وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد کرد که در حوزه مسائل بانکی و اقتصادی با اتحادیه اروپا مذاکره شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۷/۰۲/۰۸ - ۱۲:۳۱ کد خبر : 5553

عباس آخوندی در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا با اشاره به تحولات جهان و نقش اروپا اظهار داشت: اروپا نقش تعیین کننده‌ای در پیشبرد دنیا به سمت صلح یا حرکت به سمت توسعه جنگ و ناآرامی در دنیا دارد.

وی افزود: دنیا در وضعیت فعلی در حال انتقال از یک وضعیت تک قطبی به تعادلی جدید است و کشمکش‌های بسیار جدی در حال انجام بوده و تحولاتی که در پس گفتگوها در حال انجام است تحولاتی بسیار سخت تر و عمیق تر است.

آخوندی با بیان اینکه بازیگران جدیدی وارد بازی شده‌اند و ارتجاع و عقبگردی در نقش و موقعیت آمریکا در حال مشاهده است، ادامه داد: زمانی آمریکا خود را نگهبان و پایگاه جهان آزاد و اقتصاد بازار و رقابتی در جهان می‌دانست اما بعد از فروپاشی شوروی آمریکا از این موضوع به تدریج عقبگرد کرد و تعداد زیادی از اندیشمندان آمریکایی ابراز نگرانی و پیش بینی کردند که این وضعیت تک قطبی آمریکا در جهان هم این کشور را از درون می پوساند و هم قابل تداوم نیست.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ترامپ به هیچ وجه به دنبال اقتصاد آزاد نیست و در حال بازگشت آمریکا به دوران مرکانتلیسم است و نمی توان رفتار این فرد و تصمیم ‌های جدید آمریکا را با سیستم اقتصاد آزاد ارزیابی کرد.

آخوندی خاطرنشان کرد: این رفتار جهان و اروپا را با تهدید بزرگی مواجه می‌کند و مرکانتیلیسم آثار وحشتناکی را در دنیا می‌تواند داشته باشد. وی افزود: همچنین اسراییل به عنوان یک رژیم اشغالگر هر چند هیچگاه مشروعیت نداشته، در سال‌های اخیر در ضعیف ترین حد مقبولیت قرار گرفته که موجب شده دست به اقدامات پُرریسک تری بزند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در کنار این دو روند انحطاطی قدرت‌های نوظهوری مانند هند، چین و روسیه در عرصه جهانی ظاهر شده‌اند که اهداف مشخصی دارند و در سیاست‌هایشان تردیدی ندارد.

آخوندی ادامه داد: در این میان اروپا در وضعیت تردید به سر می‌برد، از یک طرف معاملات و حجم تبادلاتی که با آمریکا دارد موضوعی نیست که به راحتی از آن چشم‌پوشی کند و از سوی دیگر برای اندیشمندان کاملا روشن است که آنچه در آمریکا در حال پیگیری است صددرصد ارتجاعی بوده و به پایداری امنیت و توسعه جهانی نخواهد انجامید.

وی اظهارداشت: سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر اروپا در برابر این رویه آمریکا واکنش نشان ندهد می‌تواند منافع خود را حفظ کند و آیا اکنون زمان آن نرسیده که بی پرواتر راجع به این موضوع بحث شود؟

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: همچنین ایران در حال بازخوانی موقعیت خود در منطقه و جهان بوده که ممکن است اشتباهی در این راه وجود داشته باشد اما می‌توانیم یک بازخوانی موفق داشته باشیم چرا که ایران دارای پیشینه و تمدن بزرگی است و تاریخچه ما نشان می‌دهد که در طول سال ها به قراردادها تعهدات خود پایبند بوده ایم.

وی افزود: همچنین تمدن ایران متشکل از اقوام گوناگون است که بحث تساهل، تسامح و سازگاری آموزه‌های جدیدی برای ما نیست بلکه چند صد ساله و چند هزار ساله است، در نتیجه با وجود همه تنش ها در منطقه مسائل ایران و همسایگان حل شدنی است و ایران می‌تواند این مشکلات را حل کند.

آخوندی ادانه داد: ما در منطقه همواره به منافع و مسئولیت هایمان فکر کرده‌ایم‌، هیچ جنگی را آغاز نکرده ایم و قبول داشته‌ایم که باید مسئولیت‌مان را در منطقه ایفا کنیم، در نتیجه ایران قطعاً طرف قابل اعتمادی برای مذاکره است و قبول دارد که باید با قواعد بین المللی بازی کند.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: نظام بانکداری نیز قواعد بین‌المللی دارد و ما به قواعد بین المللی پایبند بوده و همکاری خواهیم کرد، درباره باقی مانده پیمان‌های بین المللی نیز در یک گفتگوی منطقی مشکلات را حل خواهیم کرد.

وی با ارائه دو پیشنهاد اظهارداشت: بعد از برجام در دو سطح مذاکرات داشتیم، بخشی از مذاکرات را وزارت خارجه در بحث سیاسی و بخشی دیگر را در روابط اقتصادی پیگیری می‌کردیم و مشکلی که وجود داشته این است که اروپا در مذاکرات اقتصادی از پشتیبانی مذاکرات سیاسی بهره مند نمی شود.

وی افزود: بخش اقتصادی در مذاکرات همواره نگران رفتارهای خشن و همراه با تحریم آمریکا در مذاکرات بود و بخش سیاسی اروپا نمی توانست این اطمینان را بخش اقتصادی خود بدهد که در مقابل این تهدیدها از آنها حمایت می‌کند.

آخوندی تاکید کرد: اروپا باید به این نتیجه برسد که اگر بخش سیاسی از بخش اقتصادی حمایت نکند، منافع آنها نیز تداوم نخواهد یافت و شاید این بحث نیاز به دور جدید مذاکرات و فهم جدیدی از بازخوانی مذاکرات داشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ما در بخش‌های سیاسی با اتحادیه اروپا و در امور اقتصادی با تک‌تک کشورها صحبت کرده‌ایم که پیشنهاد دوم من این است که در حوزه مسائل بانکی و اقتصادی نیز با اتحادیه اروپا مذاکره کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه وزارت راه و شهرسازی در این مدت مذاکرات خوبی با اروپایی‌ها، چینی‌ها، هندی‌ها، روس‌ها داشتیم و قراردادهای خوبی را امضا کردیم، ادامه داد: در حوزه تخصصی به ویژه در بخش مسکن نیز علاقه مندیم از تخصص اروپایی‌ها استفاده کنیم و زمینه جذب فاینانس در این بخش نیز فراهم است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار