نشست هماهنگ کنندگان اجرای تفاهمات نشست سران مجمع همکاری چین و آفریقا در هفته جاری برگزار شد. شی جین پینگ رییس جمهوری چین با ارسال پیام تهنیت ابراز امیدواری کرد که چین و آفریقا بر اساس اصول رایزنی و سازندگی مشترک، جامعه نزدیک تر با سرنوشت مشترک ایجاد کنند. نخستین نمایشگاه اقتصادی و تجاری چین و آفریقا با هدف بررسی راه ها و اقدامات جدید برای پیشبرد عملی همکاری اقتصادی و تجاری دو طرف از روز پنج شنبه ۲۷ ژوئن در شهر چانگ چین برگزار می شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۰۵ - ۱۶:۵۶ کد خبر : 58418

در ماه سپتامبر سال گذشته، نشست سران مجمع همکاری چین و آفریقا با موفقیت در پکن برگزار شد که رویدادی مهم در تاریخ روابط چین و آفریقا به شمار می رود. مقامات چین در این نشست “هشت اقدام” برای همکاری دو طرف در زمینه هایی چون توسعه صنعتی، تاسیسات زیربنایی، تسهیل‌سازی تجاری، توسعه سبز، توانمندسازی، بهداشت، تبادلات فرهنگی و صلح و امنیت را ارایه داد.

هدف از برگزاری نشست یاد شده رایزنی با آفریقا در اجرا و عملی کردن تفاهمات به دست آمده بین رهبران چین و آفریقاست.

در حقیقت، پس از نشست سران مجمع همکاری چین و آفریقا در پکن، دو طرف در همکاری در ابعاد مختلف به دستاوردهای چشمگیر رسیدند، طوری که نشست گفت و گوی صلح و امنیت چین و آفریقا با موفقیت برپا شد، پژوهشگاه آفریقا که یک اندیشکده بین الدول است توسط چین راه اندازی شد و چین و کشورهای آفریقایی بیش از ۸۸۰ پروژه همکاری در ۳ سال آینده را تعیین کردند… این نشان می دهد که همکاری دو طرف از پتاسیل بزرگ و فضای گسترده برخوردار است.

تقویت همکاری چین و آفریقا پاسخگوی تقاضای هر دو طرف بوده و نیز با تحولات کنونی بین المللی هماهنگ است. میزان تجارت چین و آفریقا در سال گذشته به ۲۰۴٫۲ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال قبل ۲۰ درصد رشد داشته است. چین برای دهمین سال متوالی بزرگ ترین شریک تجاری آفریقا است. همچنین ۴۰ کشور آفریقایی و اتحادیه آفریقا سند همکاری “کمربند و جاده” را امضا کردند. اجرای بسیاری پروژه های چین در آفریقا در توسعه اقتصادی و اجتماعی آفریقا نقش مهم ایفا کرده است.

بدین سبب، بسیاری کشورهای آفریقایی از جمله کنیا و رواندا در مقابل اتهام و تهمت علیه چین مبنی بر این که “چین در آفریقا تله بدهی ایجاد می کند”، آن را به شدت تکذیب کردند. رییس جمهوری اوگاندا نیز چندی پیش در پکن اعلام کرد: “چین و آفریقا دوستان دیرینه یکدیگرند. چین در روند آزادی ملی و سازندگی کشورهای آفریقا کمک های ارزشمند ارایه کرده است.”

چین بزرگ ترین کشور در حال توسعه و آفریقا نیز قاره ای با بیشترین کشورهای در حال توسعه در جهان است. جمعیت کل دو طرف حدود ۳۴ درصد جمعیت کل جهان را شامل می شود. می توان گفت: همکاری دو طرف در آینده جهان تاثیرگذار است و از اهمیت جهانی برخوردار است.

اتحادیه آفریقا “برنامه سال ۲۰۶۳” را تدوین کرده که در آن درباره سازندگی مناطق آزاد تجاری در بیش از ۵۰ کشور آفریقایی برنامه ریزی شده است. نیروی بالقوه توسعه آفریقا مورد توجه جهانیان قرار گرفته است. این در حالیست که طرح کمربند و جاده به راهبردهای توسعه کشورهای آفریقا و برنامه توسعه پایدار سال ۲۰۳۰ سازمان ملل پیوند خورده است. این امر باعث توسعه گسترده کشورهای نوظهور شده و در تحقق هدف فقرزدایی جهانی و تحریک رشد اقتصاد جهانی تاثیرات عمیق خواهد داشت.

اکنون جهان شاهد تحولات بی سابقه در یک صد سال گذشته است. رشد کشورهای در حال توسعه بسیار قوی شده است. همکاری چین و آفریقا نیروی قوی به کشورهای در حال توسعه تزریق کرده و در ایجاد مناسبات جدید بین المللی و جامعه بشری با سرنوشت مشترک خدمات مهم ارایه خواهد داد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار