رسالت اصلی هربانکی اعم از خصوصی یا دولتی، هدایت نقدینگی به سمت رشد و توسعه اقتصادی کشور در حوزه های مختلف صنعت و کشاورزی است .بانک ها باید با هدف تزریق بهینه سرمایه های کشور برای پیشبرد اهداف اقتصاد اعم از کشاورزی و صادرات ایجاد شوند. اما در ایران بانک ها با انحراف شدید در این اهداف به سمت بنگاهداری آن هم در راستای تحصیل هر چه بیشتر سود خود حرکت می کنند. در همین خصوص برآن شدیم تا با بهرام نیا نماینده نهاوند در مجلس گفتگویی کوتاه داشته باشیم.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۵ - ۰۹:۱۷ کد خبر : 54801

طاهره نصیری، راه مردم : چرا در ایران بانک ها از این رسالت فاصله گرفته و بیشتر به سمت بنگاهداری و کارهایی نظیر ساخت و ساز ، فروشگاه،ارز و سکه ورود کردند؟میدانیم که بانکداری در ایران اسلامی نیست.هیچ گونه ترازی در پرداخت تسهیلات وسودی که از همان تسهیلات دریافت می کنند وجود ندارد. مجلس به این فاز ورود کرده و سعی داریم با تغییرات مثبتی که بنا بر اجرا داریم ، در قانون بانکداری اصلاحات ریشه ای ایجاد کنیم.وظیفه بانک ها چرخاندن اقتصاد کشور است نه اینکه خود با پشتیبانی منابعی که از مردم جذب کرده اند به بخش خصوصی ورود کنند. باید حتما قوانینی برای الزام بانک ها طرح شود تا پرداخت تسهیلات وهر گونه عملیات بانکی در چارچوب قرار بگیرد وخودشان به عنوان پیمانکار و بخش خصوصی وارد نشوند.این مطالبه جدی مردم است.
عملکرد بنگاهداری بانک ها باعث نابودی بخش خصوصی شده و به جای آنکه از تولید داخلی حمایت کنند، به درامد زایی خود فکر می کنند. ما طرح های زیادی داریم که به نوع عملکرد بانک های بنگاهدار ورود کنیم تا بانک ها به رسالت اصلی خود که کمک به توسعه اقتصادی کشور است، بازگردند.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار