رئیس جمعیت هلال احمر از هزینه ۵۷ میلیارد تومانی برای تامین اقلام لیستی و امدادی انبارهای جمعیت هلال احمر خبر داد و گفت: طرح هم خانه برای زلزله زدگان کرمانشاه بعد از نوروز اجرایی می‌شود.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۱۷:۰۷ کد خبر : 5244

علی اکبر پیوندی در نشست خبری که امروز در سازمان امداد و نجات برگزار شد به تشریح اقدامات هلال احمر در سال جاری پرداخت و گفت: در شش ماه گذشته حوادث بسیاری را داشتیم. موضوع مسلمانان روهینجایی از مواردی بود که قبل از انجام مراسم تودیع و معارفه مجبور شدم به این منطقه سفری داشته باشم. در رابطه با این موضوع بحثی مطرح شد که چرا وقتی در داخل کشور مسائل جدی وجود دارد این الزام هست که به دیگران هم کمک کنیم.

وی ادامه داد: چند نکته در این زمینه وجود دارد. اول اینکه تاکید مقام معظم رهبری و اختصاص یک میلیارد تومان برای این افراد بود و در این شرایط وضعیت بسیار بدی داشتند و جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از راخین به منطقه کاکس بازار کوچ کرده بودند. در این شرایط هلال احمر بر اساس وظیفه ذاتی خود باید به همه انسان‌ها کمک کند و بر اساس تعاملات بین‌المللی نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از کشور نیز باید به عنوان سازمانی بی طرف کمک کنیم. همچنین این عزیزان مسلمان بودند و وظیفه خاصی در قبال‌آنها داشتیم. نکته دیگر این بود که مردم شریف خودمان هم مبلغی را برای کمک به این افراد به هلال احمر داده بودند و باید به آنها کمک می‌کردیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به پوشش مراسم اربعین نیز گفت: این افتخار را داشتیم در داخل مرز و در عراق میزبان زائران باشیم و به آنها خدمت رسانی کنیم. ۱۴۶۰ داوطلب پزشک و پرستار این وظیفه را به عهده گرفتند و امیدواریم که با اسکان دائمی موکب‌هایمان در مسیر نجف و کربلا بتوانیم خدمت شایسته‌تری را به زائران ارائه کنیم.

وی افزود: در مراسم اربعین ۲۰۰ تن دارو و تجهیزات برای پوشش ۲۰ روزه مراسم اربعین استفاده شد و خوشبختانه رضایتمندی قابل قبولی هم وجود داشت و تلاش می‌کنیم که در سال‌های آینده با توان بیشتری در این زمینه فعالیت کنیم.

پیوندی همچنین به عضویت ایران در شورای حکام فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر اشاره کرد و گفت: بعد از مراسم اربعین مجمع جهانی فدراسیون را داشتیم و ایران به عنوان یکی از با سابقه‌ترین جمعیت‌ها توانست در میان ۱۸۸ کشور عضو برای عضویت شورای حکام فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر انتخاب شود و این شورا نقش سیاستگذاری و تعیین استراتژی چهار ساله فدراسیون را دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: دو هفته بعد از برگزاری مجمع، زلزله غم بار کرمانشاه را داشتیم که متاسفانه ۶۲۰ نفر از هموطنان‌مان جان خود را از دست دادند و هفتحدود ۸۰۰۰ نفر نیز مصدوم شدند و در این حادثه هلال احمر از ثانیه‌های اول در کنار مردم قرار گرفت.

پیوندی با اشاره به انبارهای جمعیت هلال احمر گفت: وقتی که افتخار حضور در هلال احمر را پیدا کردم وضعیت انبارها قابل دفاع نبود. بر اساس استانداردها در انبارها اقلام ۱۶ گانه باید به اندازه دو درصد جمعیت استان‌ها و یک درصد جمعیت شهرستان‌ها دپو شود ولی قبل از زلزله حدود یک سوم این ظرفیت را داشتیم و شرایط خوبی نبود ولی با کمک‌های مردم و تمهیداتی که اندیشیده شد توانستیم به خوبی در زلزله کرمانشاه حضور پیدا کنیم. هر چند در این مدت مورد نامهربانی‌های خواسته یا ناخواسته هم قرار گرفتیم اما با این حال با جان و دل کار را انجام دادیم و در جهت کاهش مشکلات مردم اقدام کردیم.

وی ادامه داد: حالا که چهار ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد وضعیت نسبتا قابل قبولی در منطقه وجود دارد. هر چند که هلال احمر تا ۴۵ روز باید حضور پیدا کند اما ما دو ماه در منطقه بودیم و همچنان هم تلاش می‌کنیم در راستای کاهش مشکلات مردم اقدام کنیم و امیدواریم وضعیت آنها بهتر شود.

وی افزود: زلزله کرمان، خراسان و البرز هم رسید و برف و کولاک هم ما را دچار مشکل کرد. پس از آن سقوط هواپیمای تهران یاسوج را داشتیم که مشکلات غم باری را فراهم کرد و حوادث دیگری هم در طول این مدت وجود داشت که اگر توانمندی عزیزان‌مان در هلال احمر نبود شاید نمی‌توانستیم پاسخ مناسبی به این حوادث مختلف بدهیم. امیدوارم هلال احمر بر اساس وظیفه ذاتی خود بتواند قبل، بعد و در حین حادثه پاسخ خوب و مطمئنی بدهد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در سال ۹۷، حوادث کمتر رخ دهد، گفت: در سال ۹۷ تلاش می‌کنیم سازماندهی درون جمعیت شکل بگیرد و همچنین بر آموزش همگانی و داوطلبان تاکید زیادی خواهیم داشت. همچنین تلاش کردیم تجهیزاتمان را به روز کنیم و ناوگان‌مان را پرقدرت‌تر کنیم. از همین رو در طرح امداد نوروزی امسال تجهیزات مختلفی از جمله ۷۵ دستگاه نجات و ۵۰ دستگاه لیفتراک اضافه کردیم. برای تامین اقلام زیستی و امدادی نیز ۵۷ میلیارد تومان تزریق شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به برنامه‌هایی که جمعیت هلال احمر برای زلزله زدگان کرمانشاه دارد، گفت: مردم ۶۳ میلیارد تومان به هلال احمر کمک کرده‌اند و از این مبلغ برای طرحی که از قبل آغاز کرده‌ایم هزینه می‌کنیم. بر اساس این طرح مبلغ پنج میلیون به خانواده‌هایی که فردی را از دست داده‌اند و همچنین آنهایی که در ۱۰ روز اول زلزله صاحب فرزند شده‌اند اهدا می‌شود. همچنین طرح هم خانه را داریم که بعد از نوروز اجرایی می‌شود و بر اساس آمارهای بنیاد مسکن اقلام ضروری شامل یخچال، فرش و کولر به ۳۰ هزار خانواری که تخریب منازل‌شان از نوع یک است کمک می‌شود. ضمن اینکه ممکن است بعضی از عزیزان به این اقلام نیاز نداشته باشند و از طرفی از آنجایی که در ایام نوروز قرار داریم و هدیه دادن رسم دیرینه ما است به عنوان عیدی مبلغ ناچیز ۲۰۰ هزار تومان به هر کدام از خانواده‌های زلزله زده کرمانشاه کمک می‌شود.

پیوندی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه تزریق ۵۷ میلیارد تومان، وضعیت انبارهای هلال احمر را در چه شرایطی قرار می‌دهد، گفت: تلاش ما این است که در گام اول وضعیت انبارها را به پیش از زلزله کرمانشاه و کرمان برسانیم و این وضعیت به حدود ۴۵ درصد ظرفیت استاندارد برسد ولی با ظرفیت ۱۰۰ درصدی فاصله داریم که نیازمند اعتبار بیشتری است. حدود ۱۲۰ میلیارد تومان اقلام امدادی از انبارها برای کمک به کرمانشاه، کرمان و سایر نقاط استفاده کردیم که این پول از منابع مالی هلال احمر و کمک‌های دولتی تامین شود. با تزریق این ۵۷ میلیارد تومان وضعیت قابل قبول‌تری پیدا می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه پس از حضور وی صحبت‌هایی مبنی بر کمبود بودجه در هلال احمر مطرح نشده است و آیا هلال احمر از این منظر دچار مشکل نیست، گفت: دولت با تمام وجود تلاش می‌کند و آنها هم مشکلات خاص خودشان را دارند. ما نیاز به ارتباط زیادی داریم و دولت با تمام وجود کمک می‌کند. با همه مشکلات مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان از تبصره ۱۳ باید درسال گذشته پرداخت می‌شد که این اتفاق نیفتاد و در سال جاری ۱۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ داده شد و در چند روز آینده نیز ۱۰۰ میلیارد تومان پرداخت می‌شود.

به گزارش ایسنا، علی اصغری پیوندی در مراسم نمایش توانمندی‌های ناوگان امدادی و نیروهای واکنش سریع جمعیت هلال احمر و «طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی» نیز که امروز در سازمان امداد و نجات برگزار شد اظهار کرد: حوادث و بحران‌ها در طول زندگی انسان‌ها جزئی از زندگی بودند و با پیشرفت علم و تکنولوژی جوامع پیشرفت کردند اما مشکلات جدیدتری هم ایجاد شده است. از حوادثی مانند زلزله و سیل خلاص نشدیم و با بحران‌های نوینی هم مواجه شدیم که باید با برنامه ریزی دقیق بتوانیم پاسخ مناسبی برای آنها داشته باشیم. این مسئله می‌طلبد که با رویکردهای نوین بتوانیم پاسخ مناسبی برای مقابله با بحران‌ها در کشور خود و سایر کشورها داشته باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: کشور ما کشوری جذاب با اقلیمی زیباست ولی با این وجود شاهد حوادث طبیعی و گاه غیرطبیعی در طول تاریخ بوده است. از بیش از ۴۰ حادثه شناخته شده حدود ۳۰ حادثه قابلیت بروز در کشورمان را دارد و وظیفه ما به عنوان ارگان امدادی و فرهنگی اجتماعی این است که باید پاسخ مناسبی برای پیشگیری، مقابله و عملیات بعد از بحران داشته باشیم.

پیوندی با تاکید بر اینکه تیم‌های واکنش سریع هلال احمر باید گسترش بیشتری پیدا کنند، گفت: امدادگران و نجاتگران در تمام لحظات و حوادث از ابتدا حضور دارند و با وجود خطرهای زیاد به کمک مردم می‌شتابند. توصیه من این است که با برگزاری مانورهای متعدد با خودمان و سایر دستگاه‌ها باید به شرایطی برسیم که هنگام خطر پاسخ مناسبی بدهیم.

وی در ادامه گفت: جمعیت هلال احمر توجه ویژه‌ای به سازمان امداد و نجات به عنوان معین دولت در کمک به مردم دارد. سازمانی که در نجات مردم پیشرو است و باید تمام ظرفیت، امکانات و اعتبار یک قرن خود را بگذاریم تا پاسخ مناسبی بدهیم و باید روز به روز امکانات‌مان را گسترش دهیم. همچنین لازم است از تمام پیشنهادها استفاده کنیم تا کارآمدتر عمل کنیم و باید تجهیزات‌مان را هم به روز کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه داد: خرسندم در این لحظات در حضور مهمانان ویژه از تجهیزات جدید رونمایی می‌کنیم و با توجه به پیش رو بودن نوروز باید شرایطی را فراهم کنیم که دغدغه مردم در مواقع خطر و حوادث ترافیکی کمتر شود. امروز با تلاش همه دست اندرکاران و کمک دولت و مجلس توانستیم ناوگان‌مان را مقداری به روزتر کنیم و تجهیزات خوبی اضافه کنیم.

پیوندی در ادامه گفت: مفتخرم از جانب امدادگران و نجاتگران اعلام کنم که ۲۵۰۰ ست تجهیزات تخصصی انفرادی تیم‌های واکنش سریع، ۷۵ خودروی تیپ دو، ۳۰ هزار البسه امدادگران و نجاتگران، ۲۰۰ دستگاه باکس پالت فلزی، ۵۰ لیفتراک دیزل و حدود ۵۷ میلیارد تومان اقلام امدادی و زیستی اضافه شدند.

وی در ادامه گفت: امیدواریم در ایام پیش رو در امداد نوروزی سفرهای بی خطر و آرامش بخشی در بهار طبیعت داشته باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر به حوادث مختلفی از جمله زلزله‌، سیل و سقوط هواپیما در سال جاری اشاره کرد و گفت: این حوادث و حضور جمعیت هلال احمر در آنها برای خدمات رسانی نشان می‌دهد که هلال احمر توانسته در طول حدود ۹۴ سال گذشته به توانمندی مناسبی برسد و بتواند در راستای نیازمندی‌های مردم پاسخگو باشد. ما در کنار مردم، با مردم، از جنس مردم و برای مردم این کارها را انجام می‌دهیم و به شما عزیزان و مدیران سازمان امداد و نجات و سایر مدیران در استان‌ها دست مریزاد می‌گویم.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار