یک کارشناس کشاورزی گفت: حدود ۹۲ درصد آب کشور در حوزه کشاورزی و فقط ۸ درصد آن در حوزه صنعت و آب شرب می باشد و متاسفانه تعدادی از کارشناسان بر این عقیده اند که بدلیل بحران آب و خشکسالی ، می بایست محصولات زراعی و باغی موردنیاز را از سایر کشورها تامین و وارد نمود ‌که این مقوله به هیچ وجه خردمندانه و منطقی نمی باشد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۱۱ - ۱۲:۲۳ کد خبر : 5622

به گزارش راه مردم؛ فریدون عسکری، دانش آموخته مهندسی کشاورزی و از کارکنان نهاد ریاست جمهوری است که در سوابق خدمتی خود ، معاون مدیرکل برنامه ریزی طرحهای عمرانی و زیربنایی این نهاد را نیز دارد . وی در گفتگو با راه مردم؛ ضمن اشاره به مدیریت نادرست آب در بخش کشاورزی و توان بالای این بخش اقتصادی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی و ارزآوری برای کشور گفت: حدود ۹۲ درصد آب کشور در حوزه کشاورزی و فقط ۸ درصد آن در حوزه صنعت و آب شرب می باشد و متاسفانه تعدادی از کارشناسان بر این عقیده اند که بدلیل بحران آب و خشکسالی ، می بایست محصولات زراعی و باغی  موردنیاز را از سایر کشورها تامین و وارد نمود ‌که این مقوله به هیچ وجه خردمندانه و منطقی نمی باشد. زیرا زمینه های مختلف کشاورزی از قبیل زراعت و باغداری منبع درآمد ارزی مطلوبی برای ایران محاسبه گردیده و سهم مهمی در ایجاد اشتغال دارد و از بین رفتن کشاورزی ، موجب بیکاری کشاورزان و روستائیان گردیده ( زیرا شغل اکثریت روستاییان ایران زراعت ، باغداری و دامداری است ) و جمعیت بسیاری از آنان به ناچار به شهرها مهاجرت نموده که آسیب های اجتماعی فراوان و خطرناکی را در شهرها دامن میزند . همچنین اگر ایالات متحده آمریکا ، اروپا و متحدین آنها اقدام به تحریم غذایی جمهوری اسلامی ایران بکنند ، در اینصورت کشور با خطر قحطی و گرسنگی مواجه میشود .

به گفته وی ، جهت مقابله با خشکسالی و بحران آب در حوزه کشاورزی می بایست اقدامات زیر را انجام داد:

۱ – افزایش راندمان آبیاری از ۳۰ درصد به ۷۰ درصد از طریق اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار ( قطره ای ، بارانی و غیره ) و همچنین پوشش بتونی انهار در آبیاری سنتی

۲- تولید گیاهان زراعی و باغی مقاوم به خشکی با شیوه های اصلاح نباتات و به نژادی گیاهان ( ژنتیک کشاورزی )

۳ – اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری

فریدون عسکری همچنین اضافه کرد که کشورهایی مانند سوئد ، دانمارک و فنلاند از ریشه درختان جنگلی ، پیپ تولید و به کشورهای دیگر صادر می کنند که موجب اشتغال و ارزآوری برای کشورهای مذکور میگردد.

این کارشناس اشاره می کند که حدود ۳۰ درصد جمعیت ایران ( ۲۲ میلیون نفر ) روستایی و ۷۰ درصد شهری می باشد که به نقش مهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی اشاره میکند ‌و ادامه میدهد که شهرستان محلات ( از توابع استان مرکزی ) حدود ۱۰ میلیون دلار صادرات گل داشته است و ایران با عنایت به خاک حاصلخیز ، تنوع آب و هوایی و اقلیمی ، همچنین تنوع گیاهی و ذخایر ژنتیکی از استعداد خوبی برای کشاورزی برخوردار است.

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار