زهرا مالمیر، راه مردم؛
به راستی كه اگر موی تای را قوی ترین رشته رزمی دنیا نام نهیم گزافه نگفته ایم چراكه موی تای یكی از كاملترین رشته های رزمی و روش دفاع از خود می باشد كه در آن تركیبی از فنون مشت ، آرنج ، زانو و پا به شكلی تخصصی برای حمله ودفاع استفاده می شود.موی تای ورزش ملی تایلند وبخش ضروری فرهنگ مردم تایلند می باشد كه از دوران كهن بر جای مانده است وقدمت آن با تاریخچه مردم (تای ) آمیخته شده است.

تاریخ انتشار:۱۳۹۸/۰۲/۰۵ - ۱۷:۱۰ کد خبر : 40328

موی تای امتحان قدرت است ودر آن از قسمت های مختلف بدن به عنوان سلاح استفاده می شود.موی تای در واقع نبرد با سلاح های است كه همیشه آدمی به همراه دارد ودر مواقع مقابله با پلیدی ازآن استفاده می شود.موی تای ورزشی نیست كه تصادفی بوجود آمده باشد یا اینكه شخصی خاص آن را بوجود آورده باشد،بلكه موی تای بر مبنای امید به زندگی در جنگها وغریزه وجود ملت آزاد بنیان نهاده شده است وبیش از ۲۰۰۰سال هنر جنگیدن با مشت ها ، پا ها، زانوها وآرنج ها از نسلی به نسل دیگر وتوسط بینش اجداد (تای ) ها گسترش یافت.

 

در ادامه گفتگویی داریم با محمد مددی که اولین طلایی کلاس A تاریخ موی تای ایران و دارنده چندین مدال طلا در مسابقات جهانی است :

– آقای مددی خودتان را معرفی کرده و بفرمایید فعالیتتان را از چه سنی آغاز کرده اید؟

محمد مددی هستم متولد سال ۱۳۶۸ تهران ، از سن شش سالگی فعالیتم را با کونگ فو شروع کردم و در سن هفت سالگی اولین قهرمانی کشور در رشته کنگ فو در وزن ۳۵ کیلوگرم را کسب کردم . در سال ۲۰۰۷ عضو تیم ملی موی تای ایران شدم و در سن هفده سالگی وارد تیم ملی بزرگسالان شدم و در سال ۲۰۰۸ در کره جنوبی اولین مدال طلای کلاس A تاریخ موی تای رو گرفتم.سال ۲۰۱۷ به دعوت باشگاه حرفه ای در چین به عنوان سرمربی تیم حرفه ای MMA و موی تای حضور پیدا کردم و در حال حاضر مشغول تمرین و آماده سازی برای مسابقه پیش رو هستم.

 

– تاکنون چه مدال ها و مقام هایی برای کشور کسب کرده اید؟

اولین مدال طلای موي تاي A كلاس تاريخ ايران در کره جنوبی iFMA 2008 ،مدال نقره مسابقات آسیایی اقیانوسیه ۲۰۰۹ استرالیا iFMA(Arafura Games) ،مدال نقره فستیوال جهانی ۲۰۰۹ کیش ،مدال طلای فستیوال جهانی ۲۰۰۸ تهران،مدال برنز کلاس A جهانی ازبکستان ۲۰۱۱ IFMA ،مدال بنز آسیایی ۲۰۱۱ کیش iFMA،قهرمان مسابقات آسیایی کیک بوکسینگ ترکیه ،دارنده کاپ جهانی کیک بوکسینگ چین ۲۰۱۶ ،مدال طلای دومین دوره مسابقات المپیاد ایرانیان موی تای ،قهرمان مسابقات FFC ,۲۰۱۹

 

– دلیل گرایش شما به این رشته نسبت به سایر رشته ها چه بوده وعامل موفقیتتان چیست؟

موی تای ترکیبی از تمامی رشته هاست ، ضربات پا ، آرنج ، زانو ، بوکس و درگیری تن به تن دارد و رشته کاملی است و همین دلیل علاقه من به این رشته بوده است. تنها عامل موفقیت من پشتکار زیاد و علاقه است .

– مشکلات این رشته ورزشی را چه می بینید ؟

متاسفانه اعزام تیم ملی خیلی محدود شده و در بعضی مواقع تیم اعزام نشده و حمایتی صورت نگرفته به همین دلیل استعدادهای ما همه در حال خارج شدن هستند و شاید من تنها بازمانده اون دوره تیم ملی که بنده عضو بودم باشم. امیدوارم این روند در آینده بهبود پیدا کند تا جوانان ایرانی با انگیزه بیشتری در مسابقات حضور پیدا کنند .

 

 

مطالب مرتبط

 

دسترسی سریع به آرشیو روزنامه

  • دسترسی سریع

  • پربازدید ترین ها

    آخرین اخبار