دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به شعار امسال روز بین‌المللی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد گفت:‌ اولویت‌های ملی در این راه ممکن است متفاوت باشد اما جامعه بین‌المللی هدف مشترکی برای حفظ امنیت و رفاه همه دارد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۰۵ - ۱۴:۱۷ کد خبر : 58358

به گزارش راه مردم، آنتونیو گوترش با بیان این‌که مشکل جهانی مواد مخدر یکی از چالش‌برانگیزترین مسائلی است که با آن روبه‌رو هستیم، گفت: این چالش تاثیرات گسترده‌ای بر سلامتی و رفاه افراد، خانواده‌ها، جوامع و امنیت و توسعه پایدار ملت‌ها دارد.

وی با بیان این‌که توجه به ضروری بودن وفاداری به تعهد بنیادین جهانی در زمینه‌ پیشگیری و حل چالش‌های مواد مخدر با تمام پیچیدگی‌های آن در آرمان‌های توسعه پایدار آمده است، ابراز امیدواری کرد که کسی این موضوع را نادیده و ناانگاشته نگیرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد که همزمان با روز بین‌المللی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر پیامی در این خصوص صادر کرده بود، اظهار کرد: اولویت‌های ملی در مبارزه با مواد مخدر ممکن است متفاوت باشد، اما جامعه بین‌المللی ضمن تلاش برای پیشرفت و کرامت افراد هدف مشترکی برای حفظ امنیت و رفاه همه دارد.

وی در ادامه با تاکید بر شعار سلامت همگام با عدالت، عدالت همگام با سلامت بر اهمیت رویکرد همه‌جانبه شامل سلامتی، حقوق بشر، عدالت کیفری و نهادهای عدالت اجتماعی تاکید کرد.

گوترش با بیان این‌که در دو دهه پیش هنگامی که نخست وزیر کشور پرتغال بودم این واکنش جامع در هدایت سیاست‌گذاری مواد مخدر به وسیله دولت این جانب آغاز شد، اظهار کرد: اوایل امسال در کمیسیون مواد مخدر، کشورهای عضو متعهد شدند برای حقوق و واکنش‌های سلامت‌محور به مواد مخدر با هم کار کنند تا مردم بتوانند در سلامتی، احترام، آرامش و امنیت و بهروزی زندگی کنند.

وی در ادامه تمامی دولت‌ها را فراخواند تا به این پیمان پایبند بمانند و تصریح کرد: این پیمان یعنی سرکوب قاچاقچیان مواد مخدر و کسانی که از تیره‌بختی انسان‌ها سود می‌برند و از طریق تقویت همکاری‌های بین‌المللی و تبادل اطلاعات در تمامی زنجیره عرضه مواد مخدر امکان‌پذیر است. این اقدام همچنین به معنی پیشگیری مبتنی بر حقوق بشر، جنسیت و حساس نسبت به سن و خدمات درمان و بازپروری برای مصرف مواد مخدر و اچ آی وی بدون انگ زنی و تبعیض است.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: این پیمان همچنین مبتنی بر رویکرد نیروی انتظامی است که مردم را در برابر خشونت و استعمار کیفری محافظت می‌کند. خانواده‌ها، مدارس و جوامع در حمایت از جوانان نقش حساسی ایفا می‌کنند چرا که این گروه تحت تاثیر نتایج هولناک و درازمدت سوء مصرف مواد مخدر هستند.

گوترش ادامه داد: اجازه دهید برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر با جوانان و برای جوانان کار کنیم و به آنها کمک کنیم تا زندگی سالم‌تری داشته باشند و انتخاب‌های زندگی را با قدرت و انعطاف جست‌وجو کنند. در این روز بین‌المللی اجازه دهید پایبندی خود را به ایفای تعهدمان نسبت به تضمین سلامتی و عدالت به همه نشان دهیم.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار