در پی مصاحبه های گذشته با نمایندگان مجلس در خصوص عملکرد بانک ها و پدیده رو به رشد بنگاهداری در این نظام اقتصادی، نظر هدایت الله خادمی نماینده ایذه و باغملک را جویا شدیم. وی. بانکداری ایران را برخلاف بانکداری جهانی عنوان کرد و عدم شفافیت و رانت های اطلاعاتی را از دلایل اقتصاد معیوب دانست آنچه در ذیل می خوانید ماحصل این گفت وگو است :

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ۱۹:۳۸ کد خبر : 46671

طاهره نصیری، راه مردم؛ بانک های ما بر خلاف مسئولیت ذاتی خود عمل می کنند. بانک در دنیا یعنی منابعی که توسط مردم جمع آوری شده و تسهیلاتی را با نرخ کمی به تولید و رونق اقتصادی اختصاص دهد.

این رویه در اقتصاد دنیا باعث تحول مثبتی شده و تحول و اشتغالزایی را بوجود می آورد.اما در کشور ما متاسفانه برعکس عمل می کنند و خودشان صنایع را در دست گرفته و با خرید پتروشمی و فولاد رقیب بخش خصوصی می شوند.

بانک ها اعم از دولتی یا خصوصی وارد این مسائل شده و خود با بخش خصوصی که باید تامین کننده نیاز آنان باشند برای رونق بیشتر، رقابت می کنند و باعث رکود و خنثی شدن زحمات شرکت های خصوصی می شوند. از آنجا که بخش خصوصی هم نمی تواند با نهادی مانند بانک رقابت کند، به زمین می خورد.

به غیر از بانک ها ، وزارتخانه ها هم وارد این رویه ناپسند بنگاهداری شدند.وزارت کار،تعاون و امور اجتماعی با خرید کارخانه سیمان و کارخانه پتروشیمی این روش بنگاهداری را پررنگتر کرده است.

به عنوان مثال زمانی که یک فرد از بخش خصوصی برای حل مشکلات خود به وزارتخانه ها و یا بانک ها مراجعه کند،این نهاد ها به آن شخص به دیده رقیب نگاه می کنند، پس گره ای از مشکلات بخش خصوصی حل نمی شود.
سیستم بانکی و اقتصادی ما شفاف و درست و در جهت رونق کشور نیست، بلکه رانتی را برای عده ای از مسئولین بوجود می آورد.
چرا مجلس طرح و اقدامی عملی برای تصویب قوانین جهت محدود کردن بانک هایی که بنگاهداری می کنند ارائه نمیدهد؟
در مجلس متاسفانه نظارت های پیگیر وجود ندارد.نمایندگانی که با لیست دولت به مجلس بیایند، مجلس را به حیاط خلوت دولت تبدیل می کنند. در کشور ما مردم ومجلس برعکس عمل می کنند.

در کشور های دیگر پارلمان تشکیل می شودو از درون پارلمان ، دولت ها بوجود می آیند.ولی در کشور ما دولت ها تشکیل می شوندو از دولت لیست کاندیدا های مجلس بیرون می آید.مردم هم بالاخص مردم کلانشهر ها به لیست دولت رای می دهند.

در حالیکه نماینده باید بر کار دولت نظارت کند، نه اینکه وکیل الدوله باشد واز دل دولت بیرون بیاید .چنین نمایندگانی مطمعنا کار نظارتی بر اجرایی های دولت را انجام نمی دهند و بنابراین یک چرخه معیوبی دور هم می چرخند.
در سود های حاصل از نوسانات ارز چه کسانی ذینفع هستند؟
در مورد سود حاصل از نوسانات ارز نمیشود گفت که شخص خاصی ذینفع است.

بعضی مواقع به جیب دولت می رود . به این علت که برای تامین منابع مالی، ارز را گرانتر در بازار تزریق می کند. بعضی مواقع نیز کسانی که در دولت وجود دارند ودرارتباط با دولتی ها هستندو رانت اطلاعاتی دارند، بازار ارز را برای سود بیشتر دچار نوسان می کنند.

نکته دیگر این مسئله هم این است که وقتی نمی توانیم ارزش پایه پولی کشور را حفظ کنیم، برابری ارز با ریال کاهش پیدا کرده و به دلیل نداشتن صادرات و کاهش درآمد های ارزی این چنین مشکلاتی بوجود می آید.
از آنجایی که فرزندان مسئولین نیز در کار ارز و بنگاهداری هستند ، نتیجه ای بهتر از این حاصل نمی شود.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار