حامد بنائی،راه مردم؛این روزها شاهد افزایش چند برابری قیمت مسکن و اجاره بهای آن در طول یک سال اخیر هستیم، واقعا چه پاسخی برای جوانانی داریم که با توصیه علما و مسئولان تشکیل خانواده‌ داده و امروز توانایی خرید و حتی اجاره خانه را ندارند؟ به نظر می‌رسد ضعف مدیریتی تیم اقتصادی دولت باعث هدایت نقدینگی به سمت مسکن شد که باید این شرایط کنترل شود.در این زمینه با احمد حاجی علی نژاد،صاحب نظر مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به گفت و گو پرداختیم که ماحصل آن را میتوانید بخوانید.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۴/۰۲ - ۱۸:۳۹ کد خبر : 56916

احمد حاجی علی نژاد دبیر فراکسیون رفاه و تامین اجتماعی در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی معتقد است، آنچه که امروزه باعث ایجاد مشکلاتی برای مستاجران و حتی مالکان مسکن شده است، عدم وجود نگرشی سیستمی به این مقوله مهم میباشد.زیرا مالکان مسکن خود در جامعه ای زندگی میکنند که برای تامین نیازهای خویش، دچار مشکلاتی شده یا می شوند؛از این رو برای حل مشکلاتشان تلاش می نمایند راهکارهای مختلفی را مورد اجرا قراردهند و از آنجایی که دریافت اجاره بهای سنگین، یکی از این راه کارها میباشد از این رو چنین اقدامی را نسبت به سایر روشها ترجیه میدهند که این امر باعث مشکلات عدیده ای برای مستاجران شده و میشود.

حاجی علی نژاد افزود: هرچند اخیرا مسئولین دستگاه ها و نهادهای ذیربط ازجمله نمایندگان محترم خانه ملت، مسئولین وزارت راه و شهرسازی نشست های تخصصی و هم اندیشی متعددی را برای حل مشکل تامین مسکن آحاد جامعه برگزار نموده اند اما به نظر میرسد این اقدامات کافی نبوده و نمیباشد.
وی افزود: زیرا با مراجعه به بنگاه های معاملات ملکی مشخص میشود که همچنان گرانی اجاره بهای مسکن نه تنها مرتفع نشده ، بلکه روز به روز این موضوع باعث نا هنجاری های اجتماعی و حتی افزایش مشکلات در بین خانواده ها شده است.
دبیر فراکسیون رفاه و تامین اجتماعی نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ادامه، این سوال را مطرح مینماید که؛پس با وجود این شرایط چه راهکارهای تاثیر گذاری را میتوان مد نظر قرار داد؟
حاجی علی نژاد ضمن تشکر از تلاشهای صورت گرفته توسط مسئولین محترم ذیربط، به پویش شکل گرفته در سیمای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و افزود: این حرکت در راستای الگو سازی و فرهنگ مناسب، بر اساس آموزه های دینی اقدام قابل تحسینی است، اما به نظر میرسد این حرکت به تنهایی، کافی و نتیجه بخش نمی باشد.
وی می افزاید: عوامل انگیزشی و صلبی می بایست همزمان مورد عنایت مسئولین و مردم واقع شوند تا از این منظر زمینه های حل مشکل مسکن فراهم آید.
به عنوان مثال اگر به راهکارهای پیشنهادی کارشناسان حوزه مسکن توجه نماییم، درخواهیم یافت که اجرای راهکارهای مطروحه تا کنون نتوانسته است اینگونه مشکلات را به طور کلی و یا حتی بخشی از آن را حل نماید.بدین منظور صدا و سیما و سایر رسانه های جمعی از جمله روزنامه ها، نشریات و حتی فضای مجازی باید برای این موضوع مهم برنامه ریزی های مناسب و مستمری داشته باشند.از این رو این صاحب نظر مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تاکید مینماید: محتواهای مرتبط با حوزه تامین مسکن در برنامه سازی های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران میتواند تاثیر بسزایی در حل این معضل اجتماعی داشته باشد.امید است با عزم ملی نسبت به حل مشکل تامین مسکن برای سالیان متمادی اقدامات موثرتری صورت گیرد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار