طي ۱۱ماهه ابتداي سال ۹۶، بيش از۸ ميليون و ۵۰۷ هزار تن كالا از ۳۲ مرز فعال زميني و آبي كشور ترانزيت شده است كه نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۰ درصد افزايش داشته است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۱۴ - ۱۶:۵۰ کد خبر : 5023
رضا نفيسي مديركل دفتر ترانزيت و حمل نقل بين المللي اين سازمان با اعلام اين خبر، افزود: از مجموع كالاهاي ترانزيت شده، بيش از ۲ ميليون و ۵۹۶ هزار  تن مواد نفتي و حدود ۵ ميليون و  ۹۱۱ هزار تن را مواد غيرنفتي تشكيل داده‌اند كه عمده‌ترين كالاهايي عبوري نظير مازوت، انواع پارچه، قطعات اتومبيل، برنج ، گازوئيل، لاستيك و پنبه بوده است.
اين مقام مسئول با اشاره به موقعيت مهم كشورمان در منطقه به لحاظ جغرافيايي و هم با توجه به شرايط و وضعيت مطلوب ايمني و محورهاي ترانزيتي و شرياني جاده اي و همچنين دسترسي به آبهاي آزاد دنيا با امنيت كامل افزود: در مدت زمان مذكور، از ميان مرزهاي كشور بندر شهيدرجايي با۳ ميليون و ۲ هزار تن معادل   ۳۵  درصد فعال‌ترين مرز در زمينه ترانزيت ورود كالا به شمار مي‌رود. پس از آن مرزهاي پرويزخان با ۱۵ درصد و بازرگان و باشماق با ۱۰ درصد دررده‌هاي بعدي قرار دارند.
نفيسي بيشترين حجم ترددكاميون‌هاي حامل بار ترانزيتي را كماكان همانند ماههاي گذشته سال جاري از مبدأ عراق به مقصد امارات اعلام كرد كه عمدتاً به جهت ترانزيت فرآورده هاي نفتي بوده است.
وي با قدرداني از همت بخش خصوصي مرتبط با امر ترانزيت كالا در كشور، خاطرنشان كرد: از سرگيري ترانزيت فرآورده هاي سوختي از مسير جمهوري اسلامي ايران و تلاش و فعاليت تشكل هاي صنفي درحوزه حمل‌ونقل بين المللي دركنار اقدامات و رايزني هاي منطقه اي گسترده‌ دستگاههاي ذيربط از دلايل عمده افزايش ميزان ترانزيت از كشور بوده است.
نفيسي ابراز اميدواري كرد با از سرگيري فعاليت مرزهاي باشماق ، پرويزخان شاهد تداوم روند صعودي ترانزيت براي ماههاي آتي باشيم.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار