واقعیت امر این است که هدف اصلی بانک ها با این ادعایی که از اشتغالزایی دارند، آیا سرانجامی داشته است؟

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۳/۰۴ - ۲۱:۱۸ کد خبر : 50517

طاهره نصیری، راه مردم؛رسالت اصلی هربانکی اعم از خصوصی یا دولتی، هدایت نقدینگی به سمت رشد و توسعه اقتصادی کشور در حوزه های مختلف صنعت و کشاورزی است .

بانک ها باید با هدف تزریق بهینه سرمایه های کشور برای پیشبرد اهداف اقتصاد اعم از کشاورزی و صادرات ایجاد شود. اما در ایران بانک ها با انحراف شدید در این اهداف به سمت بنگاهداری آن هم در راستای تحصیل هر چه بیشتر سود خود حرکت می کنند.

در همین خصوص برآن شدیم تا با هاجر چنارانی نماینده نیشابور وتخت جلگه در مجلس گفتگویی کوتاه داشته باشیم.

چرا در ایران بانک ها از این رسالت فاصله گرفته و بیشتر به سمت بنگاهداری و کارهایی نظیر ساخت و ساز ، فروشگاه،ارز و سکه ورود کردند؟ما امروزه در دنیا می بینیم که سود بانک ها به این مقدار نیست.در ابتدا قرار بود بانک ها کسب وکاری ایجاد کنند و از آن کسب و کار پول بدست بیاورند ، ولی متاسفانه در حال حاضر بانک ها از پول هم ،پول در می آورند. در این سال های اخیر مراجع تقلید هم بسیار به این نکته تاکید داشتند که ما کشور مسلمانی هستیم و سود بانک ها با این رویه هم خوانی ندارد.

هر چند که در بررسی بعضی از حساب ها هم به این نتیجه رسیدیم که به سودها هم سود تعلق می گیرد واین یعنی یک نظام مالی مضاعف. تمام کسانی که روزی از بانک ها مثلا صد میلیون در یافت کرده اند،امروزه با بدهی چند برابری به بانک ها روبرو شده اند.

چون از پرداخت آن عاجزند، بانک ها روی محل کسب و کار اینان دست گذاشتند و سرمایه اشان را می گیرند. در حقیقت اگر بانک ها بخواهند به رونق تولید کمک کنند باید سود پول از تولیدکننده ها به صورت متعارف گرفته شود.

تنها در اینصورت می توانند با ایجاد شغل و کمک به رونق تولید به کمک جامعه بیایند و بالطبع بسیاری از مشکلات مخصوصا بزهکاری های اجتماعی را حل کنند. حتی در صنعت کشاورزی ، گلخانه ای و گردشگری هم سود های ۱۵ درصدی دریافت می کنند. مگر همان یک و نیم میلیارد مبلغی که مجلس مصوب کرد و از صندوق توسعه به بخش کشاورزی داد تا بتوانند اشتغال ایجاد کنند.

ما باید به سمتی برویم که روی سود بانک ها تصمیم درستی بگیریم . از کمیسیون اقتصادی مجلس خواستیم تا قانون بازنگری نظام بانکی را با نظرات اقتصادی مثبتی به صحن بیاورند و از پیشروی این سودها جلوگیری کنیم.در نظام بانکداری ما مافیای زیادی وجود دارد ، باید قوانینی که برای اصلاح بانکداری پیشنهاد می شود بسیار پخته باشد و نباید سریع تصمیم بگیریم.

انشالا نظام بانکداری که به ربوی بودنش شبهه وجود دارد اصلاح شود تا بتوانیم در رونق تولید قدم مثبتی برداشته باشیم.در تمام فرمایشات انبیاء گفته شده که سود چند برابری مساوی با رباست . نمی شود در جامعه اسلامی زندگی کنیم ولی چنین پول های شبهه داری از طریق بانک ها در دست مردمی که در این میان مقصر نیستند، در گردش باشد. نظام بانکداری ما کاری کرده که خیلی از آسیب های اجتماعی که در جامعه می بینیم را به همین پول های ربوی میتوان نسبت دهیم. این نظام باید اصلاح شود وما به سهم خودمان این قیام را شروع کردیم و انشالا که این اصلاح در سر لوحه تمام روابط و کارهای مسئولین قرار بگیرد .

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار