سه‌پایه مشعل سکوهای ۲۳و ۲۴A پارس جنوبی، آماده نصب در موقعیت مخزنی فاز ۲۲، ۲۳ و ۲۴ می‌شوند.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۲/۰۷ - ۱۵:۴۳ کد خبر : 4865
فرهاد ایزدجو، مجری طرح توسعه فاز ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: پس از عملیات بارگیری، مهاربندی و حمل، به ترتیب دو سه‌پایه مشعل سکوهای موقعیت ۲۳ و ۲۴A پارس جنوبی به وسیله شناور CPad از یارد صدرا به موقعیت نصب منتقل و عملیات نصب آنها از فردا (سه‌شنبه، ۸ اسفندماه) آغاز می‌شود.
ایزدجو نصب این دو سازه دریایی را گامی در راستای تکمیل فرآیند عملیات ساخت تا بهره‌برداری از سکوهای فاز ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی عنوان کرد که از سوی کارفرما و پیمانکار بخش فراساحل این طرح در حال توسعه برداشته می‌شود.
مجری طرح توسعه فازهای ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی پیشرفت کلی این طرح را ٨٨.٢ درصد، در بخش خشکی و پالایشگاهی ۹۲ درصد و در بخش ساخت ۴ سکوی دریایی ۸۶ درصد اعلام کرد.
وی با اشاره به پیشرفت‌های به دست آمده در انجام عملیات حفاری نیز گفت: عملیات حفاری چاه‌های موقعیت سکوی ۲۲، ۲۴A و ۲۴B تکمیل شده است و پس از تحویل و نصب لوله‌های CRA آماده بهره‌برداری خواهند شد، همچنین بر اساس برنامه زمانبندی تعیین شده، عملیات حفاری چاه‌های موقعیت سکوی ۲۳ که هم‌اکنون از پیشرفت ۸۵ درصدی برخوردار است، اردیبهشت‌ماه سال آینده به پایان می‌رسد.
مجری طرح توسعه فاز ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی پیش از این با اشاره به شتاب‌بخشی در روند توسعه این طرح، از آمادگی نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه این فاز برای دریافت گاز ترش از میدان گازی پارس‌جنوبی خبر داده و پیش‌بینی کرده بود عملیات شیرین‌سازی این بخش پالایشگاهی با ظرفیت روزانه ١٢.٥ میلیون مترمکعب گاز تا انتهای اسفندماه سال جاری آغاز شود.
طرح توسعه فازهای ٢٢، ٢٣ و ٢٤ به منظور برداشت روزانه ٥٦ میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان پارس جنوبی طراحی شده و با اتمام آن، روزانه ٥٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین، ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن اتان و یک میلیون تن پروپان و بوتان، تولید می شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار