعارف قیمت‌ها بیشتر به دنبال محصولات ارزان قیمت هستند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه افزایش نرخ ارز تأثیر خود را بر تمام اقلام از جمله صنایع دستی و به خصوص مواد اولیه نیز گذاشته است، اظهار کرد: بیشتر مواد اولیه صنایع دستی داخلی هستند دولت می‌توانست با کنترل قیمت مواد اولیه شرایطی را به وجود آورد تا این مواد با قیمت مناسب در اختیار تولیدکنندگان صنایع دستی قرار گیرد اما متأسفانه با کمیاب شدن برخی از مواد اولیه تولیدکنندگان با مشکلات زیادی مواجهه شدند.

رنجبر به اقدامات اداره کل در جهت حمایت از تولید کنندگان صنایع دستی استان اشاره کرد و یاد‌آور شد: آموزش و توانمند سازی، برگزاری بازارچه‌ها و نمایشگاه‌های تخصصی و منطقه‌ای برای بازاریابی و فروش محصولات صنایع دستی، ارائه تسهیلات بانکی و ایجاد فضای کسب و کار از جمله اقدامات اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی است.

وی ادامه داد: با این وجود در سال گذشته محصولاتی همچون شیشه، گلیم، چوب و چرم به کشورهای عراق، ترکیه، آذربایجان و نخجوان صادرات داشتیم که بیش از ۲ میلیون دلار ارز‌آوری داشته است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با تاکید به اینکه صنایع وابسته به چوب، شیشه و چرم همچنان جز پرطرفدارترین صنایع دستی در استان هستند، افزود: در حال حاضر ۲۰۰۰ پروانه تولید برای ۲۰۰۰ هنرمند صنایع دستی صادر شده ولی تعداد اصلی هنرمندان صنایع دستی استان بیش از این آمارها است.
انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار