توسعه حمل و نقل مدرن و با تکنولوژی بالا به منظور تامین نیاز مردم در کشور حائز اهمیت است بنابراین صنعت حمل و نقل ایران نیز راه دیگری جز پیشروی به این سمت و سو ندارد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۱/۲۲ - ۲۲:۵۳ کد خبر : 4650

توسعه حمل و نقل مدرن و با تکنولوژی بالا به منظور تامین نیاز مردم  در کشور حائز اهمیت است بنابراین صنعت حمل و نقل ایران نیز راه دیگری جز پیشروی به این سمت و سو ندارد.

برنامه‌ریزان و مدیران شهری در سراسر جهان دست به یک انقلاب عظیم زده‌اند تا به کمک سیستم‌های هوشمند به مدیریت هرچه بهتر شبکه بزرگ  برقی شدن صنعت حمل و نقل بپردازند تا بتوانند ترافیک شهری و آلودگی هوا را تا حد زیادی کاهش دهند. تا پایان دهه حاضر بسیاری از خودرها به فناوری ارتباطی بر پایه «رایانش ابری» پرسرعت متصل خواهند شد که داده‌های خود را از محل‌های مختلف – سایر خودروها، تجهیزات جاده‌ای، تلفن‌های همراه و سایر تجهیزات سیار- جمع‌آوری خواهد کرد. یکپارچگی صنعت خودرو با فناوری «اینترنت اشیاء» در عصر «اتصال پیوسته» به طرز چشمگیری به افزایش ایمنی رانندگان و بهبود جریان ترافیکی منجر خواهد شد.

علاوه بر این، این خودروها قادر خواهند بود تا مشکلات خود را قبل از بروز خرابی شناسایی کنند. همچنین این خودروها به کمک فناوری «ژئوفنسینگ» به خانه و محل کار ما متصل شده و قبل از رسیدن ما به خانه یا محل کار، برای ما چراغ‌ها، سیستم سرمایشی و گرمایشی، دستگاه پخش موسیقی و … را روشن می‌کنند. نتیجه اینکه زمانی که صرف رانندگی خواهد شد بسیار ایمن‌تر، کارامدتر و پاک‌تر خواهد بود.

اما در حمل و نقل ریلی بر این عقیده بودند که قطارهای  سریع‌السیر برقی با ارزش ۶۸ میلیارد دلار ممکن است چندان مقرون به صرفه نباشد ولی مطالعات اخیر نشان داد که قطار سریع‌السیر یک سرمایه‌گذاری ارزشمند در جهان بوده است.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار