معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از انتخاب بانک شهر به عنوان بانک عامل انتشار اوراق مشارکت برای تکمیل خطوط مترو خبر داد.

تاریخ انتشار:۱۳۹۶/۱۰/۲۶ - ۱۲:۱۴ کد خبر : 4178

محسن پور سید آقایی صبح امروز با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به مصوبه شورای شهر در خصوص اجازه انتشار ۴۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت، گفت: مردم تهران می‌دانند که تکمیل خطوط مترو جزء اولویت‌های شهرداری است و برای حل ترافیک و آلودگی باید حمل و نقل عمومی و به ویژه مترو را توسعه دهیم اما با کمبود منابع مالی شدیدی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بخشی از خط ۷ افتتاح شد اما به دلیل مشکلات فنی و ایمنی تعطیل شده است، گفت: برای آنکه خط ۶ و ۷ را بتوانیم در سال آینده به طور کلی افتتاح کنیم نیاز به منابع مالی داریم و بر همین اساس لایحه دو فوریتی را به شورا دادیم که به ما اجازه دهد ۴۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تکمیل خط ۶ و ۷ منتشر کنیم که ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل خط ۶ و ۲۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای تکمیل خط ۷ صرف می‌شود.

پورسیدآقایی با بیان اینکه پس از اخذ مصوبه شورا باید بتوانیم مصوبه وزارت کشور و سازمان برنامه را بگیریم،‌ گفت: ۵۰ درصد از این اوراق مشارکت از محل منابع دولت و بازپرداخت ۵۰ درصد دیگر از محل منابع شهرداری است و امیدواریم تا قبل از پایان سال این اوراق مشارکت منتشر شود.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون و تبصره بودجه انتشار اوراق مشارکت برای توسعه مترو جزء اختیارات شهرداری است، افزود: ما بانک عامل را بانک شهر انتخاب کردیم و پیشنهاد پذیرش عاملیت این اوراق را به هیات مدیره بانک شهر ارائه کردیم و امیدواریم آنها این مسئله را قبول کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد تکمیل خط ۷ نیز با بیان اینکه صورتجلسه‌ای بین شهرداری و بانک شهر امضاء شده است، گفت: این ۳۵۰ میلیارد تومانی که بانک شهر به خط ۷ تزریق می‌کند فارغ از ۲۰۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکتی است که امروز مجوز آن صادر شده است.

وی با بیان اینکه شهردار تهران از معاونت حمل و نقل درخواست کرده است که تا پایان سال خط ۷ مترو تکمیل شود، گفت: البته امیدواریم با تزریق منابع مالی بتوانیم این مهم را انجام دهیم اما مسئله این است که تزریق مالی دیر انجام شده و برخی از تجهیزات نیز باید از خارج از کشور خریداری شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد اظهارات ضد و نقیض پلیس در خصوص اجرای طرح ترافیک جدید، گفت: سردار منتظرالمهدی به عنوان سخنگوی ناجا اشاره کرد که مسئولیت قانونی ترافیک در شهرها بر عهده شورای ترافیک تهران است که پلیس هم از اعضای این شورای ترافیک است.

وی با بیان اینکه رایزنی کافی با پلیس در خصوص اجرای این طرح انجام شده، اظهار کرد: طرحی که در سال ۹۷ اجرایی می‌شود نسبت به طرح اولیه اصلاحاتی داشته و این اصلاحات در جهت مطمئن شدن از کاهش میزان ترافیک بوده است، چرا که ما معتقدیم با اجرای این طرح ۲۰ درصد ترافیک کاهش می‌یابد اما دوستان‌مان در ناجا و وزارت کشور تضامین عملیاتی نیاز داشتند که این مهم مرتفع شد.

مطالب مرتبط

نظر شما

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار