در پی مصاحبه های گذشته با نمایندگان مجلس در خصوص عملکرد بانک ها و پدیده رو به رشد بنگاهداری در این نظام اقتصادی، نظر تنی چند از نمایندگان مجلس را جویا شدیم. علی اکبر کریمی نماینده اراک ،کمیجان وخنداب، دلایل بنگاهداری بانک ها را بدهی های وسیع دولت به بانک ها دانست که درپی آن انجماد دارایی بانک ها هم رقم می خورد. آنچه در ذیل می خوانید ماحصل این گفت وگو است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۲۳:۰۶ کد خبر : 54079

طاهره نصیری ،راه مردم: بنگاه‌داری، بانک ها را به‌طور جدی با مسئله‌ی تعارض منافع مواجه می‌کند که در بلندمدت موجب ورشکستگی و انجماد دارایی‌های بانک خواهد گردید؛ به این نحو انگیزه‌ی کافی برای اعمال فشار در وصول مطالبات ندارد؛ چراکه در برخی موارد، اعمال فشار و وصول مطالبات می‌تواند به ورشکستگی بنگاه بیانجامد و این مسئله خود برای بانک سهام‌دار، زیان‌آور خواهد بود.

در چنین شرایطی اتفاقاً بانک ترجیح خواهد داد که تسهیلات‌دهی به شرکت را ادامه دهد تا بتواند از ورشکستگی و زیان خود جلوگیری کند. این پدیده موجب می‌شود در بانک‌هایی که بنگاه‌دار هستند، انجماد دارایی‌ها نیز به‌صورت مزمن وجود داشته باشد.برای جلوگیری از این موضوع در پی سال های گذشته همواره سیاست های اصل ۴۴ برای واگذاری شرکت های دولتی و وابسته به بانک های دولتی تاکید شده و در قوانین و قانون برنامه ششم هم احکامی را برای حذف بنگاه های وابسته به بانک ها وحذف فعالیت بنگاهداری انجام دادیم.

البته عواملی در سال های گذشته باعث شده که این موضوع تشدید شود که یکی از آن ها واگذاری شرکت های دولتی به بانک ها بابت بدهی های دولت بوده است. این عمل باعث شد که تعدادی بنگاه ، چه آن هایی که سود ده باشند و چه زیان ده، گریبانگیر بانک ها شدند.

به هر حال بانک ها اعم از دولتی یا خصوصی باید از بنگاهداری خارج شوند ودارایی های منجمد شده آن ها به عنوان منابع در اختیار فعالیت بانکی در راستای رونق تولید و اقتصاد قرار بگیرد.
یوسف داوودی نماینده سراب نیز بنگاهداری بانک ها را دلیل تورم و گرانی دانست و افزود بانک ها از رسالت خود دور افتاده اند و به جای تزریق نقدینگی به بنگاه های تولیدی که حاصل آن باید اشتغالزایی و تولید ثروت برای عموم مردم باشند، به شکل شرکت های خصوصی وارد معامله های اقتصادی می شوند.

وی در ادامه افزود: با اصلاح قوانین بانکداری نرخ و سود توازن پیدا می کند واین سودی که گاهی به درصد های بالا می رسد، تصحیح می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار