معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران گفت: کشور روسیه با ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت بومی و مهاجر بازار خوبی برای فروش کالاهای ایرانی است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۳/۰۸ - ۱۴:۲۵ کد خبر : 5870

محمدامامي امين،معاون امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري تهران در نشست هم انديشي فعالان اقتصادي استان تهران جهت نمايشگاه توانمندي هاي صادراتي ايران در روسيه با اشاره به اقدامات انجام شده براي توسعه صادرات غير نفتي باهدفگذاري كشورهاي حوزه CIS به ويژه روسيه گفت: كشور ايران با گستره وسيع جغرافيايي و ظرفيت ژئوپلتيك و همسايگي با ١٥ كشور فرصت مهمي براي توسعه و آباداني دارد.

وي با بيان اينكه وابستگي به منابع زيرزميني نفت و انرژي، توسعه كشور را در معرض تهديد قرار مي دهد، افزود: شايد اگر وابسته به نفت نبوديم براي توسعه و كسب درآمد ،امروز رونق بیشتری داشتيم و چشم طمع كمتري متوجه اين سرزمين بود.

امامي امين گفت: در دولت وقت مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني همه هدفگذاري ها بر مبناي توسعه صادرات غير نفتي بود، آن زمان چشم انداز سرمایه گذاری در این بخش تا ٥ ميليارد دلار بود اما سال ٩٦ حدود ٥٠ ميليارددلار صادرات غير نفتي داشتيم وبیش از ۱۰ برابر آن دوران در این بخش ظرفیت داریم.

معاون امور اقتصادی استانداری تهران،اراده همه مسئولان کشور را تمرکز بر اقتصادی بدون نفت دانست و تاکید کرد:امروز باید همه راه های توسعه اقتصادی به ویژه در استان تهران را بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: ۱۷ هزار واحد صنعتي، ٤٠٠ هزار واحد صنفي و ۶۵ شهرک صنعتی در استان تهران وجود دارد که این ظرفیت برای خیلی از سرمایه گذاران خارجی قابل باور نیست.

امامی امین با اشاره به طرح ساماندهی “برندینگ” در استان تهران گفت: این فرصتی برای استان تهران است تا در جهت توسعه صادرات غیرنفتی اقدام کنیم و در بازار CIS  به ویژه روسیه قوی تر شویم.

معان امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تهران ادامه داد: کشور روسیه از نظر جغرافیایی و ظرفیت هایی که داراست بازار خوبی برای کالاهای ایرانی است و با وجود اینکه روسیه به ایران نزدیکتر است اما سهم بازار ایران در مقایسه با ترکیه در کشورهای حوزه CIS  کمتر است.

وی با بیان اینکه ایران نزدیکی سیاسی بیشتری با روسیه دارد عنوان کرد: حلقه اصلی میان تولید و بازار، بازرگانان هستند و باید با تکیه بر پایبندی به قراردادها بازار روسیه را برای فروش کالای ایرانی فراهم کنند.

امامی امین به نقش مهمی که تجار و بازرگانان در فروش کالاهای ایرانی در کشور روسیه می توانند ایفا کنند اشاره کرد و افزود: اشکال ما در حوزه صادرات این است که خیلی از کاسبان وظیفه خود را در معرفی و عرضه کالاهای ایرانی به خوبی ایفا نمی کنند این در حالی است که کالاهای ایرانی با کیفیت خوب امکان رقابت دارند و بخش زیادی از بازار خارجی را به خاطر بدعهدی ها از دست داده ایم و نباید چشم انداز کارخانه های ما فقط متمرکز بازار داخلی باشد.

معاون امور اقتصادی استانداری تهران فضای سیاسی در شرایط کنونی را فرصت خوبی برای عرضه کالاهای تولید داخل در کشور روسیه دانست و تصریح کرد: ترکیه ۴۰ میلیارد دلار و با فاصله زیادی از ما تراز تجاری دارد و در بازار روسیه بهتر از ما ظاهر شده است درحالیکه کالاهای ایرانی ظرفیت بالایی برای فروش دارند.

وی با اشاره به اثرات مثبتی که تغییرات نرخ ارز در بازار ایران داشت گفت: تغییر نرخ ارز موجب شد تا ۲۵ درصد در ماه های اخیر افزایش صادرات شاهد باشیم و تراز تجاری در کشور مثبت شد .

امامی امین در پایان به برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران که در انتهای شهریورماه برگزار خواهد شد اشاره کرد و افزود: امیدواریم فرصت حضور و ترغیب تولیدکنندگان ایرانی را برای عرضه کالاهای باکیفیت و قابل رقابت ایرانی با هدف انجام تعهدی که نسبت به جوانان و آینده سازان این مرز و بوم داریم در این نمایشگاه فراهم کنیم.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار